10 Aralık 2018 Pazartesi 03:11:17
» İstanbul halkı ölüme terk edildi

İstanbul halkı ölüme terk edildi

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
İstanbul halkı ölüme terk edildi
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 13 Kasım 2017, Pazartesi 13:33:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

 

Olası İstanbul depreminde halkın nerede toplanacağını sorduk. Gelen cevap acı gerçeği gösterdi. İstanbul'da toplanacak yer kalmamış.

 

 

 

İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "1999 depreminin ardından toplanma merkezi olarak ayrılan 493 yeşil alanın  tamamına inşaat yapıldı. İstanbul halkı adeta ölüme terk edildi" dedi.

 

 

 

"ÖNLEM ALINMIYOR"

 

 

 

Süleymaniye ve Halepçe'de meydana gelen deprem, Türkiye'deki tartışmayı da alevlendirdi. İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Tehlike adım adım yaklaşıyor. Yetkililer ise depremin yıkıcılığına karşı önlem almak yerine, rant peşinde koşuyor" tepkisini gösterdi.

 

 

 

17 Ağustos depreminin ardından İstanbul'da 'Afet Acil Eylemi Planı' çerçevesinde 493 toplanma alanı belirlendiğini belirten Yarkadaş, "Bu yerlerin akıbetini Başbakanlık'a sordum. Bugün gelen cevaba göre, İstanbul halkının deprem olduğunda toplanabilecek bir alanının kalmadığı görülüyor" diye konuştu. 

 

 

 

Yarkadaş, şöyle konuştu:

 

 

 

"Başbakanlık'a İstanbul'daki deprem toplanma alanlarının akıbetini ve olası bir depremde halkın nerede toplanabileceğini sordum. BİMER aracılığıyla yönelttiğimiz soruya, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden cevap geldi. Cevap dediğime bakmayın; aslında bu bir cevap değil. Çünkü; müdürlük ne deprem toplanma alanlarının sayısını, ne de yerlerin isimlerini verebiliyor. Müdürlük, listenin güncellendiğini söylüyor. Bunun anlamı, 493 alanın, inşaata açıldığı  ve ortadan kaldırıldığıdır."

 

 

 

ACI TABLO

 

 

 

İstanbul  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün deprem toplanma alanlarının yerini liste halinde veremediğine dikkat çeken Yarkadaş, "Tablo ortada. İstanbul'da artık Deprem Toplanma Alanı yok" diye konuştu.

 

 

 

1999-2003 yılları arasında belirlenen bu alanların "gözü doymaz bir biçimde" imara açıldığını belirten Yarkadaş, "İstanbul halkının depremde sığınabileceği alanlarda, artık yüksek binalar var. O binalar mezarımız olacak" dedi.

 

 

 

Yarkadaş şöyle konuştu:

 

 

 

"Deprem Toplanma Merkezi olarak ayrılan alanlara, Mecidiyeköy'deki Torun Center, Zorlu AVM, Zaman Gazetesi binası, Akasya AVM, Marmara ve İstanbul Forum AVM, Zeytinburnu 16.9 binası ve daha onlarcası inşa edildi. Zincirlikuyu Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü ile Kadıköy'deki Meteoroloji binasının yeşil alanı adeta talan edildi. Depremde sığınabileceğimiz bir metrekare yeşil alan bile kalmadı. İstanbul'a ihanet ettiğini söyleyenler, halka bina değil, mezar yeri hazırladı. Bu ihanet, Türkiye'nin sonunu getirecek. Çünkü İstanbul depremi, gözü doymayan rantçılar yüzünden, büyük bir sosyo ekonomik yıkıma sebep olacak."

 

 

 

"YEŞİL ALANLAR BUHARLAŞTI MI?"

 

 

 

İstanbul İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından kendisine verilen cevabın "ibretlik" olduğunu belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

 

"Müdürlük, yolladığı cevapta 'belirlenen  alanlarda zamanla çeşitli nedenlerle azalma olabileceğini ve alanları güncelledikleri'ni  söylüyor. Deprem Toplanma Alanı nasıl oluyor da azalıyor? Yeşil alan buharlaşıyor mu? Müdürlük, aslında yeşil alan kalmadığını itiraf ediyor. İşte bu, İstanbul halkının ölüme terk edildiğinin itirafıdır. 20 milyonluk şehir, kötü yapılmış binalara ve ölüme mahkum edilmiştir. Bunun sorumlusu da 'Kentlere ihanet ettikleri'ni itiraf eden siyasetçilerdir."

 

 

 

"YEŞİL ALAN TÜRGEV'E VERİLDİ"

 

 

 

 Müdürlüğün, kendilerine tek bir toplanma alanı bile gösteremediğini belirten Yarkadaş, "Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki TBMM'de iki gün önce deprem toplanma alanlarının sayısını artırdıklarını söylüyordu. Müdürlük ise bunu yalanlıyor" dedi.

 

 

 

Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

 

" Üsküdar'ın 80 bin nüfuslu Ünalan Mahallesi'nin iki ayrı Deprem Toplanma Alanı vardı. Biri Katarlı bir gruba satıldı. Üzerine Emar adlı bir AVM yapıldı. Diğeri ise üç ay önce Bilal Erdoğan'ın TÜRGEV'ine verildi. Şimdi o alana da TÜRGEV bina dikiyor. Sadece Ünalan Mahallesi'nde 80 bin kişi böylece ölüme terk edildi. Ünalan halkı deprem olduğunda AVM'ye mi sığınacak? Şişli Endüstri Meslek Lisesi yıkılmaya başlandı. Okulun yerine her biri 33 katlı dört ayrı AVM yapacaklar. 60 dönümlük arazideki tüm ağaçları kesecekler. Bu nasıl bir zulümdür!"

 

 

 

"AKP KENT SUÇLUSUDUR"

 

 

 

AKP'nin şehirleri yok ettiğini belirten Yarkadaş, "AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  kentlerin ruhunun ve huzurunun bozulduğunu söylüyor. Ruhu da huzuru da bozan  AKP'dir. AKP bir kent suçlusudur ve olası bir depremde yaşanacak her kaybın birinci dereceden sorumlusudur" ifadesini kullandı.
 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Adalet Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir