YUKLENIYOR
23 Haziran 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Verilen Habere Bakınız;  Burası Rezil Terbiyesiz Edepsiz Yönetimle Adaleti Karatma İçin Yönetile Türkiye Yönetimine Göre; Tekkedeki Amiral Ortaya Çıkarılmış..
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
77
Hayır
994
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1090

» EDEBİYATIN TOPLUM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ!

EDEBİYATIN TOPLUM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ! - Ali Berham Şahbudak

Paylas
EDEBİYATIN TOPLUM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ!
08 Mayıs 2021, Cumartesi 16:28:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EDEBİYATIN TOPLUM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ!

Edebiyat, düşüncelerin, duyguların ve hayallerin insanlara estetik bir zevk içerisinde aktarılması sanatıdır. Sanatın, toplum özelliklerini barındırması, toplum sorunlarını dile getirmesi ve bununla birlikte toplumsal değişimde söz sahibi olması söz konusudur. ...

İşte Edebiyat da bunlardan biridir. Çoğu zaman halkı aydınlatmak için araç olarak kullanılan edebiyat, bu ortamda gelişmeyi ve ilerlemeyi sürdürmüştür.

Bir toplumun oluşması için insanlara ihtiyaç vardır. Eğer istenen uyumlu ve sürekli gelişen bir toplumsa insanları geliştirmeden işe başlanamaz. Çünkü toplumun temel taşı insandır. Aslında birçok şeyin temelinde insan vardır. Odak nokta, insandır. Her varlıktan bir yarar sağlama amacıyla hareket edilmektedir.

Hatta bazı durumlarda edebiyatın faydacı olması tartışmalara neden olmuştur. Ama tartışmanın olduğu yerlerde gelişme vardır. Farklı düşünceler birbirini etkileyerek gelişmeye olanak sağlar. Gelişen toplumlarda edebiyat daha çok gelişmiştir. Farklı eserler ortaya konmuştur.

DÜNYA EDEBİYATININ TOPLUMSAL ETKİLERİ!

Edebiyat ve toplum birbirini geliştiren ve etkileyen iki önemli unsurdur. Bir milletin, bir kültürün gelişmesinde edebiyatın katkısı küçümsenemez. Çünkü edebiyat, insanların düşünce dünyasını değiştiren bir unsurdur. Düşüncenin olduğu yerde gelişme ve ilerleme olacaktır. Özellikle özgür düşünce ortamları gelişim için ön koşuldur. Gelişim için ayrıca farklılık olması gerekir. Farklı düşünceler gelişimi etkiler. Bir toplumda ne düzeyde düşünce çeşitliliği varsa orada hızlı gelişmeden söz edilebilir.

Böylece toplumdaki ilerleme sürekli hale gelir. Bu yüzden gelişim için edebiyat bir araç olarak kullanılabilir. Gelişen toplumda edebiyat da o oranda çeşitlenir ve gelişir. Bu yüzden iki kavramı birbirinden ayrı düşünmek imkansızdır. Adnan Binyazar “Toplum ve Edebiyat” adlı kitabının “Edebiyatın İşlevi” başlıklı bölümünde şöyle der: “Edebiyatın işlevi söz konusu olduğunda, onu bir eğitim aracı olarak ele almanın yerin-deliğini belirtmek isterim. İşlevsel yönden edebiyat gerçekten bir eğitim aracıdır.

Bir eğitim aracı olarak edebiyat, hangi nitelikleriyle etkiler kişileri? Ya da kişilere ne kazandırır? Eğitim bazı alışkanlıkları edinmek, bazı alışkanlıklardan kopmak alışkanlığı olduğuna göre bunu başarmak için edebiyat, hangi yollara başvurur? Her şeyden önce, edebiyatın duyarlık kazandırmadaki büyük gücüne değinmeliyiz. Duyarlık kazanma, kişilerin duygularının varlığını kavramaları, bunları kişiliklerinde yansıtabilmeleridir.

Acıma, sevinme, başkalarının acılarına katılma, güzellikler karşısında coşkulan-arak yitip gitme (güzellikler içinde başka bir güzellik olma), gerçekleri bulunca güven duygusuna kapılma gibi duygusal oluşumlar, duyarlıkların bilincine varmış kişilerde belirebilir ancak. Edebiyat bunu Nurullah Ataç'ın deyimiyle, ‘sezdirme, kavratma’ gücüyle gerçekleştirir.

Bu sezgi ve kavrayış gücüyle başkalarının ‘iç dünyalarını’ tanıyabiliriz, anlayabiliriz. Yine Ataç'ın bir başka uyarısıyla belirtelim, edebiyat, içe işleyen bilgidir. Bu içe işleyiş niteliğindedir ki başkalarının içlerinin varlığını duyurabilir bize. Başkalarının içleri, onların duyguları, duyarlıkları, kişilikleridir. … Ali Berham ŞAHBUDAK…

 


Ali Berham ŞAHBUDAK
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.