22 Ağustos 2019 Perşembe 01:30:31
» Erdal Akalın: Prospektüs ve İnternet Doktorculuğu!..

Erdal Akalın: Prospektüs ve İnternet Doktorculuğu!..

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Erdal Akalın: Prospektüs ve İnternet Doktorculuğu!..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sağlık - 02 Aralık 2017, Cumartesi 21:58:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Prospektüs, kutu ile satın alınan ilaç kutularının içinden çıkan bir tanıtım ve kullanma kılavuzudur.   Bir kısmı Latince, diğer bölümü ise tıp terimleri ile hazırlanmış bu bilgi sunmak amaçlı yazılı kâğıtlar, sanki hastaların aklını karıştırmak amacı ile hazırlanmış ve okunması zor olacak kadar küçük harflerin tercih edildiği bir bilmece yumağıdır.   İşin ilginç yanı, bu kılavuzu okumak hastaların ama çoklukla okuma yazma bilen hasta yakınlarının takıntısıdır.

 

Prospektüsler birkaç başlık halinde hazırlanmış ve gereksiz bilgilerle şişirilmiş özetleri içerirler.  İlk başlık, ilacın orijinal ismi ve hatta biyokimyasal formülünü içerir.  Bu bölümün hastaya ve hasta yakınlarına ne yararı varsa, akıl almaz teferruatla doldurulmuştur.  İşin en hoş tarafı ise doktorlar için dahi yararlı şeyler değildir yazılanlar.

 

İkinci başlık ilacın yararlı ve kullanılmasının gerekli olduğu hastalıklara ayrılmıştır.  Neyse ki, bu bölüm madde madde ve kısa geçilmiş olur.

 

Önemli olan ve en uzun başlık altında ilacın kullanılması halinde oluşabilecek bazı komplikasyonları tafsilatlı şekilde anlatan yan etkiler bölümüdür ki, anlatılır da anlatılır.   Tabii bunu okuyan hasta ve hasta yakınları kendilerine deva sunan bir ilaçla değil, zehirlenme riskinin öne çıktığı bir madde ile karşılaştıkları paniğine kapılırlar.   Bu nedenle doktorunu bilgisizlikle suçlayanlar, yanlış ilaç verildiğini düşünen ve bu nedenle de tedaviyi bırakanlar azımsanmaz boyuttadır.  Hâlbuki bu yazılanların ilaç firmasının kendisini olası yasal risklere karşı korumak amaçlı bir cin fikirli bir önlem olduğunu bilemezler.  Hasta ve hasta yakınları bilemez olabilirler, ama Sağlık Bakanlığı yetkilileri neden bu hinoğlu hinlik sayılacak tezgâha engel olmazlar, elli yıllık meslek yaşamımda bunu anlayabilmiş değilim!

 

Son başlık ise ilacın nasıl kullanılacağını öneren birkaç tümceden ibarettir.

 

İlaçların maliyet arttıran şık kutularla ve içinde gene hastanın ödeme yükünü arttıran uzun prospektüslerle pazarlanmakta olduğu yanlışını ülkemin Sağlık Bakanlığı yetkilileri nasıl izah ederler halen bilemiyorum.  Kanımca, eczacılarımıza verilecek büyük ambalajlı ilaç kutuları ile doktorun reçetesinde yazdığı kadar ilacı tane ile hesaplayarak uygun bir küçük zarf içinde vermek çok daha doğru olurdu.  Hem ilacın maliyeti azaltılır ve hem de ilaç kutularından çıkan ve çoklukla çöpe atılan prospektüs masrafı ortadan kaldırılabilirdi.  Kaldı ki, her okur yazar vatandaşın prospektüs doktorculuğuna soyunmasının tehlikesi de böylece önlenebilirdi.  Sanırım bütçemize ağır yükler getiren büyük hastaneler yapmak yanlışının ötesinde çok daha yararlı bir sağlık hizmeti başarılmış olurdu.

 

Prospektüs doktorculuğuna ek olarak, tıp mensuplarının başına gelen ikinci önemli sorun da internet sayesinde hastanın ve hasta yakınlarının bilgi sahibi olamadan fikir sahibi olmalarına fırsat tanıyan internet doktorculuğu problemidir.  Medya organlarının kısa sohbetlerle vermeğe çalıştıkları ve ekrana konuk olan hekim meslektaşlarımızın sıklıkla egolarını kontrol edemediklerini üzüntü ile izlediğim sağlık programlarına ek olarak, şimdi de internet doktorculuğu türemiş olmaktadır.  Bu bilgilendirme programları bazen objektif olmaktan öteye insanlarımızı paniğe kaptıracak noktalara kadar saptırılmaktadır.  Belli ki, tıp mensuplarına ev sahipliği yapan meslek kuruluşları ve Tabip Odaları sorumlularının uyarıları da etkisiz kalmaktadır.   Kişisel kanım, bu programlara konuk olan değerli meslektaşlarımızın en azından tıbbi deontoloji olarak bilinen evrensel kıstasları unutmakta olmalarının sancılarını halen çekmekte olduğumuzu düşündürmektedir.  Acaba bu konu da Tıp Eğitimi veren kurumlarımız bir sorumlulukları olabileceğini düşünmekte midirler?!

 

İnternet ağı, gerçekten bir gayya kuyusudur.  Özellikle bazı kanallar engellenmiş olsa bile, birkaç düğmeye basınca kaynak bilgilere ulaşabilmek şimdiler de kolaylaşmıştır.  Tabii bir hastanın ve hasta yakınının aklına gelebilecek en kolay yöntem, internet aracılığı ile bir hastalık hakkında bilgi almaktır.  Ancak alınan bu kısa bilginin o bilgiyi edinenin doktor sayılacağı ve tanı ile tedaviyi kendince programlayacağı anlamına tabii ki gelemez.   Bunu deneyimlerimle söylerken, halen mesleğine devam eden meslektaşlarım adına ne denli bir sıkıntı olabileceğini anımsayarak vurguluyorum.  Kısa ve özet bir bilgi edinen kişi veya kişiler, kendilerince doktorunu sınavdan geçirdiklerini ve hatta eleştirdiklerini düşünebilirler.  Aslında yeterince bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmalarının acı faturası sonunda kendi sağlıklarına yazılacaktır.  

 

Tıp eğitim ve öğretimi, internetten okunacak birkaç sayfa ile yapılabilse idi,  dünyanın sağlık sorunları Hz. Adem’ den bu yana çözümlenmiş olurdu.  

 

 Günümüzde maalesef bazı eğitim yanlışları yapılmaktadır.   Örneğin; yılların eğitim ve öğretimi ile ortaya çıkabilecek subay olabilmek hasleti, çok yakında izlediğimiz gibi 8 (sekiz) aya indirilmiş olabilmiştir.  Bu eksik eğitim döneminin faturası geri tepecek gene TSK’ne ve ülkemize yansıyacaktır, bu kesindir.  Bu yanlış örneği bahane ederek, bir iki yıl internetle idare edilecek bir tıp eğitimini umarım ülkemizde yaşamayız.   Zira Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ni yok ederek yerine MSB’na bağlı bir askeri tabip yetiştirme programı da yürürlüğe girmiştir.  Geleceğinden kuşku duymakta olduğumu bu yazım ile özellikle kayıt altına almak istiyorum!..

 

                                                                                                     Erdal Akalın (02.12.2017)


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir