19 Haziran 2019 Çarşamba 10:27:16
» Kaan TURHAN: Dilde Fikirde İşte Birlik Yayın Yaşamına Başladı!

Kaan TURHAN: Dilde Fikirde İşte Birlik Yayın Yaşamına Başladı!

...
Paylas

 ....

      Tarihe bakıp araştırma çabasına girecek yeni nesiller, durgun, yenik, tökezlemiş, dağınık bilgiyle, ihanetle karşılaşacaklar. Fikir üretme tutkusu, geçmişte yüksek dinamizmiyle yol göstericiydi. Ancak günümüzde hırs, köşe dönme ve gizli çıkarlar doğrultusunda bilgi, doğru akarını bulamayan güçsüz bir debelenmeyle çarpıtılıyor. Halbuki her dönemde (her olağan üstü dönemde) çıkarsız, sâfi bir fikir atılımı bizi yüksek kültür düzeyine ulaştırabilmeyi içinde barındırıyor. Türkiye tarihinde, bir Ülkü Dergisi, bir Kadro Dergisi, bir Türkiye Yazıları Dergisi, bir Arayış Dergisi gibi iz bırakan dergi kültürü, dergi yayıncılığı mevcuttur. Dilde, Fikirde, İşte Birlik dergisi de bu izden yükselip, çağcıl sorunlara yanıtlar arayacaktır. Dergimiz her yönden yazıya açık olacaktır. Yeter ki derdi, amacı, usu, istenci Türkiye olsun. Başta ‘ihanet’ kavramını kullanmıştık. Çok değil, AKP’nin iktidar olduğu ilk yıllarda çıkan kimi siyasal dergiler bu ihaneti bize yaşattı. AKP Kültür Bakanlığı’ndan maddi katkı alamayacağını düşünerek, bakanlığın bağlı olduğu siyasal görüş karşıtı yazılara yer verilmedi. Dergiyi kapatıp, karşı olduğu siyasete eklemlenen de oldu. Reklâm olsun da ne olursa olsun anlayışıyla, kimi hatalı girişimlerle dergilere maddi kaynak sağlandı. Avrupa Birliği emperyalizmine karşıt olduğunu ifade eden birçok yazar ve dergi projeleri sahibinin sesi olup, emperyalizme teşne hâle geldiler. Bu olumsuz tavır, davranış demeti, sahte yazarlara ve sahte dergilere okuyucu kaybettirdi. Doğal sonuç olarak dergiler, yayın yaşamlarını sürdüremez duruma geldi. Dilde, Fikirde, İşte Birlik, yeni kitap yayınlarının duyurusu dışında herhangi bir ‘reklâm, özendirme vs.’ adları altında akçeli işlere girmeyecektir.
 
 
            Dilde, Fikirde, İşte Birlik dergimiz, herhangi bir siyasal partinin propagandasını yapmayacaktır. Yazılara verilen yanıtlar, yazılara getirilen eleştiriler olduğu gibi yayınlanacaktır.
 
 
            Dergimiz, ‘ısmarlama’ yazı istemeyecektir. Dergimiz, yazarın, yazının, söyleşinin özgür olmasından yanadır.
 
 
            Dergimizin küçük ölçekli bir internet sitesi olacaktır. Sayılarımız sitemizde yayınlanacaktır. Dergimiz, günümüz tekno-faşizmine karşı duruş hedefiyle ‘ekran’ karmaşasından sıyrılıp basılı yayın olacaktır. Dergimizi istemek için kapı adresi, e-posta adresi ve telefon bilgileri künye bölümünde yer almaktadır.
 
            Yeniden bir dergi, neye yarayacak diyeceksiniz. Dergimiz öyle büyük volkanlar peşinde değil, belirli kıvılcımlar taşımak yükümlülüğüyle çıkıyor. Yayın yaşamında, tarihimize, Türkiye merkezli bakış açısıyla katkı sunabilmektir.
 
 
            Dergimizin allı pullu olabilmesi pek mümkün görünmüyor. Renkli, kuşe kâğıtlı, bol resimli dergiler zaten yayın yaşamında pek boldur. Görsel hafızalı toplumsal yapı duvarına bir taş atıp, kâğıdı, mürekkebi anımsatabilmek dahi büyük bir olaydır. Bunu başarmak için savaşım vereceğiz. Bu nostaljik bir tavır değildir. Bu, çağın getirdiği yükselen alçak değerlere karşı, bir kırlangıcın yüksekten seyridir.
 
 
            Derginin dağıtım ağı, evet güç! Şimdilik birkaç yerde olacağız, daha sonra raflarda yer buldukça farklı adreslere de ulaşmaya çalışacağız. Ankara’da Turhan Kitabevi ilk durağımız olacaktır.
 
 
            Baskı ve cilt işlerimizi, Kuvay-i Milliye’nin çetin muharebelerinin yaşandığı Ege Bölgemizde, Balıkesir Edremit’te yapacağız. Organize matbaa için yeterli maddi olanaklardan yoksunuz. Kuvay-i Milliye’nin savaş ortamında nasıl yayın yapma istencini taşıdıysa, şimdi yeniden ulusal kurtuluş için savaşıp, harekete geçmek gereği doğmuştur. Bu savaşım, 1923 koşullarının hemen aynı zorluklarını taşımaktadır. İhanet, yolsuzluk, yoksulluk AKP iktidarıyla ayyuka çıkmış durumdadır. İktidar sahipleri saraylarda saltanat sürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, tek bir cumhurbaşkanı tasallutu altında, hukukuyla, ekonomisiyle, eğitimiyle aile devletine dönüştürülmüştür. Türkiye’yi bir büyük pasta gibi algılayanlar, paylaşım kavgasına tutuşmuş ve 15 Temmuz gibi istihbari odaklı organize bir girişimle ülkeye büyük zarar vermişlerdir. Ekonomik göstergeler gittikçe kırılganlaşan bir yapıyı doğurmuş ve dış borç, cari açık, işsizlik, açlık düzeyi kontrol edilemez bir duruma gelmiştir.
 
 
            Dergimiz bu güç koşullarda hayat bulacaktır. Dergimizin adını, Kazan’lı aydınımız İsmail Gaspıralı’nın ülküsünden, Necip Hablemitoğlu’nun yirmili yaşlarında çıkardığı aynı adlı dergiden ödünç aldık. Dilimiz Türkçe, fikrimiz Türkiye, işimiz Türkiye için savaşım.
 
 
            Savaşımımıza, omuz vermeniz dileğiyle…
 
Kaan TURHAN

Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir