YUKLENIYOR
8 Şubat 2023
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
DEPREM ÜLKESİYİZ, UNUTMAYALIM !!!!
DEPREMİN DEPREŞTİRDİĞİ DUYGULAR
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
91
Hayır
1032
Çekimser
10
Fikrim yok
11

Toplam Oy:1144

» Mahmut ESEN : "SÖZLEŞMELİLERİN MEMUR KADROLARINA ATANMALARINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ"

Mahmut ESEN : "SÖZLEŞMELİLERİN MEMUR KADROLARINA ATANMALARINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ"

"SÖZLEŞMELİLERİN MEMUR KADROLARINA ATANMALARINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ" konulu yazım aşağıda bilgilerinize sunulmuştur
Paylas
 Mahmut ESEN  :
Duyurular - 14 Ocak 2023, Cumartesi 18:40:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"SÖZLEŞMELİLERİN MEMUR KADROLARINA ATANMALARINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ" konulu yazım aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. 

                  

Sözleşmeli kamu personelinin 657 sayılı DMK göre memur kadrolarına atanmasını düzenleyen “Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”; Millet İttifakını oluşturan partilere mensup 187 milletvekili tarafından imzalanmış ve 13.01.2023 tarihinde TBMM Başkanlığına verilmiştir.

Sözleşmeli personelin teklifi özlemle beklediği bilinmektedir.

30 Eylül 2022 itibarıyla kamu sektöründe toplam 590.257 personel sözleşmeli statüde bulunmaktadır.

Bunların 488.574’ü kamu idarelerinde, 70.551’i KİT/özel kanunu bulunan kuruluşlar/kamu bankalarında, 30.351’i belediyelerde çalışmaktadır.

1-Kanun Teklifi ile; kamu kurum/kuruluşlarında bir yıldan az süreli, ayın/haftanın belirli gün ve saatlerinde kısmi zamanlı çalışanlar hariç olmak üzere; 28.11.2022 tarihi itibarıyla sözleşmeli kadrolarda çalışan ve 657 sayılı DMK göre memur olma genel koşullarını taşıyanlara; istekleri üzerine 60 gün içinde memur kadrolarına atanma olanağı getirilmektedir.

Teklifte yer alan düzenlemelere göre:

a)-Vizeli/ihdas edilmiş sözleşmeli kadrolarda çalışanlar,

b)-İl özel idaresi, (Belediye Kanununun 49 maddesi uyarınca) belediyeler/bağlısı idarelerde ile  mahalli idare birliklerinde çalışanlar,

c)-Aile hekimleri ve aile hekimliği çalışanları,

d)-Sulama birliklerinde çalışanlar,

Memur kadrolarına atanabilecektir. Bunların sözleşmeli statüde geçen hizmetleri memurlukta değerlendirilecektir.

2-Devlet Opera ve Balesi Gn. Md. ile Devlet Tiyatroları Gn. Md. bir yıldan az süreli/mevsimlik hizmetler kapsamında çalışan solist/sanatçı, sahne üstü ve gerisinde sözleşmeli çalışanlar da memur kadrolarına alabilecektir.

3-657 sayılı DMK’nun sözleşmeli personel çalıştırması konusunu düzenleyen 4/B maddesinde bazı ek/değişiklik yapılmıştır. 

Bu bağlamda;

-Yurt içi/dışında işin geçici olma koşulu aranmadan/ mali yılla sınırlandırılmaksızın sözleşmeli personel istihdamı konularında CB yetki verilmiştir. 

-Daha önce ancak geçici yasalara dayalı olarak yapılan kadroya geçiş işlemlerinin kalıcı bir biçimde çözümlendiği görülmektedir. Bundan böyle üç yıllık hizmet süresini tamamlayan sözleşmeli personel isteği halinde aynı unvanlı memur kadrolarına atanabilecektir.

Sözleşmeli statüde geçen hizmetleri memurlukta değerlendirilecektir.

Bu bağlamda 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49. maddesinde de ekleme yapılmış, belediyelerde de sözleşmeli kadroya atanma için sınav koşulu getirilmiş, üç yılını dolduran sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanması olanağı sağlanmıştır.

4-Sözleşmeli personelin yanı sıra boş olan memur kadrolarına açıktan vekaleten atanmış olan imam-hatip, müezzin-kayyım, ebe/hemşirelere de kadroya atanma olanağı getirilmiştir. Din hizmetleri kadrolarına atanacaklar için sınav koşulu getirilmiş, ebe/hemşire kadrolarına atanabilmek için memur olmak için gerekli genel koşullara sahip olmak yeterli bulunmuştur.

Vekil öğretmenlerin kapsam dışında bırakılmış olması dikkat çekmektedir.

 Saygılarımla.

                   Mahmut ESEN

 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.