25 Ağustos 2019 Pazar 07:16:09
» Fransa’da toplu taşımada tacizle mücadele başlatıldı

Fransa’da toplu taşımada tacizle mücadele başlatıldı

Fransa hükümeti toplu taşımada kadınlara yönelik tacizle mücadele amacıyla ulusal kampanya başlattı. Kampanya kapsamında kadınlar tren garları, metro istasyonları ve otobüs terminallerinde gönüllü devriye gezecek.
Paylas
Fransa’da toplu taşımada tacizle mücadele başlatıldı
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Yaşam - 11 Temmuz 2015, Cumartesi 10:11:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Fransa’da bir devlet kurumu olan Kadın-Erkek Eşitliği Yüksek Konseyi (HCEfh), bu yıl Nisan ayında konu hakkında bir rapor yayımlamış ve toplu taşımada kadına yönelik şiddetin “kaygı verici” boyuta ulaştığına dikkat çekmişti. Raporda, Fransa’da kadınların yüzde 100’ünün “hayatlarında en az bir kez cinsiyetçi taciz veya cinsel sataşma kurbanı olduğu” bildirilmiş, cinsel şiddet mağdurlarının neredeyse tamamının, küfür veya hakaret mağdurlarının ise 3’te 2’sinin kadın olduğuna işaret edilmişti.

 

Rapor, kadınlara yönelik cinsiyetçi veya cinsel şiddetin genelde saat 08.00-20.00 diliminde ve genelde otobüslerde gerçekleştiğini ve her 10 kadından 6’sının kendisine sataşılması ve sokakta hırsızlık korkusuyla yaşadığını da açığa vurmuştu.

 

Tacize karşı eylem planı

 

Raporu temel alan Fransız hükümeti, toplu taşımada kadınlara yönelik taciz olaylarıyla mücadele ve bu tür olayların önüne geçebilmek için 12 maddelik bir eylem planı hazırladı. Bugün açıklanan planda öncelik, tacizin gerçekleşmeden engellenebilmesi için alınacak önlemlere veriliyor. Hükümet bu kapsamda sonbahardan itibaren, uzman sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle, toplu taşımada kadınların güvenliği temalı yürüyüşler tertipleyecek. Fransızların “katılımcı yürüyüş” adını verdiği bu eylem türü ilk olarak Kanada'da ortaya çıkmıştı. Yürüyüşler kapsamında kadınlar, siyasiler ve toplu ulaşım yetkilileri garlar, metro istasyonları ve otobüs duraklarını birlikte gezerek bu mekanlardaki ışık, güvenlik görevlisi ve kapalı devre kamera sistemleriyle (CCTV) denetim gibi konularda ek önlemler alınması yönünde tavsiyelerde bulunacaklar.

 

Kamusal alanda kapsamlı denetleme

 

Fransa’da 2 bin 700’ü polis ve jandarma, 3 bin 900’ü ise Devlet Demiryolları Kurumu (SNCF) ve Paris metro ve otobüs işletmesine özel (RATP) özel olmak üzere 6 binden fazla personel, sadece toplu taşıma güvenliğinde görev yapıyor. Ülkedeki garlar ve tren ve metro istasyonları CCTV sistemleriyle korunuyor. Ülke genelinde bu mekanlarda 70 binden fazla video kamera kullanıldığı belirtilmekte.

 

Hükümetin açıkladığı eylem planı kapsamında, geceleri otobüslerin sadece durak değil kadın yolcuların evlerinin yakınında da durması uygulaması denenecek, sonbahardan itibaren tacize karşı reklam kampanyası başlatılacak. Metro ve garlarda kadınları küçük düşürücü veya aşağılayıcı reklam yayınlanmasına karşı önlem alınacak. Taciz vakalarının şikayet edilebilmesi için özel telefon ve SMS hatları devreye sokulacak. İnternet üzerinden şikayet sağlanacak. Demiryolları, metro ve otobüs hatlarında çalışan personele konuyla ilgili özel eğitim verilecek. Toplu ulaşım şirketlerinde kadın-erkek eşitliğine dikkat edilecek.

 

Hükümetin açıkladığı eylem planı kadın hakları kuruluşları tarafından büyük ölçüde memnuniyetle karşılandı. Ancak bu kuruluşlar temkinli konuşup, planın pratikte uygulanışını görmek istediklerini söylüyorlar. Konu hakkındaki çalışmalarıyla tanınan “Osez le féminisme” adlı kuruluş, planda bütçe ve değerlendirme olmamasını eleştiriyor. “Genre et Ville” adlı bir diğer uzman kuruluş ise soruna karşı “kadınları kurban konumuna yerleştiren güvenlikçi bir anlayışın” devam ettiği görüşünde. Bu kuruluşlar, örnek önlem olarak, halka açık alanlarda güvensizlik duygusuyla mücadele için metro ve garlarda sanata daha fazla yer verilmesini öneriyorlar.

 

Kayhan Karaca

 

 

Rogg & Nok  Yaşam ve Düzen Araştırma Grubu

 


Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir