YUKLENIYOR
30 Kasım 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Korna-virüsün Gölgesinde Yeniden Eğitime Açılan Üniversitelerin Taşınamayan Sorunları
Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin;  Atatürk : “Hayatta en hakiki mürşit bilimdir”
YENİ SOYGUN YÖNTEMİ...! DİKKATLİ OLALIM....! UYARALIM....!
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
82
Hayır
1015
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1116

» YAĞMURLU ANKARA SABAHINDAN ESİNTİLER

YAĞMURLU ANKARA SABAHINDAN ESİNTİLER - ÖZDEN İLHAN

Paylas
YAĞMURLU ANKARA SABAHINDAN ESİNTİLER
16 Ekim 2021, Cumartesi 13:16:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAĞMURLU ANKARA SABAHINDAN ESİNTİLER

Aylardan ekim; Ankara’mızı üstünü gri bulutlar kaplamış. Usul usul yağıyor. Kimseyi rahatsız etmek istemiyor. Yine meşhur sade Türk kahvem elinde, balkondayım. Etraf oldukça sessiz. Havada kanadı ağırlaşmış tek bir kuş uçuyor ve ortadan kayboluyor.

Ankara’yı terk edip, genelde İstanbul’la yerleşenler “Ankara’nın en güzel yanı İstanbul’a dönüşü” diyenlerin aksine ben hep Ankara’ya dönüşlerimi sevdim.  Canım babamın, memuriyeti nedeniyle ülkemizin birçok farklı yerlerinde, çocukluğum ve ilk okul çağım bittikten sonra yaşamımı Ankara’da sürdürdüm.  Yaşadığım sürece nereye gidersem gideyim, başkent Ankara'mı“ dönüş” olarak algıladım. Çünkü evim Ankara’ydı. Arkadaşlarım oradaydı, işim oradaydı, Ailem oradaydı.

 Yağmur sessiz ve çok ince yağıyor. Sanki Allah’la konuşuyor. Sesi o kadar derinden geliyor ki, bütün müziklerden daha güzel nameler, kulağıma geliyor.

 Allah’ım “Ben her ne yazıyor ve söylüyorsam, o benim fikrim, düşüncen ve yorumumdan ibarettir.  Düşünce özgürlüğümüm üstüme kurulan; tahakküm, yıldırma taktikleri, kurulan komplolar nedeniyle yılmayacağımı ve düşüncelerime yazmaya devam edeceğime söz veriyorum. Bana senmişsin gibi ilahlık ve üstünlük taslayanları reddediyorum.

Savaştan, anarşiden, zora baş vurmaktan, bölücülükten, ırkçılıktan, ötekileştirmekten, bize dayatılan ön yargılardan uzak tuttuğun için, benim gibi düşünmeyen insanlara kin, öfke ve düşmanlık duymama izin vermediğin için her zamanki sabrımı ve sükûnetimi sağladığın için sana binlerce teşekkür ediyorum. “

Bizim de hürriyet aşkımız, Atatürk’ümüzün gösterdiği yol ve dertleşebileceğimiz okuyucumuz ve Allah’ımız var. Bundan daha güzel mutluluk olabilir mi?

Ne güzel bir gün, hava güzel, Ankara hafiften ağlıyor ve adeta bütün kötülüklerin üstünü örtmek ve yıkamak ister gibi yağıyor. Birazdan belki güneş doğacak ve bize umut vaat etmeye devam edecektir.

Filozoflar iyi niyetli çabaların pozitif olduğunu kabul ederken, her zaman iyi sonuçlanmayacağını ifade ederler. Çünkü kötülükleri temizleme çabalarına bir katkıda bulunmak, daha insani dünyaya kapı aralamaktır. Bu çabaları algılayamayan ve sonuçlarını kestiremeyen kişiler, tehdit olarak algılarlar. Daha açık ifade edilmesi gerekirse; duyguların doymak bilmez isteklerinin, esiri olduklarını ifade ederler.

Chester'ın araştırmaları; aşağılanan veya sosyal bakımdan reddedildiğini hisseden bir insanın, duygusal acı çektiğini ve sosyal reddedilme karşısında saldırgan tepki gösterdiklerini ve  beyinlerinin acı ile bağlantılı bölgelerinin daha aktif olduğunu gösterdi.

Fakat reddedilme duygusu başlangıçta acı verse de intikam alma fırsatı ortaya çıktığında bu acı zevk ile maskelendiği görülüyor.  Saldırgan kişilerin beyinlerindeki ödül bölgesinin harekete geçmesiyle gerçekten de tatlı bir intikam hissine kapılıyor.

2008'de California Üniversitesi'nden Özlem Ayduk'un yaptığı başka bir araştırmada ise belli kişilik özelliklerine sahip kişilerin reddedilme karşısında daha saldırgan tepki göstermeye yatkınlar. Bunlar "reddedilme duyarlılığı" yüksek olan, geçmiş deneyimlerine bakarak reddedilme ihtimali daha yüksek olan insanlardı.

Reddedilme varoluşsal bir tehdittir.  Düşüncelerine ve kendisine beklentisini reddeden kişilere karşı savunmaya geçerler.  Güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durumu içine girerler.

Friedrich Schiller ne güzel söylemiş; Affetmek ve unutmak iyi insanların intikamıdır" öyle değil mi? Her zaman yazdığım gibi affedin ama asla unutmayın.  Affetmek erdemlikse, unutmamak akıllılıktır.

İntikam aslında ilkel bir şey hepimizin içinde var olan bir şeydir. Bunu törpülemek bizim elimizdedir. Dostoyevski’nin söylediği gibi “Eğer kirli bir ırmağı içine alıyorsan, bozulmadan kalabilmen için deniz olmalısın. Bizde deniz olmaya devam edeceğiz.

 

 

 


Özden İlhan
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.