15 Aralık 2018 Cumartesi 11:08:54
» (4) Sarraf davasında 3. gün: Hakim, kanıt olarak sunulacak ses kaydının doğrulanmasını istemiş...

(4) Sarraf davasında 3. gün: Hakim, kanıt olarak sunulacak ses kaydının doğrulanmasını istemiş...

Sarraf davasında 3. gün: Sarraf Dubai'deki şirketini anlatıyordu bu günkü önceden hazırlanan senaryo duruşması sona erdi ABD’nin New York kentinde tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davanın görüldüğü duruşmada üçüncü gün başladı. Rıza Sarraf mahkemeye getirildi.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
(4) Sarraf davasında 3. gün: Hakim, kanıt olarak sunulacak ses kaydının doğrulanmasını istemiş...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Narko-Terör Ve Bağlantıları - 01 Aralık 2017, Cuma 18:47:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

 

Davaya basının yoğun ilgisi devam ediyor.

 

22:18

Hakim Berman, bugünkü duruşmayı sonlandırdı.

Berman, jüri üyelerinden birini, duruşmalar sırasında uyuduğu gerekçesiyle jüri üyeliğinden çıkardı.

21:19
20:10

Duruşma devam ediyor.

19:57

Duruşmaya kısa bir ara verildi. Ara sonrası duruşma 14:00'a kadar devam edecek.

19:15

Cuma günkü duruşma bir jüri üyesinin gecikmesi nedeniyle geç başladı.

19:11

Başbakan Binali Yıldırım New York’ta görülen Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın davasında savcılarla anlaşma yaparak tanık koltuğuna oturan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın hatasından döneceğini umduğunu söyledi

Sarraf: "Ben gıda ticareti yapmadım, sadece yapmış gibi yaptım.

Atilla’nın bu işlemlerin gerçek gıda ticareti olmadığından haberi yoktu. “

18:52

Sarraf: “ABD altın ticaretine engeller getirmeye başlayınca gıda ticaretine yöneldik."

 

18:49
 

 

18:31

 

Sarraf İran’a gıda göndermiş gibi evraklar düzenleyip ambargoyu nasıl deldikleriyle ilgili soruları yanıtlıyor

 
17:53

Rıza Sarraf'ın üçüncü gün de tanık olarak ifade verdiği duruşma başladı.

 
16:21

Hafta sonu başlangıcı nedeniyle duruşma bugün daha kısa sürecek. Hakim Berman en geç 14.00'te duruşmanın sona ereceğini söyledi.

 

Sarraf davasının Yargıcı Richard Berman bugünkü duruşma başlamadan önce ileride 'birçok şeyi etkileyebilecek' bir ses kaydı olduğunu ve savcılığın bu ses kaydını sunmadan önce 'davanın selameti' açısından bu ses kayıtlarının doğrulanmasını istediğini söyledi.

 

Kaydı 'hafife almak' istemediğini belirten yargıç doğrulamanın birkaç yöntemi olabileceğini. Bunlardan birinin de Sarraf'ın şahsen doğrulaması olabileceğini belirtti. Berman doğrulama konusunda "Bu meseleyi gündeme getirecek kadar kaygılıyım" dedi. Savcılıksa savunmanın kayıtların doğrulamanmasıyla ilgili itirazlarının reddedildiğini vurguladı.

 

Duruşmayı takip eden ABD'li gazetecilerin aktarımına göre duruşmadaki gelişmeler şöyle:

 • ​Savcı, dünkü duruşmada paylaşılan kayıtlara yeni kanıtlar ekledi. Kanıtlardan birinin yazılı bir mesaj olduğu, mesajda "Umarım, gıda konusunda bir sorun yaşamayız" denildiği aktarıldı.
 • Sarraf ifadesinde, gıda ticareti ağını kurmak için gerekli gümrük evraklarını nasıl temin edebileceği konusunu Süleyman Aslan ile görüştüğünü söyledi.

'ASLAN VE ATİLLA İLE YÖNTEM BELİRLEDİK'

 • Süleyman Aslan ile yaptığı toplantı sonrasında Halkbank çalışanı Hakan Aydoğan ile yaptığı bir görüşmeden bahseden Sarraf, Aslan ve Atilla ile bir toplantıda gıda ticaretine dair 'yöntemi belirlediklerini' söyledi.

'ALTIN TİCARETİ DURDURULUNCA ATİLLA YASA BOŞLUĞU BULDU'

 • Sarraf: İki sistem yan yana çalışıyordu. Altın durdurulunca, gıdaya döndük. Sonrasında Atilla bir yasa boşluğu buldu. Bu sayede altın ticaretine de devam ettik.
 • Duruşmada Sarraf'ın Dubai'deki şirketine ilişkin konu görüşüldü. Sarraf gıda ticaretini şema üzerinden anlattı. Dubai'deki söz konusu şirketle ilgili olarak Sarraf, "Bu şirketi gıda tedarikçisi olarak gösterecektik" dedi.
 • Sarraf, kağıt üstünde gıda tedarikçisi şirketin Centrica Dubai göründüğünü, Volgam'ın da İran'a gıda sattığını söyledi. "Bu iki şirket de senin kontrolünde miydi?" sorusuna ise Sarraf, "Evet, elbette efendim" yanıtını verdi.

​SARRAF'IN FOTOĞRAFI DOSYADA

 • Sarraf'ın fotoğrafı dosyaya 'Resmi kanıt 20' adıyla dahil edildi.

'NAKLİYE SENEDİ HAZIRLAMAYI 16-17 YAŞLARIMDAYKEN ÖĞRENDİM'

 • Sarraf: Nakliye senedi hazırlamayı çay ticaretinde 16-17 yaşlarındayken öğrendim.
 • ​Savcı yeni bir görüşme dökümünü delillere eklemek istediğini açıkladı. Fakat görüşme kaydının içeriğinin henüz belli olmadığı belirtildi. Buna göre savcı, Sarraf'tan görüşme kaydı içeriğinin açıklanmasından önce gerçekliğinin teyit edilmesini talep etti.

​'SAHTE NAKLİYE EVRAĞI HAZIRLAMAYI ATİLLA'DAN ÖĞRENDİM'

 • İran'ın petrol gelirlerini aklama amacıyla tasarlandığı ileri sürülen gıda ticareti sistemini ayrıntılarıyla anlatan Sarraf, sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri Hakan Atilla'dan öğrendiğini ileri sürdü.

ATİLLA'NIN AVUKATLARINDAN İTİRAZ

 • Sarraf'ın bu ifadesi sırasında, Atilla'nın avukatları en az bir kez itiraz etti. Atilla'nın avukatları Yargıç Berman'a, Atilla hakkındaki ifadelerin 'şayia' olduğunu, birinci elden alınmış bilgi olmadığını söyledi. İtiraz reddedildi. 

​'ASLAN'A DAHA FAZLA RÜŞVET VERMEMEK İÇİN İMZASINI TAKLİT ETTİK'

 • Sarraf: Ne zaman Süleyman Aslan'ı arasam borçlu çıkıyordum. Bu yüzden Aslan'a daha fazla rüşvet vermemek için Happani'den bir belgeye Photoshop'la imza yerleştirmesini istedim.

YARGIÇ, SARRAF İÇİN PASTİL İSTEDİ

 • Duruşmaya ara verilirken Yargıç Berman, uzun süre konuşmak durumunda kalan Sarraf için boğaz pastili getirilmesini istedi. 

ÇAĞLAYAN'IN FOTOĞRAFI DOSYADA

 • Zafer Çağlayan'ın fotoğrafı da dosyaya 'Resmi kanıt 12' adıyla dahil edildi.

'YAPTIRIMLAR NEDENİYLE GIDA TİCARETİNE GEÇMEK ZORUNDA KALDIK'

 • Sarraf: ABD'nin İran'a uyguladığı ticari yaptırımlarında altını da kapsayacak şekilde yapılan değişiklikler nedeniyle gıda ticaretine geçmek gerekli hale geldi.
 • Savcının "Mayıs 2013'te İranlılarla toplantı düzenlediniz mi?" sorusuna Sarraf, "Evet, bir toplantı düzenlendi" cevabı verdi. Savcının "Siz o toplantıya katıldınız mı?" sorusuna ise Sarraf şöyle yanıt verdi: "Ankara'daki Marriott Hotel'de bir toplantı düzenlendi. Ben bazı kısımlarında katıldım."

​MUAMMER GÜLER'İN FOTOĞRAFI DA DOSYADA

 • Dosyaya kanıt olarak eklenen fotoğraflar arasında Muammer Güler'in fotoğrafı da yer aldı.
 • Sarraf'ın 26 Ekim tarihli suçluluk beyanı dökümü bugünkü duruşmada mahkemeye getirildi. Belgeye göre Sarraf, Yargıç Berman'a hür iradesiyle bu ifadeyi verdiğini beyan etti. Sarraf, 26 Ekim tarihli suçluluk beyanında ABD'de gözaltı merkezinde tutulurken verdiği rüşvetlere de değiniyor; rüşvetin alkol ve cep telefonu da dahil olmak üzere kaçakçılık için verildiğine değiniyor
 • Sarraf'ın 29 Mayıs 2013 tarihinde Hakan Atilla'ya gönderdiği e posta duruşmada gündeme getirildi.
 • Sarraf: Hakan Atilla'dan uluslararası işlemleri de kapsayan 50 milyon euroluk bir işlemi takip etmesini rica ettim.
 • Bankanın söz konusu işlem için bir belge istediğini söyleyen Sarraf, bu nedenle endişelendiğini çünkü gerçek bir ürün gönderiminin yapılmadığını, bu nedenle de istenen belgeyi elde etmenin mümkün olmadığını aktardı. Sarraf Süleyman Aslan'ın bunun üzerine "Ben çözerim, sorun değil Reza Bey" dediğini iddia etti.
 • Sarraf: Bankanın (Halkbank) alt kademelerindeki çalışanlar durumu, yani yaptığımız işlemlerde aslında bir gıda ticareti olmadığını bilmiyordu. Haberleri olmadığı için de belge istiyorlardı.​

​Türkçe olarak duruşma salonunda oynatılan son bir ses kaydının ardından bugünkü duruşmanın sona erdiği bildirildi.

​Başlangıçta Sarraf'ın ifadesinin 3 gün süreceği açıklansa da, ifadenin pazartesi günü de devam etmesi bekleniyor.


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir