27 Şubat 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
12
Hayır
849
Çekimser
5
Fikrim yok
3

Toplam Oy:869

» Her türlü ABD tehdidine sert yanıt vereceklermiş...

Her türlü ABD tehdidine sert yanıt vereceklermiş...

İran, Bizim Yapamadığımız söylev olarak hiç olmazsa yapıyor, şöyle ki; Batı savaş kolu lideri olan ABD’den gelecek her türlü tehdide sert yanıt vereceklerini açıkladı. Şimdilik batı savaş kolu lideri ABD Başkanı Trump ise İran'ın nükleer bir silaha sahip olmasını engellemek için ek yaptırımlar getireceklerini söyledi. Buna göre Türkiye ve çevresindeki Petro-savaş senaryolarının perde arkası yapılan olgular hızlanarak devam ettiği görülüyor. Ne olursa olsun ister Batı ister doğu savaş kolları senaryolarında ortada kalan ve sahada ön plana çıkan Türkiye ve hükümeti olacağı belirgin bir ölçüde görülüyor. Peki bu durumda Türkiye ve onun hükümeti ne yapıyor?… İşte bunu cevabı aranıyor. Ama alına cevaplar ve istihbarat olguları hiç iç açıcı olmadığını ve ülkemiz topraklarında her türlü istihbarat olgularını değişik faaliyetler içinde olarak oyunların oynadığı olgularda büyük ölçüde görünüyor… Sebepleri bilinse de bu tezgahın kurulduğu ve olguları oluştuğu zaman 18 seneye dayandığı ve Türk lider siyasi kadrosunun buna göre dizayn edildiği biliniyor. O yönden tüm baştaki siyasi yönetim çıkarları doğrultusunda şu anda hiçbir tepki göstermiyor… Ve de yine çıkarları doğrultusunda halkı uyutmaya çalışan bir siyaset yönetimi Türkiye’yi yönettiği görülüyor… Bunun yanı sıra Yine Batı savaş kolu lideri olan ABD Başkanı Donald Trump, algılama mesajları vermeye devam ediyor, işte İran ile savaş istemediğini fakat olası bir savaşta İran’ın “yok olmayla karşı karşıya kalacağını” söyledi. İşte olgular psikolojik algılama yöntemi ile şimdilik böyle devam ediyor…
Paylas
Her türlü ABD tehdidine sert yanıt vereceklermiş...
Sağlık - 23 Haziran 2019, Pazar 00:00:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tahran’ın ABD’ye ait bir insansız hava aracını düşürmesinin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a saldırıyı son anda engellediğini açıklamasının ardından bölgedeki gerilim tırmanıyor. Yarı resmi Tasnim Haber Ajansı, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Musavi’nin, “(ABD’li yetkililer) ne karar verirse versin biz İran’ın sınırlarının ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz. İran, ABD’den gelecek her türlü saldırganlık ve tehdide sert biçimde karşı duracaktır” şeklindeki sözlerine yer verdi.

Devrim Muhafızları’ndan General Emir Ali Hacızade de ABD’nin İHA’sının vurulmasına ilişkin, “Bu bizim İran hava sahasının ihlal edilmesine yanıtımızdır. Eğer bu ihlal tekrarlanırsa biz de cevabımızı tekrarlarız” diye konuştu.

Diğer yandan yarı resmi Fars Haber Ajansı, Dışişleri Bakanlığı’nın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırdığını duyurdu. Diplomatın çağrılmasına gerekçe olarak “BAE’nin Hürmüz Boğazı sularında İran hava sahasının ihlal eden ABD’ye ait casus İHA’nın ülkedeki üsten havalanmasına izin vermesi” gösterilerek, “Maslahatgüzara İran’ın sert itirazının bildirildiği” ifade edildi.

Trump: Askeri müdahale konusu hala masada 

ABD Başkanı Donald Trump, İran'dan yapılan açıklamalara kısa süre içinde yanıt verdi. Trump İran'a yönelik askeri müdahale konusunun hala masada olduğunu belirtti. "Umarım İran akıllıdır ve vatandaşlarını seviyordur" diyen Trump, İran'ın nükleer bir silaha sahip olmasını engelleyecek yeni yaptırımlar için adım attıklarını belirtti. 

Merkel: Diplomatik çözümden yanayım

Tahran-Washington krizine ilişkin konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel barışçıl bir çözümden yana olduğunu açıkladı. Konunun gelecek hafta Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenecek G-20Zirvesi’nde en azından ikili düzeyde ele alınacağını söyleyen Merkel diplomatik çözüme ilişkin, “Bunun yalnızca bir umut olarak kalmaması gerektiğini, (çözüm için) ciddiyetle çalışılması gerektiğini söylüyorum. Bana göre (meselenin) siyasi bir çözümü olmalı” diye konuştu.

Karte Tanker angeschossen Golf von Oman TR

Hürmüz Boğazı'nda vurulan iki tanker, bölgede tansiyonu yükseltmişti.

İngiltere Orta Doğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Andrew Murrison’ın da Pazar günü İran’a bir ziyarette bulunacağı açıklandı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bakanın ABD-İran krizine ilişkin “yapıcı ve açık” görüşmeler için ülkeye gideceği bildirildi.

Bölgede tansiyon yükseliyor

Washington’ın geçen hafta Umman Körfezi’nde vurulan iki tankerden Tahran’ı sorumlu tutmasının ardından iki ülke arasındaki gerginlik hızla tırmanmış, Perşembe günü İran’ın ABD’ye ait bir İHA’yı düşürdüğünü açıklamasıyla tansiyon daha da yükselmişti.

Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada, İran'a yönelik askeri saldırı hazırlığı içerisinde olduklarını ancak operasyonu son anda durdurduğunu açıklamıştı.

ABD, İran ile 2015 yılında varılan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini duyurmuş, Tahran’a karşı yaptırımları da yeniden devreye sokma kararı almıştı. Tahran bunun üzerine anlaşmaya taraf olan diğer Batılı devletlere ABD'nin yaptırımlarına karşı ekonomisinin korunması yönünde bir çözüm için 60 günlük süre tanımıştı. İran, 8 Temmuz’da dolacak bu süreyi ise uzatmayacağını duyurmuştu.

Cuma günü NBC’ye konuşan Trump, ABD’nin müzakerelere açık olduğunu fakat İran’ın nükleer silahlara kavuşmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Trump, İran’ın ülkesine ait bir insansız hava aracını düşürmesinin ardından dün gece misillemede bulunmaya hazır olduklarını ancak planlanan saldırıyı 10 dakika kala durdurduğunu söyledi.

3 ayrı hedefi gözlerine kestirdiklerini belirten Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kaç kişi ölecek diye sordum. Generalin yanıtı 150 kişi efendim oldu” dedi.

Donald Trump aldığı yanıt üzerine saldırıyı durdurma kararı aldığını, zira bunun insansız bir hava aracını düşürmeye verilecek orantılı bir karşılık olmayacağını söyledi.

Yine Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Acelem yok. Ordumuzu yeniden inşa ediyoruz. Hazırız. Zaten ordumuza açık ara dünyanın en iyisi” diyen Trump, ekledi:

“Yaptırımlar etkisini gösteriyor. Dün akşam yenilerini de ekledik. İran ASLA nükleer silah sahibi olamaz. Ne ABD’ye karşı, ne de DÜNYA’ya karşı.”

Reuters haber ajansı ise ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) Pazartesi günü toplantıya çağırdığını yazdı. Ajansa göre ABD, İran’ın hamleleriyle ilgili BMGK’ye bilgi verecek.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi Trump’ın vurulmasına onay verdiği hedefler arasında füze bataryalarının da olduğunu yazmıştı.

NYT’nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve CIA Başkanı Gina Haspel, İran’a yanıt verilmesini istedi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan bazı üst düzey yetkililer ise bunun özellikle bölgedeki Amerikan güçlerine yönelik tehdidi artıracağı uyarısında bulundu.

İRAN: ABD’YE AİT BİR ASKERİ UÇAĞI DA VURABİLİRDİK

Öte yandan İran ise ABD’nin insansız hava aracını vurduğu sırada yakınlarda bulunan ve 35 kişiyi taşıyan yine ABD’ye ait bir askeri uçağı da hedef alabileceğini fakat bunu yapmadığını açıkladı.

İran Devlet Televizyonu da düşürülen insansız hava aracının parçalarının görüntüsünü yayımladı.

Düşürülen aracın değerinin 130 milyon dolar olduğu açıklanmıştı.

İran’ın RQ-4 Global Hawk (Küresel Şahin) tipi insansız hava aracını vurması, UmmanKörfezi’nde vurulan tankerlerden Washington’ın Tahran’ı sorumlu tutması nedeniyle bölgede gerilimi daha da artırmıştı.

Tahran, dünyanın en önemli petrol koridoru Hürmüz Boğazı’ndaki tankerleri vurduğu suçlamasını reddediyor.

İran Devrim Muhafızları insansız hava aracının kendi hava sahalarına girince düşürüldüğünü iddia etmiş, ABD Başkanı Trump ise İran tarafından fırlatılan füzenin hava aracını uluslararası hava sahasında düşürdüğünü söylemişti.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.