24 Ağustos 2019 Cumartesi 21:26:08
» CHP’den Belediye Başkan Aday Adayı Serdar Aksoy, tüm projeleriyle seçime hazır! İşte vatandaşın dest

CHP’den Belediye Başkan Aday Adayı Serdar Aksoy, tüm projeleriyle seçime hazır! İşte vatandaşın dest

“Ovacık ve Fatsa gibi örnekler dururken ‘sağlaşan ve sığlaşan’ bir mantığın bizim belediyelerimizde egemen olması kabul edilemez.”
Paylas
CHP’den Belediye Başkan Aday Adayı Serdar Aksoy, tüm projeleriyle seçime hazır! İşte vatandaşın dest
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Türkiye - 01 Eylül 2018, Cumartesi 14:29:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP’den Belediye Başkan Aday Adayı Serdar Aksoy, tüm projeleriyle seçime hazır! İşte vatandaşın desteğini alan projeleri

“Ovacık ve Fatsa gibi örnekler dururken ‘sağlaşan ve sığlaşan’ bir mantığın bizim belediyelerimizde egemen olması kabul edilemez.”

Serdar Aksoy’u kendi yanıtlarıyla tanımadan önce siyasete yabancı olmadığını söylemem gerekir. Bir milletvekilinin oğlu ve zaten partinin gençlik kollarından yetişmiş. Aksoy, sıcak sohbeti ve samimiyetiyle vatandaşın da ilgisini çeken bir isim.

Serdar Aksoy, Menemen Belediye Başkanlığı’na talip. Ama bu işe göz boyayarak gelmek istemiyor. “Yalnız değil, halkla yürüyeceğim ve her attığım adım şeffaf olacak” diyen Aksoy, projelerini de hazırlamış. Her biri iddialı olan projeleri yerelden başlayarak ülkeye de katkı sağlayacak nitelikte.

Belediye Başkan Adayı Aksoy’u hem tüm yönleriyle hem projeleriyle tanımanız için kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Gelin, Aksoy’u kendinden dinleyelim…

Öncelikle merhaba Serdar Bey. Klasik bir soru ile başlayacağım ama hakkınızda bilgi sahibi olmayanlar için aslında çok önemli bir soru. Serdar Aksoy Kimdir?
 
1974 Menemen doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Sermaye Piyasası Bölümü’nü bitirdim. Asıl mesleğim ise sermaye piyasaları uzmanlığı. SPK uzmanıyım. Ancak ülkemizde kimse kendi işini yapamıyor. 2001 krizinin ardından mesleğimizi devam ettiremedik. Babam inşaat mühendisiydi. Onun işini devraldık. Aksoy İnşaat olarak Menemen’de, Foça’da inşaatlar yapıyorum..
*
2019 Mart ayında yapılması planlanan Yerel Seçimlerden neredeyse 1,5 yıl önce Menemen Belediye Başkanlığı aday adaylığınızı açıkladınız ve projelerinizle de seçime tam anlamıyla hazırsınız. Peki yerel yönetimin sizdeki anlamı nedir?
 
Ülkemiz siyasetinde sol siyaseti yerellerde AKP ve MHP gibi partilerden ayıran temel unsurları ön plana çıkarmamız gerekiyor. Yerellerde AKP anlayışını taklit etmek değil Fatsa Fikri anlayışını ön plana çıkarmamız gerekiyor. Sosyal belediyeciliği ve yönetime halkın katılmasını sağlamamız şart. Unutmayalım ki genel iktidara giden yol yerel iktidardaki başarılar sayesinde gerçekleşir. Bizim bu süreçte yeni bir ütopyaya ve başarı hikayesine ihtiyacımız var. Ovacık ve Fatsa gibi örnekler dururken ‘sağlaşan ve sığlaşan’ bir mantığın bizim belediyelerimizde egemen olması kabul edilemez.
*
“Sosyal belediyecilik ve halkın yönetime katılması” dediniz. Birçok belediyede bu sanki ‘çevresini iş sahibi yapma, ihaleleri yakın çevresine verme’ gibi anlaşılıyor maalesef. Siz, halkla yürümeyi nasıl sağlamayı planlıyorsunuz?
 
Biz Menemen’de Halk Meclisi’ni kuracağız, ‘mutlaka’ kuracağız. Yönetim anlayışını kökten değiştirmemiz gerekiyor. Pir Sultan’ın dediği gibi ‘bozuk düzende sağlam çark olmaz’. Dolayısıyla biz bu bozuk düzeni olduğu gibi değiştireceğiz. Yönetimde yer alan isimlerin değişmesi bir anlam ifade etmez. Ali gitsin, Veli gelsin mantığı ile değişimi sağlayamayız. Ayrıca bu mantık siyasi bir duruşa da denk düşmez. Bizim anladığımız “değişim”; sözün, yetkinin ve kararın halkta olmasıdır. Menemen’in mahallelerine sandıkları koyacağız ve buradan seçilen arkadaşlarımızla yönetimi gerçekleştireceğiz. Halk Meclisi’nin onay vermediği hiçbir kararı belediye meclisine taşımayacağız. Burada temel amaç, hem toplumsal barışı sağlamak olacaktır hem de şeffaf, hesap verebilir bir belediyecilik anlayışını gerçekleştirmektir.
 
Yerelde, benim de temel referans olarak aldığım Fatsa Fikrini gerçekleştirdiğimiz zaman yeni bir başarı hikayesini de yazmış olacağız.
 
Sizi, aday olmaya iten süreç ve düşünceler neydi?
 
Aslında süreçten önce şunu paylaşmakta fayda görüyorum. Siyasetle tanışmam ve halkın sorunlarına olan duyarlılığım yeni bir durum değil. Babamın milletvekilliği ile birlikte başlayan bir mücadele hayatımız söz konusudur. CHP-SHP birleşmesi öncesinde Çankaya İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yaptım. Aile olarak siyasetin içinde olmamız nedeniyle gerek genel, gerekse yerel yönetimlerle alakalı soran/sorgulayan ve çözüm üretmeye çalışan bir yapı içinde yetiştim.
 
Menemen’de klasik belediyecilik anlayışından uzak bir yönetim için talip oldum. Hedefim ise; Menemen halkının refah seviyesini de yükseltecek, devrim niteliğinde, inovatif bir belediyeciliktir.
*
‘İnovatif Belediyecilik’ derken neyi kastediyorsunuz ve bu çerçevede planlarınız nelerdir?
 
Belediye başkanlığım döneminde birçok yenilikçi hizmeti hem Menemen halkına hem de doğal hemşehrilerimiz olmuş Menemen’de yaşayan halkımıza sunacağız.
 
Türkiye’de en büyük problemin eğitim olduğunu düşünüyorum. Çözüm ise sadece ülkemizin genel eğitim politikasındaki düzenlemeleri beklemek değildir. Biz, sorunlar karşısında sızlanan, çareyi iktidarla yakınlaşmakta arayan bir belediye değil, sorunlara çözüm üreten bir belediye olacağız.
 
Bizim Aday Yönetim Kadrosu olarak öncelikli projemiz; Menemen Eğitim Vakfı’nı kurmak olacak mesela.
 

Kendi üniversitemizi kurmak istiyoruz. Bununla ilgili de şunları söyleyebilirim:

  • Yıllardır Menemen’imizin en büyük eksikliklerinden biri olan üniversitemizi Menemenliler ile birlikte kuracağız.
  • Bütçenin ne olacağı ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık.
  • Üniversitenin adı süreç başladıktan sonra belirlenecek.
  • Üniversite sınırları içinde, ilçemizdeki tüm öğrencilerimizin faydalanacağı, bölgenin en büyük kütüphanesini ve Dijital Kütüphane Platformunu da oluşturacağız.
  • Yurtlar, kafeler ve restaurantlar kurulacak ve bunların tamamı Menemen esnafıyla birlikte yapılacak.
  • Kazanan; Menemen Esnafı ve Menemenin Çocukları olacak.
Harika… Bunlar güzel projeler elbette. Şimdiden başarılar diliyorum ve tebrik ediyorum. Gelelim vatandaş ile ilişkilerinize. Araştırmalarıma dayanarak söyleyebilirim ki Menemen halkı sizi tanıyor ve seviyor. Esnaf ziyaretlerinde bulunduğunuzda da sizi büyük samimiyetle karşılıyorlar. Vatandaş ile aranızdaki iletişime dayanarak sormak istiyorum, farklı haberlerde de dile getirdiğiniz “halkla birlikte yönetim vurgusuyla” tam olarak neyi kastediyorsunuz?
 
Belediyemizi Halkımızla birlikte yönetmek adına Halk Meclis’ini oluşturacağız, dedik. Ayrıca her yaptığımız şeffaf olacak. Onlarla birlikte karar alacağız. ‘Ben yaptım, oldu” gibi üsten bakmacı bir tavır asla olmayacak. Her hizmet vatandaşımızın refah düzeyini arttırmak için yapılacaksa kararların da birlikte alınması gerekiyor ki vatandaş ‘bu nereden çıktı’ demesin. Ve sağ olsunlar, niyetimizi, samimiyetimizi görüyor olacaklar ki büyük bir tevazu gösteriyorlar.
 
Ülkemiz tarım ve hayvancılığın ana merkezi olabilecekken tamamen ithalata bağlı hale getirildiği günümüzde, sizin bu alanda iyileşmeye olanak sağlayacak projeleriniz var. Bize bu projelerinizden bahseder misiniz biraz?
 
Tarım ve Hayvancılığı bölgemizde yeniden ayağa kaldırıp sürdürülebilirliğini sağlamak için Menemen Tarım ve Hayvancılık Kooperatifini kurmaya kararlıyız. Biz, ilçede başardıklarımızla büyükşehirlere örnek olacağız.
 

Ali Haydar Çelebi- Rogg & Nok Siyasi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir