20 Haziran 2019 Perşembe 09:59:53
» HAYAT MÜZİKTİR

HAYAT MÜZİKTİR - ÖZDEN İLHAN

Paylas
HAYAT MÜZİKTİR
- 07 Haziran 2018, Perşembe 21:29:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sanat bir dildir. Bu yüzden insanları düşündüren, duygulandıran ve yönlendiren bir güce sahiptir.  Müzik, tüm sanat dalları içinde insanları en çok etkileyendir.  Neşelendirme, hüzünlendirme, duygularını ifade etme, etkileme ve birleştirme gücüne en çok sahip olandır.

Eskiye duyulan özlemin sebebi nedir? Neden eski şarkıları dinlerken daha farklı hissediyoruz? Nostalji albümlerinin ön vitrinlerde satışa sunulmasının nedeni nedir? Eski sevgilerin yaşadığı tutkulu, buram buram sevda kokan eski aşkların, yüreğimize dokunuşunu neden özlüyoruz?

Eski halk ozanlarımızı, T.S.M sanatçılarımızı dinliyorum. Nasıl bir güfte yapmışlar! O sözleri dinliyorum; Hasret duygusunu, aşkın acısını, ölümün hüznünü, vuslat arzusunu, zarafet dolu sözcüklerle nasıl ifade etmişler!

“Bir bahar akşamı rastladım size,  daha önceleri neredeydiniz?”, “Dönülmez akşamın ufkundayız”,” Bir şarkısın sen, ömür boyu sürecek”, “Elbet bir gün buluşacağız”, vb. birbirinden değerli, zarafet, özlem ve duygu yüklü dizelerin kulakları okşayan uyumu; dinlerken insanda oluşturduğu derin duyguları ve hisler, onları böylesine unutulmaz kılıyor.

Masumca, zarif bir dille yazılmış bu sözlere hayran kalmamak mümkün mü? Öyle güzel yazılmış ki bu sözler, insanın o dönemde yaşamak arzusu benliğinde beliriyor.

Başını önüne eğen mahcup hanımefendiye sen değil,  “siz “ diye hitap ediyor. Nasıl bir naifliktir, nasıl edepli bir hitap ediş tarzıdır? Nasıl güzel yalın, duru bir Türkçedir? Hayran kalmamak mümkün mü?

Halk ozanlarımızın deyişleri ve sözlerin de öyle duygu birikimi var ki, öylesine güzel yazılmış ki sözler, her birinin anlamı ayni yöne götürüyor.  İnsana adaleti, sevgiyi, aşk ve samimiyet duygusunu en yalın haliyle anlatıyorlar.  Şiirlerinde ve sözlerinde duygusal yaşantılarının yanı sıra, o dönemin sosyal yapısını, siyasetini, yansıttıklarını da görebiliyorsunuz.Tatlı dilleri, naif cümleleriyle gönlümüze taht kurdular.

Bu naifliğin, bu nezaketin, güzel Türkçe konuşmanın yerini,  artık seveni veya sevdiğini azarlayarak had bildiren, küfür, beddua eden, yarım Türkçe ile kendini ifade eden parçalar zincirinin aldığını görüyoruz.

“ Sen olsan bari “yatcaz kalkcaz, hop ordayım” gibi Türkçemizi bozan, kasteden şarkı sözlerini mırıldanır olduk.

 Sevdiğine sen değil "siz" diye hitap eden şarkı sözlerinin yerine,  "Allah belanı versin" sözleri ile beddua etmeye başladık.

Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek, sözlerinin yerini, “git hevesi alda gel!” gibi sözler,  yer almaya başladı.

İşte bu yüzden eskiye özlem duyuyoruz.

Atatürk’ün 14 Ekim 1925 İzmir Kız Öğretmen Okulu’nda yaptığı konuşmasında ortaya koyduğu tanımdır: ’’Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat, insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz. Müzik; hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir.’’

Atatürk’ün de söylediği gibi, müzik demek hayat demektir. Toplumun değişik katmanlarının oluşturduğu halk kesimleri ne yaşıyorsa, müzik te o yaşamla ilgili olarak bir şeyler söyler, insanlar neden etkilenirse, müzik te ondan etkilenir, ona göre değişir ve gelişir.

Konfüçyus: “Bir ülkenin doğru yönetilip yönetilmediğini, ahlak açısından yücelip yücelmediğini anlamak mı istiyorsunuz? O ülkenin musikisini dinleyiniz.” , der. Toplumumuzun her konuda nerden nereye geldiğini müziğimiz, bize anlatıyor.

Kapitalist sistemin bize dayattığı kültürün etkisinin şarkılarımızın sözüne yansıdığını açıklıkla görüyoruz. Algı operasyonunda kelimelerin yeri ve önemi çok fazla yer alıyor. Şarkı sözlerinin  etkisi silahlardan daha etkili olabiliyor. Belli akıllar, kelimeleri silaha çevirip, şuuraltını zedeleyecek biçimde vurarak amacına ulaşabiliyorlar. Tekrarlanan sözlerle, zihinlerde kalıcı olması sağlanmış oluyorlar.

Orhan Gencebay ile başlayan arabesk dünyasında “isyan” la tanıştık. Karamsar ruh haline bürünen gençler, kendilerini jiletlemeye, sonrası işi uyuşturucuya kadar götürdüler. Çünkü bu başlatılan isyan toplumsal ve siyasi yönetime karşı değil, tam tersi, kadere ve Allah karşıdır! Kadere isyan eder, ama kaderine razıdır.  İsyan somut kavramlardanır. Reel değildir. Sisteme ve yönetime isyan etmez. Kendine ve kaderine isyan eder. Karşısında herhangi biri olmadığı için kendilerine yönelmeyi seçerek, kendilerine zarar verirler.

Eskiden insanları mutlu etme, sakinleştirme, olumlu davranışlara yöneltme,  gibi etkileri olduğu bilinen şarkıların,  şimdilerde sözleri ile insanları şiddete yönelten etkisinin olduğunu hissediyoruz.  İçeriğinde şiddet öğesi barındıran sözlere sahip kimi şarkılar son yıllarda gençler hatta çocuklar arasında yoğun ilgi görüyor.

  Ağır hakaretler, vahşet, intikam içerikli bu sözler,  hareketli bir ritim eşliğinde ezberlenme hızı ve akılda kalma kolaylığı ile de etkisi kat kat artmaktadır! Özellikle Rap ve Hip-Hop müzik türlerinde, sıkça rastlanan şiddet öğeleri vurgulanmaktadır. Son yıllarda müzikte, giderek artan şekilde, şiddet, cinsellik, isyan gibi mesajlar daha sık vurgulanmaktadır.

Şarkı sözlerinin güzel-anlamlı olması, şarkıcıların sesinin güzel olması kadar önemlidir!  Sadece TRT’ de çalınacak şarkıların sözleri değil, tüm piyasaya sunulan şarkıların sözleri de denetimden geçirilmelidir!

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir