13 Aralık 2018 Perşembe 04:15:55
» Güncel senaryo devam ediyor; Sarraf'ın tanıklığı sürüyor: Çapraz sorguya geçildi

Güncel senaryo devam ediyor; Sarraf'ın tanıklığı sürüyor: Çapraz sorguya geçildi

Batı savaş kolu lideri olan ABD'de İran yaptırımlarının delinmesi şebekesiyle ilgili davada tanıklık yapan Rıza Sarraf'ın mahkemedeki savcılık sorgusu bugün de belli bir senaryo ve Tayyipistanı yıpratma olgusu içinde devam ediyor. Çünkü bu olgunu oluşumu için çok önceden planlar ve projeler gündeme getirilmişti. Bunları daha önceden sizlere bildirmiş ve gerekli uyarılarımızı elimizden geldiğince yapmıştık. Şimdi yapılan bu senaryoyu yapanlar ile Tayyipistan yönetimi zor durumda bırakmak ve bu bilinen olgunu yurt dışında görülmesini planlayan bu senaryo sahipleri şimdileri bıyık altından gülerek bu senaryonun gelişimini dünyaya sunuyorlar. Birinci aşama Tayyipistan'daki adalet ve hukuk sistemini etkisiz ve adaleti olmadığını sağlamak olmuştur. Şimdi Saraylarda oturan zatı muhterem aldatıldığını söylemek için veya kendini ve etrafını mağdur göstermek için ve olguların oluşumunda hiç bir payı olmadığını anlatmak için Tayyipistan'da yapılacak senaryo ve algılama olguları çerçevesinde çalışmalar yapıldığını tekrar uyaralım... Basit bir örnek vererek bu düşünmenizi sağlayalım. Niye tercümanı FBI elamanı? Çünkü böyle olgularda yani Sarraf gibi tanıklarda aldıkları eğitim doğrultusunda önceden verilmiş talimatları itirafcı olanlan kişiler ile göz tamsı ve nefes alma olguların ve nabız olguların takip etmeleri için bu ve buna benzer olguların olması için bu yönteme başvurulmuş olabileceğini de düşünün... şimdi dağıtılan haberlerden bir ufak örnek verelim...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Güncel senaryo devam ediyor;  Sarraf'ın tanıklığı sürüyor: Çapraz sorguya geçildi
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Narko-Terör Ve Bağlantıları - 05 Aralık 2017, Salı 21:04:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

20:50 Soru: Sizinle bir işbirliği anlaşması yapmayı kabul etmeden önce ABD Savcılığı yetkilileri ve FBI ile kaç kez toplantı düzenlediniz?

 

Sarraf: Toplantıların tam sayısını hatırlamıyorum. 

 

Sarraf, yaklaşık 12 toplantı yaptıklarını söylüyor. Sarraf, işbirliğini kabul ettikten sonra, neredeyse her gün ABD Savcılığı veya FBI'dan yetkililerle görüştüğünü söyledi.

 

20:40 Soru: Siyasi yollardan sizin serbest bırakılmanızı sağlamaya çalışan avukatlarınız var mıydı? (Fleming burada Giuliani ve Michael Mukasey'i kastediyor.)

 

Sarraf: Yasal sınırlar dahilinde bazı çabaları oldu, doğrudur.

 

20:30 Cezaevindeki görüşmelere ait ses kayıtlarıyla ilgili sorular soruluyor. Fleming, Sarraf'a, kayıtlarda geçen ifadeleri kullanıp kullanmadığını soruyor.

 

Sarraf: Evet, (yalan söylemenin) ABD'de hapisten çıkmanın en hızlı yolu olduğunu söyledim.

 

​Soru: Artık hapiste değilsiniz.

Sarraf: Doğru, MDC'de (Metropolitan Detention Center) değilim. (MDC, New York'un Brooklyn bölgesinde bulunan bir federal hapishane.)

Soru: MDC'de size ne verirlerse onu mu yemek zorundaydınız?

 

Sarraf: Hayır, bu doğru değil.

 

Soru: Yemekhanede ne çıkarsa onu mu yemek zorundaydınız?

Sarraf: Hayır, bu doğru değil.

 

Sarraf, federal hapishanedeyken yemek yapma imkanı olduğunu iddia ediyor.

 

 

Soru: Bu pek hoş bir şey sayılmaz, değil mi?

 

Sarraf: MDC'dekileri kızdırmayalım. (Basın bölümünden kahkahalar yükseliyor)

 

Sarraf: Tutuklandığım zaman, ilk başlarda, kefaletle serbest bırakılmam için başvuru yaptık.

 

Sarraf'ın itiraf pazarlığıyla ilgili detaylar nihayet geliyor. Sarraf, herhangi bir zamanda yeni bir kefalet başvurusu yapabileceğini söylüyor ve davadan sonra böyle bir şey olabileceğini doğruluyor.

 

Soru: Bundan sonra suç işlememeniz gerekiyor değil mi?

 

Sarraf: Evet.

 

Soru: Buna karşılık, mahkemeye, işlediğiniz tüm suçları, ABD hükümetine sunduğunuz yardımları, iyi ve kötü her şeyi içeren bir 5K yazısı sunacaksınız, değil mi?

 

Sarraf: Evet.

 

 

​Soru: Ancak (yaptığınız anlaşmaya göre) bundan daha fazlası gerekiyor. "Başkaları" hakkında soruşturma ve yargılama süreçlerine ciddi destek sağlamak gibi. Bu doğru mu?

 

Sarraf: Anlaşmada kelimesi kelimesine ne yazdığını hatırlamıyorum (Ancak genel olarak doğru olduğunu söylüyor)

 

Sarraf'ın itiraf anlaşmasına ilişkin belgeler hala erişime kapalı. Avukat Fleming, belgeyi Sarraf'a veriyor. Belge, Sarraf için, mikrofona ses gitmeyecek şekilde tercüme ediliyor.

 

Savcıların Sarraf'a 5K dilekçesi vermesiyle ilgili sorular soruluyor. Dilekçede, işbirliği yapan tanıkların itiraf ettiği suçlar için daha hafif ceza verilmesi öneriliyor)

 

Sarraf: Bu doğru.

 

 

20:20 Sorguda, Gana'da 1.5 ton altın yüklü bir uçakla ilgili sorular soruluyor. Altın tüccarı olan Sarraf, kendisi için böyle bir uçak gönderildiğini doğruluyor.

 

Fleming, Sarraf'a İran'a giriş yasağı olup olmadığını soruyor.

 

Sarraf: Bildiğim kadarıyla yok.

 

Sarraf, doğduğu yer olan İran'a, yaşam tarzı nedeniyle gitmediğini söylüyor.

 

20:15 Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Ann Fleming, Sarraf'ın şoförünün Rusya ticaretiyle bağlantılı 15 milyon dolar nakit para taşırken yakalandığını öne sürüyor. Sarraf, iddiayı reddediyor.

 

​Soru: Türkiye dışında ülkelerde de para transferi ve kara para aklama sistemlerine karıştınız. Bu doğru mu?

 

 

Sarraf: Türkiye dışında da İran ticaretiyle ilgili para transferlerine karıştığım doğrudur.

 

Soru: Rusya'da?

 

Sarraf: Hayır, bu doğru değil.

 

Sarraf: Şoförüm hiçbir zaman Rusya işlemleriyle bağlantılı 15 milyon dolar nakit taşırken durdurulmadı.

 

Soru: Bu tutarda parayı taşırken Türkiye sınırında durdurulmadı mı?

 

Sarraf: Hayır.

 

Atilla'nın avukatı Sarraf'ın şoförünün Türkiye sınırında, Rusya ile bağlantılı para aklama işleminde kullanılan 15 milyon dolar nakitle durdurulduğunu öne sürüyor. Sarraf bunu reddediyor.

 

19:55 Sarraf: Hakan Atilla'ya hiçbir zaman rüşvet vermedim. Hakan Atilla hiçbir zaman benden para talep etmedi.

 

Soru: Hakan Atilla sizden hoşlanmıyor muydu?

 

Sarraf: Öyle denebilir, evet.

 

Sarraf, kendisinin de Atilla'yı sevmediğini ve Atilla'yla ilgili olarak Aslan'a şikayette bulunduğunu söylüyor.

 

Kayıtlardan birinde Atilla için "tekere sokulan çomak" diyor.

 

19:23 Savcının doğrudan sorgusu sürüyor. Sarraf, İran'a 5.1 milyon euro'luk tavuk budu satıldığını gösteren belgelerle ilgili konuşuyor.

 

Soru: Sayın Sarraf, hiç dondurulmuş tavuk budu ticareti yaptınız mı?

 

Sarraf: Hiçbir zaman tavuk ticareti yapmadım.

 

19:10 Sarraf'ın, 'siyasi bağlantıları olan avukatı' olduğunu belirttiği Mustafa Doğan İnal ile yazışmaları, delil dosyasına geçirildi. 

 

18:52 Ses kayıtlarının dinlenmesinin ardından, normal sorgu sona erdi. Çapraz sorguya geçiliyor. 

 

18:35 Sarraf, hesap çizelgesinin Royal Denizcilik şirketine ilişkin bir belgenin Safir altın için hazırlanmış versiyonu olduğunu söyledi. 

 

18:01 Sarraf’ın cezaevi konuşmalarında ‘cezasını hafifletmek için yalan söylemesi gerekebileceğine’ ilişkin sözlerinin, Atilla’nın avukatları tarafından kullanılması bekleniyor. Avukatların, bu sözlerin Sarraf’ın inandırıcılığını azalttığını savunması bekleniyor. Berman, bu konuşmaların dava dosyasına yeniden konularak kamuoyuyla paylaşılmasına karar verdi. Bununla birlikte, Sarraf'ın dün davaya delil olarak sunduğu kimi belgeler erişime açıldı. Belgeler arasında, Sarraf'ın dün mahkemeye sunduğu hesap çizelgesi de var.

 

ATİLLA'NIN İTİRAZI REDDEDİLDİ

 

17:44 Duruşmanın başlamasından önce, yargıç Richard Berman, mahkemedeki tek sanık olan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın avukatlarının, Sarraf’ın dün yayınlanan cezaevi konuşmalarına ilişkin bir itirazını reddetti. Yargıç, bu konuşmaların savunma avukatlarından bilgi saklandığı anlamına gelmediğini söyledi. Avukatlar, konuşmaların geç yayınlanması nedeniyle kendilerine savunma hazırlamak için yeterli süre verilmediği gerekçesiyle, ‘Brady yasası’ olarak bilinen emsal karara dayanarak itiraz etmişti.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir