22 Şubat 2019 Cuma 01:40:59
» ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI: NARSİSİZM!

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI: NARSİSİZM! - ÖZDEN İLHAN

Paylas
ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI: NARSİSİZM!
- 11 Şubat 2018, Pazar 09:30:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI: NARSİSİZM!
Kızımın kütüphanesi düzenlerken bir kitap gözüme takıldı. 
“Narsistle Ateşkes “ Wendy T. Behary adlı bir psikoloğun kaleminden çıkmış. 
Aman Tanrı’m, narsistle ateşkes mümkün mü? Bu nasıl olur? Narsist kişilerle niye başa çıkılmak istensin ki? Sizi bilmem ama narsistle ateşkes yapmak yerine kaçmayı tercih edenlerdenim. Çünkü narsisizm, aslında bir kişilik bozukluğudur. Genelde de hastalıklarını kabul etmedikleri için tedavi edilmeleri de güçtür.
Narsist birinin iyi bir dostunuz, arkadaşınız, sevgiliniz, eşiniz olacağını düşünmek, saksıya ektiğiniz lale çiçeğinin yerine, nergis çiçeği açmasını beklemek gibidir. Beklemek yerine bence arkamıza bakmadan kaçmamız gerekiyor.
Hele narsist kişiliğe âşık olup, onun sevgisi beklemek, kalbinde sevgi tomurcuğunun yeşermesini ummak, bir gün seveceğini düşünmek büyük yanılgıdır. Kendinizi üzmekten başka işe yaramaz. Çünkü narsistler kendilerine âşıklardır. 
Gerçekten tahammül sınırlarımızı zorlayan kişiliklerdir. 
Behary’lının yazmış olduğu kitabı zevkle okudum. Çünkü narsistler etrafımızda o kadar çok çoğaldılar, sanki bulaşıcı hastalık gibi, gittikçe de çoğalıyorlar. 
Bazen fark etmeden cazibe alanlarına giriyoruz. En azından onları, yakından tanımamız gerekiyor. Çünkü Narsistler, illüzyon ustasıdır. İhtiyaçlarının karşılanmasından hoşlanan ve yüksek bakımlı ve zeki insanlardır. İlk başta sizi ilgi yağmuruna tutarlar. Samimi ve sevimlidirler. Tıpkı düzgün ve iyi adamlar gibi narsistler de size iltifatlar sıralar ve sizi kazanmak için vakit ayırırlar. Sizinle ilgilendiğini veya ilgi duyduğunu düşünürsünüz. Aslında onlar bunu başka bir sebeple yaparlar. Her zaman bunun kendilerine ne vereceğini düşünürler. Onunla bağınız, sizden beklediği çıkar ilişkisine bağlıdır. Genelde bu tipler sizin çevrenizle tanışıp, basamakları atlamasında yardımcı olacak kişilerle yakın dost olmak isterler. Umduğunu bulamazsa, birden ilgisinin azalması ve ortadan yok olması an meselesidir. Yani onu mutlu etmeniz, sizinle olan çıkar ilişkisine bağlıdır.
Behary’lı, yıllardır narsistlerin kurbanlarıyla çalışıyor. Narsistlik ilişkilerin cazibesine nasıl kapıldığımızı ve onlarla başa çıkmada neden kendimizi kötü hissedip, çıkmaza girdiğimizi ve aynı zamanda yaşamımızdaki narsistle nasıl iletişim kuracağımızı anlatıyor. 
Şunu belirtmeliyim ki tüm uzmanlar narsistlerin yüzde 75 inden fazlasının erkeklerden oluştuğu konusunda hemfikirler. Narsizmin kökenlerine dair en yaygın bilimsel açıklama: Çocuğun sevilmesinin koşullara ve performansa dayalı bir ortamda büyümüş olmasıdır. Çocuğa sevginin koşullu olduğu öğretilmiştir.
Çocukluk çağında birlikte yasadıkları kimseler tarafından şımartılmış olması nedenler arasına giriyor. Bunun yanı sıra, çocukluk çağında maddi ve manevi ezilen çocuğun büyüdükten sonra elde ettiği güçle, hâkimiyet kurmak için saldırganlık ve rekabetçiliği ön plana çıkarabiliyor. 
Kadınlar da narsistik olabiliyorlar ama onlar genelde dış görünüş veya çocuklarının veya eşlerinin konumlarından kazandıkları değer üzerinden gösteriş yapıyorlar.
Kadın ve erkek narsistlerin ortak yanı ise; iki gurubun da dikkat odağı olmaya dair doymaz bilmez ihtiyaçlarıdır. Bu durum, duygudaşlık ve vicdan sahibi olabilme kapasitelerini sınırlıyor, hatta ortadan kaldırıyor.” Özür dilerim “demeyi veya “sevgi sözcüğünü” ifade etmekten kaçınıyorlar. Duygularını gizlemede ustadırlar. Eğer fikrinizi söyler onu eleştirme yoluna giderseniz, canınızı acıtabilecek sözleri yüzünüze çarpar veya sizden uzaklaşır, ya da sizin boyun eğmeniz için çaba sarf ederler. Haklıyken kendisinin karşısında ondan özür dilerken bulabilirsiniz.
Genelde istedikleri yerleri hedefler, hedef ulaşmak için çevresindeki tüm insanları sevimliliği ve zekâsı ile kullanarak, istedikleri hedefi yakalarlar. Toplumsal çalışmalarında idareci iseler, onu sağa sola emirler yağdırırken görebilirsiniz veya “her şeyin üstesinden gelen “ “her şeyi bilen” biri olduğunu göstermek için çaba gösterir. Onları yıksanız bile kısa sürede hızla toparlanırlar ve eski konumuna gelmeyi bir şekilde başarırlar.
Sevgi sözcükleri onlar için bir anlamı yoktur. Terk edilmeye tahammül göstermezler. Genelde bağlanmaktan korktukları için kendileri terk ederler. Narsist kimseler, yeteneklerinin sınırsız olduğuna ve her şeyin en doğrusunu kendilerinin bildiğine inanırlar. Kendi davranışlarını sorgulamazlar. Sizin söylediklerinizi dinlemezler; sürekli konuşmanızı bölüp kendileri konuşmaya başlarlar. Dolayısıyla da karşılarındakini asla dinlemezler. Ortamdaki diğer kişilerin konuşmasına izin vermezler, en çok onlar konuşurlar. Çünkü onlara göre, doğrusu budur. Onları haksız bulmanız mı? Çıldırırlar ve öfkeli ve saldırgan tavırlar gösterebilirler. Çoğu zaman, kendilerini reddeden ve eleştiren kişiyi suçlama eğilimindedirler.
Daima kendi sorunları ön plandadır, başkalarının ne yaşadığıyla veya duygularıyla kesinlikle ilgilenmezler. Durmadan kendilerini överler. Empati kurma yetenekleri sıfırdır.

Narsisizm, psikolojik destek yardımıyla düzeltilebilir; ancak kronikleşme eğilimi gösterdiği için tedavisi oldukça zordur. Zaten narsist bir kişiliğin, bunu fark edip kabul etme ihtimali de pek azdır. 
Yine de çok seviyorum asla vazgeçemem diyorsanız, Narsistle Ateşkes - Wendy T. Behary kitabımı okuduktan sonra onları daha iyi tanırsınız ve onlar gibi düşünüp empati yeteneğinizi geliştirerek anlaşma değil ama “ateşkes “ yapabilirsiniz.


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir