29 Şubat 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
12
Hayır
849
Çekimser
5
Fikrim yok
3

Toplam Oy:869

SON EKLENENLER
Dereyi geçene kadar at değiştirilmez dediniz, suçlu aramıyoruz fakat bu savaşın sorumlularını ve hangi savaş sanatı ve taktiği uyguladığını soruyoruz. Bu savaş sanatını, taktiklerini veren ve operasyonu başındaki zatı muhterem suçlu değil ise kim resmi kaynaklara göre 33 şehidin sorumlusu… Evet Yanlışın neresinden dönülürse kardır… Bu sanal ve yapısal darbeden sonra şehit cenazelerinden hem sonra düğün derneğe katılan ve darbe sırasında esir olan nereye Aktığı biline ama hakkında işlem yapılmayan ve bu olaylardan sonra ödüllendirilen bu at ne zaman değiştirmeyi sayın zatı muhterem planlıyor? Daha resmi veya gayri resmi kaç şehidimiz olmasını bekliyordur bu zatı muhterem? Evet, su akar yolu bulur, “su uyur düşman uyumaz” derler uyun sudan akarsa işte Akar: Hain saldırı sonrasında 200’ü aşkın rejim hedefi ağır ateş altına alındı. Mesajı verir… bu Akar, "Hain saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarımızla 200’ü aşkın rejim hedefi ağır ateş altına alındı. Atışlar sonucu 5 helikopter, 23 tank, 23 top ve obüs, bir SA-17, bir SA-22 hava savunma sistemi, 309 rejim askeri etkisiz hale getirildi" der… bunu yanında doğu savaş kolu liderliğindeSergeyLavrov, İdlib'deki duruma ilişkin olarak sürekli temas tesis edildiğini der…daha sonra doğu savaş kolu liderliğinden başka açakalma gelir; Kremlin'den yapılan açıklamada, “Liderler Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumun normalleşmesi için ek tedbirler alınması hususunda anlaştı” derler.Biz daha fazla yorum yapmadan verilen habeleri aynen verelim. Bakalım neye akıyormuş Akar… Karar sizlerin…
Sayın denile zatı muhterem, Su birikintisini geçtik, Çayı geçtik, Dereyi çoktan geçtik. Bu Acı günlerde sorulmaz Fakat topal atı ne zaman değiştirmeyi düşünüyorsunuz…
» Gazetecilere yönelik baskı 2019'da zirveye çıktı (ARALIK AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ)

Gazetecilere yönelik baskı 2019'da zirveye çıktı (ARALIK AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ)

Paylas
Gazetecilere yönelik baskı 2019'da zirveye çıktı (ARALIK AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ)
Narko-Terör Ve Bağlantıları - 31 Ocak 2020, Cuma 13:02:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yarkadaş: "Halka gerçekleri anlatmaya çalışan gazeteciler, AKP iktidarının sistematik baskı ve saldırısına maruz kaldı. Gazeteciler 2019'da 733 kez hakim karşısına çıktı. Neredeyse; yolu adliyeye düşmeyen muhalif gazeteci kalmadı."

 Gazeteci Barış Yarkadaş, 2019'un, gazeteciler açısından "kapkara bir yıl" olarak geçtiğini söyledi.

Her ay ve her yıl sonu düzenli olarak yayınladığı "Medyaya Yönelik Hak İhlalleri Raporu''nun 2019 yılı verilerini kamuoyuyla paylaşan Barış Yarkadaş, raporunu hapis cezası alan SÖZCÜ Gazetesi çalışanlarına ithaf etti.

 

"SÖZCÜ KARARI, VİCDANLARI KANATTI"

 

SÖZCÜ yazarlarına verilen cezanın, vicdanları kanattığını, kararın adil olmadığını söyleyen Yarkadaş, "Emin Çölaşan, Necati Doğru, Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Yücel Arı, Gökmen Ulu ve Yonca Yücekaleli'nin terör örgütü FETÖ ile ne ilgisi var? Arkadaşlarımız, hayatlarını FETÖ'ye karşı mücadele ile geçirdiler. FETÖ çamuru SÖZCÜ'ye yapışmaz" tepkisini gösterdi. Yarkadaş, SETA güdümündeki Basın İlan Kurumu'nun Evrensel, Cumhuriyet ve BİRGÜN'e yönelik keyfi ilan ambargosunun da tarihe ''kara bir leke'' olarak geçtiğini sözlerine ekledi.

 

İŞSİZ GAZETECİ SAYISI DA ARTTI

 

2019 yılı biterken, tablonun gazeteciler açısından karanlık olduğunu ve 2020 yılında da baskıların süreceğinin görüldüğünü belirten Yarkadaş, "Bu kara, hatta kapkara tabloyu mesleki dayanışmayı güçlendirerek tersine çevirebiliriz" dedi. CHP'li eski vekil, 2019 biterken cezaevlerinde 150'ye yakın gazetecinin bulunduğunu, 170 gazetecinin ise yıl içinde çeşitli sebeplerden dolayı işten çıkarıldığını belirtti.

 

2019 YILININ SON AYI DA BASKIYLA GEÇTİ

 

Raporunu iki bölüme ayıran Yarkadaş, 2019 yılının Aralık ayında gazetecilerin uğradığı baskıları şu şekilde özetledi:

 

4 gazeteci tutuklandı, 4 gazeteci gözaltına alındı, 38 gazeteci hakim karşısına çıktı. 8 gazeteci 20 yıl 10 ay hapis cezası aldı. 3 gazeteciye yurt dışına çıkış yasağı getirildi. 4 gazeteciye dava açıldı, 2 gazeteci saldırıya uğradı, 1 gazeteci tehdit edildi. 3 gazetenin reklamları Basın İlan Kurumu tarafından engellendi. 1 haber ile bir haber sitesine erişim engeli getirildi.  1 tiyatro oyunu engellendi, 1 gazetecinin hapis cezası onandı.  1 kitap yasaklandı ve toplatıldı, 1 gazeteye 15 bin lira tazminat cezası verildi.

 

BASININ KARA TABLOSU: 2019 YILINDA 82 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI, GAZETECİLER 733 KEZ HAKİM KARŞISINA ÇIKTI, 18 GAZETECİ SALDIRIYA UĞRADI...

 

Gazeteci Barış Yarkadaş, hapis cezası alan SÖZCÜ yazarlarına ithaf ettiği raporunun ikinci bölümünde ise, gazetecilerin 2019 yılında uğradığı hak ihlallerine yer verdi.

 

13 gazeteci tutuklandı, 82 gazeteci gözaltına alındı, gazeteciler 733 kez hakim karşına çıktı. 76 gazeteci 249 yıl 11 ay 15 gün hapis cezası aldı, 1 gazeteciye 14, 32 gazeteciye ise birer dava açıldı. 42 gazeteci 217 bin 520 lira para cezası aldı, 22 gazeteci ifade verdi. 18 gazeteci saldırı ve darba maruz kaldı, 60 haber erişime engellendi. 5 gazeteci tehdit edildi. 1 gazeteye dava açıldı. 1 gazeteciye tazminat davası açıldı. 37 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı, 42 matbaa çalışanı hakim karşısına çıktı; 11 matbaa çalışanına 56 yıl 2 ay hapis cezası verildi.  3 kitap cezaevine alınmadı."

 

BASKILAR HIZ KESMEDEN SÜRDÜ...

 

Gazetecilerin 2019'da uğradığı baskıların sürekli hale geldiğini belirten Yarkadaş, 2019 yılına ait raporunda verilerin devamını ise şu şekilde aktardı:  

 

1 yönetmene dava açıldı, 1 haber hakkında soruşturma başlatıldı, 1 belgesel erişime engellendi. 1 yönetmen hapis cezası aldı, 1 TV kanalı kapandı. 1 gazetenin 1 nüshası toplatıldı. 3 gazete tutuklu gazetecilere verilmedi. 1 tutuklu gazetecinin mektubu sansürlendi. 1 gazeteci hakkında yakalama kararı çıkartıldı.  1 yönetmene 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.  14 sosyal medya paylaşımı engellendi.13 gazetecinin aldığı cezalar onandı. 3 gazeteci, yayınladıkları bir programdan dolayı işten atıldı. 150 gazeteci ile çalıştıkları kurumlar, SETA Vakfı'nın yayınladığı raporda fişlendi. 1 gazetecinin 2 tweeti erişime engellendi, 1 radyo programına 5 gün yayın durdurma cezası verildi.  1 TV kanalının ana haber bültenine 2 gün yayın durdurma cezası verildi. İnternet üzerinden yayın yapan 1 radyo kapatıldı. 3 gazete bazı cezaevlerine alınmadı. 9 gazeteci hapse girmek için teslim oldu.

 

GÜNLER GEÇTİKÇE BASKILAR DA ARTTI

 

Yarkadaş, 12 ayın röntgeninin çekildiği raporunun son kısmını ise şu verilerle bitirdi:

1 gazetecinin çekmiş olduğu görüntülere polis koydu, 1 gazetecinin köşe yazısı engellendi. 1 kitaba reklam sansürü uygulandı. 1 gazeteye tazminat davası açıldı. 1 akademisyen gözaltına alındı, 1 kitaptaki 1 kelime sansüre uğradı. 2 tiyatro gösterisine izin verilmedi, 2 yönetmen hakim karşısına çıktı.  1 yönetmen 4 yıl 6 ay hapis cezası aldı ve yurt dışına çıkış yasağı getirildi. 1 grup haber sitesi hakkında soruşturma başlatıldı, 564 sitede yayınlanan 1 habere erişim engeli getirildi. Birçok kitap ve dergi toplatıldı, yasaklandı. Kaymakam bir gazeteye hakaret etti, 140 internet sitesi ve sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirildi.  1 sanatçının konseri yasaklandı, 1 gazeteye tazminat davası açıldı. 1 gazeteciye tazminat davası açıldı, 1 cezaevinde 8 TV kanalına sansür getirildi. 1 TV kanalına 5 kez yayın durdurma cezası verildi. 1 gazeteciye kitap okuma cezası verildi. 1 gazeteci baskılar yüzünden yurt dışına çıktı, 1 engelli gazeteci cezaevine teslim oldu. 1 gazete mitinge, 2 gazete ve 1 TV kanalının muhabirleri Adli Yıl Açılış Töreni'ne alınmadı.  5 gazetecinin evi polis tarafından basıldı. 1 gazete toplatıldı, 1 gazetecinin röportajı mahkemede delil olarak gösterildi.  1 gazeteciye hapiste şapka yasaklandı ve verilmedi, 1 sanatçı 1 yıl 6 ay hapis cezası aldı. 1 gazeteciye tazminat davası açıldı, 1 grup gazete çalışanı işten çıkarıldı. 1 internet sitesi MEB tarafından engellendi,  1 internet sitesine adli para cezası verildi, 1 etkinlik yasaklandı. 1 muhalif gazetecinin etkinliği iptal edildi, 1 yerel gazete silahlı saldırıya uğradı. 1 gazeteye 1 milyon liralık tazminat davası açıldı, 4 gazeteciye yurt dışına çıkış yasağı getirildi, 3 gazetenin reklamları Basın İlan Kurumu tarafından engellendi. 1 gazeteye 15 bin lira tazminat cezası verildi."

 

 

ARALIK AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ

 

1 Aralık 2019:  Berlin’e gitmek için İstanbul Havalimanı’na giden gazeteci Hasan Cemal’in pasaportuna el konularak, yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

3 Aralık 2019:  Gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu tutuklandı.

3 Aralık 2019: Gazeteciler Sibel Hürtaş ve Hayri Demir’in, sosyal medyada paylaştıkları Afrin operasyonuna ilişkin haberler nedeniyle “örgüt propagandası” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından toplam 10,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları davanın altıncı duruşması, Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

3 Aralık 2019: Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Serdal Işık, İstanbul’da haber takibine gittiği sırada polis tarafından yapılan GBT kontrolü sonrasında gözaltına alındı.

3 Aralık 2019: Kapatılan Zaman gazetesinin Konya temsilcisi Şirin Kabakcı’nın “terör örgütü üyeliği”, “basın yoluyla hakaret” ve “gizliliğin ihlâli” suçlamalarıyla yargılandığı davanın sekizinci duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

4 Aralık 2019: Kapatılan Taraf gazetesi eski muhabiri Mehmet Baransu ile gazetenin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Şevki Çoban’ın Kasım 2013’te yayımlanan “Gülen’i Bitirme Kararı 2004’te MGK’da Alındı” başlıklı haber nedeniyle yargılandıkları davanın 22. duruşması, Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

5 Aralık 2019: Gazeteci ve yazar Işıl Özgentürk’ün sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek zincirleme şekilde “örgüt propagandası” yapmak iddiasıyla yargılandığı davada 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapsi istendi.

5 Aralık 2019: Gazeteci Hacı Yusuf Topaloğlu, ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

5 Aralık 2019: Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ergin Çağlar hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması, Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

5 Aralık 2019: Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Abbas Yalçın hakkında 11 Ağustos 2015 tarihinde yayımlanan “Bayık: Operasyonlar durursa savaşı bırakırız” başlıklı haber nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davanın görülmesine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

5 Aralık 2019: BirGün gazetesi editörleri Uğur Koç ve Mustafa Kömüş ile imtiyaz sahibi İbrahim Aydın hakkında gazetenin internet sitesinde 21 Haziran 2019 tarihinde yayımlanan “Ekşi Sözlük’teki Berat Albayrak-Özge Ulusoy başlığı kaldırıldı” başlıklı haber nedeniyle “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması  İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

9 Aralık 2019: Gazeteciler Canan Coşkun, Can Uğur ve Ali Açar hakkında, Cumhuriyet gazetesinde 11 Mart 2016 tarihinde yayımlanan “Berkin Elvan’ı Vurduğu İddia Edilen Polis Görev Yerini Hatırlamadı” ve BirGün gazetesinin internet sitesinde yayımlanan “Berkin Soruşturmasındaki Gizlilik Kararının Sebebi Katilin İtibarı Zedelenmesin” başlıklı haberler gerekçe gösterilerek “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla dava açıldı.

9 Aralık 2019: T24 Yazarı Hasan Cemal'in 'Dikta/Diktatör' yazısıyla ilgili 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' iddiasıyla yapılan şikayet üzerine başlatılan soruşturmada 'takipsizlik' kararı verildi.

10 Aralık 2019: Konya'nın Karatay ilçesinde 2 katlı kerpiç binanın çökmesi sonucunda üç kişinin hayatını kaybettiği olay sonrası bölgeden son durumu aktaran DHA Muhabiri Hasan Dönmez çevredeki birkaç kişinin saldırısına uğradı.

10 Aralık 2019: KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın gazetede 2016 yılında yayımlanan üç haber nedeniyle yargılandığı davanın 10. duruşması günü İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

11 Aralık 2019: Cumhuriyet gazetesinde 12 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan “3. Havalimanı Mezarlık Gibi” başlıklı haber nedeniyle havalimanını inşa eden şirket tarafından açılan tazminat davasının üçüncü duruşması İstanbul 19. Asliye Ticaret Mahkemesinde görüldü. Duruşma sonunda hükmünü açıklayan mahkeme, gazetenin 15 bin TL tutarında manevi tazminat ödemesine ve kararın tirajı en yüksek üç gazetede ilan edilmesine hükmetti.

11 Aralık 2019: Ağrı’da düzenlenen bir operasyonda gazeteci Aziz Oruç, gözaltına alındı.

11 Aralık 2019: BirGün, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) üç ayı aşkın bir süredir gazetelerine ilan ve reklam akışını durdurduğunu açıkladı.

11 Aralık 2019: Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp'ın "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yargılandıkları davanın duruşması görüldü. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Şahin ve Gayıp hakkındaki ev hapsi cezası kaldırılarak yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

12 Aralık 2019: Bitlis Tatvan’da bir çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasını haberleştiren gazeteci Sinan Aygül’e 10 ay ertelemesiz hapis cezası verildi.

12 Aralık 2019: Gazeteci Orhan Uğuroğlu hakim karşısına çıktı.

12 Aralık 2019: Ankara Birlik Tiyatrosu’nun, ‘Aman Başkan Duymasın’ oyunu, ‘tadilat’ yapılıyor gerekçesiyle engellendi.

12 Aralık 2019: İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Cumhuriyet gazetesi internet sitesi eski yayın yönetmeni Oğuz Güven’e, sitede yer verilen bir haber fotoğrafı nedeniyle yargılandığı davada “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçundan verilen 6 ay hapis cezasını onadı.

13 Aralık 2019: Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ahmet Kanbal hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması yapıldı.

14 Aralık 2019: Yazar Mahmut Alınak’ın “Mehmet Tunç ve Bêkes” adlı kitabı yasaklanarak toplatıldı.

14 Aralık 2019: Yeni Demokrasi’nin internet sitesi, BTK tarafından erişime engellendi!

15 Aralık 2019: Yeniçağ yazarı gazeteci Yavuz Selim Demirağ, gözaltına alındı.

18 Aralık 2019:  Gazeteci Aziz Oruç, gözaltına alındıktan bir hafta sonra çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

18 Aralık 2019: Yedi gazeteci, Sur’daki operasyonu yöneten Çitil hakkında DİHA’nın “Kuşatmanın adı ‘Bayrak 12,’ başındaki isim Musa Çitil” başlıklı haberini sosyal medyada paylaştıkları gerekçesiyle yargılanıyordu. Gazeteciler “Terörle Mücadelede Görev Almış Kişileri Hedef Göstermek” ile suçlanıyordu. Davanın 5. duruşması Diyarbakır 9. ACM’de görülürken, davada karar verildi. Tüm gazeteciler hakkında beraat kararı çıktı.

21 Aralık 2019: Basın İlan Kurumu, BirGün ve Evrensel gazetelerine ilan ve reklam akışını durdurmasının ardından Cumhuriyet gazetesine de bir köşe yazısı ve internet sitesindeki bir haber nedeniyle toplam 19 gün ilan ve reklam akışını durdurma cezası verdi.

21 Aralık 2019: Elazığ’da dağıtımcılık yapan Necmettin Tosun, Yeni Yaşam gazetesinde yer alan haber ve makalelerden sorumlu tutularak, hakkında “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 7 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

23 Aralık 2019: T24'ün "Cumhuriyet'in 'Haberimize yasak' haberine yasak geldi!" haberine de erişim engeli kararı verildi. Erişim Sağlayıcıları Birliği'nin Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin 20 Aralık 2019 tarihli kararını T24'e iletmesi sonucu söz konusu haber yayından kaldırıldı.

25 Aralık 2019: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İMC TV’nin Program Koordinatörü Ayşegül hakkında açılan davanın dördüncü duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

25 Aralık 2019: Diyarbakır’da yürütülen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında Evrensel gazetesi köşe yazarı Yusuf Karataş hakkında katıldığı çalıştay, panel ve basın açıklamaları gerekçe gösterilerek “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” iddiasıyla 22,5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yedinci duruşması bugün Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

25 Aralık 2019: Gazeteci Rahmi Yıldırım'ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan ve Ankara Gölbaşı 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

26 Aralık 2019:  Demokratik Modernite dergisi editörü Haydar Ergül’ün “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

26 Aralık 2019: Turktime.com Yönetim Kurulu Başkanı Talat Atilla, ölüm tehdidi aldığını açıkladı.

26 Aralık 2019: Artı Gerçek muhabiri Rıfat Doğan hakkında Çorlu tren faciası davasının ilk duruşmasının görüldüğü duruşma salonunda görüntü çektiği iddiasıyla açılan davanın görülmesine başlandı. Çorlu 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın talimatlı duruşması İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma esnasında “ses ve görüntülerin kayda alınması” suçlamasıyla yargılanan Doğan ve avukatları Yalçın Deniz Özen ile Özgür Karaduman duruşmada hazır bulundu.

26 Aralık 2019: Gazeteci Zafer Arapkirli’nin “6 yaşındaki çocuk evlenebilir” diyen Nurettin Yıldız’a Twitter hesabı üzerinden tepki göstermesi üzerine Yıldız’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

27 Aralık 2019: Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay ile yazar ve çalışanları hakkında açılan davanın karar duruşması İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Mahkeme hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunan Burak Akbay’ın dosyasını ayırırken, yedi sanığa ceza verdi. Buna göre;

•             Emin Çölaşan (yazar) ve Necati Doğru (yazar) “FETÖ’ye yardım etmek” iddiasıyla 3 yıl 6 ay 15’er gün,

•             Mustafa Çetin (sozcu.com.tr Yayın Yönetmeni) ve Metin Yılmaz (Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni) “FETÖ’ye yardım etmek” iddiasıyla 3 yıl 4’er ay,

•             Yücel Arı (sozcu.com.tr Haber Koordinatörü), Yonca Yücekaleli (muhasebe görevlisi) ve Gökmen Ulu (muhabir) ise “FETÖ’ye yardım etmek” iddiasıyla 2 yıl 1’er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklardan Mediha Olgun ise beraat ettirildi.

28 Aralık 2019: Yeniçağ gazetesi yazarı ve İYİ Parti’nin Basın Danışmanı Murat İde, KRT’de yayınlanan “Burası Çok Önemli” isimli programından çıktıktan sonra evine giderken bir grubun saldırısına uğradı.

29 Aralık 2019:  Cumhuriyet gazetesi yazarı Zülal Kalkandelen Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı.

29 Aralık 2019: Elazığ'da polis, Evrensel gazetesi dağıtanlara "Çevreyi rahatsız ediyorsunuz" diyerek Kabahatler Kanunu'ndan para cezası yazdı.

 

Barış Yarkadaş


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.