15 Aralık 2018 Cumartesi 09:49:04
» TOPLUMSAL VİCDAN VE AHLAK

TOPLUMSAL VİCDAN VE AHLAK - ÖZDEN İLHAN

Paylas
TOPLUMSAL VİCDAN VE AHLAK
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 03 Aralık 2017, Pazar 08:20:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TOPLUMSAL VİCDAN VE AHLAK
Toplumsal vicdan uzun yıllardır yara alıyordu ama 15 yıldır daha çok yara aldı ve yok olmaya başladı. Son 15 yılda tecavüz, taciz, kadınları aşağılama, değersizleştirme, baskı, rüşvet, hırsızlık, yolsuzluk, pedofili, cinayet, fuhuş, zina, hayvanlara şiddet ve tecavüz, hiç olmadığı ölçüde yükselip adeta patlama yaptı. 
12 Eylül'den bu yana Türkiye'de cami ve kuran kursları sayısı hızla arttı. Din, mezhep, tarikat, cemaat anlayışıyla, inançlara dayalı ayrışmanın, kin ve öfke boyutlarını 15 Temmuz boğaz köprüsünde gözler önüne serildi. Allah’ın bahşettiği iradesini ve aklını kullanarak batıldan vazgeçmek, hakka teslim ve tabi olmak yerine, tarikat liderine tapma ve biat etme durumuna geldiler. Yaptıkları ayin ve tarikat liderine el ayak öpme, dans edip, zıpladıkları videolarını “pes, bu kadarda mı insanlıktan çıktınız” dedirtecek kadar şaşkınlık içinde izliyoruz. 
Bu tarikatlar, direkt hükümet tarafından denetlenmeden maddi olarak destekleniyor. Bu da yetmiyor, AKP’den milletvekili olmak isteyenler, tarikat liderleriyle iyi ilişki içinde oluyorlar. Maddi olarak tarikatları destekliyorlar. Tarikatların şımartılma nedeni ise siyasi kaygıdan ibaret. Masum insanlara ne olduğu kimsenin umurunda değil! Din adına tahakküm kuran cahil ve sapık din adamları, yanlış fetva vererek, sapıklığı savunuyor ve din adı altında meşrulaştırmaya çalışıyorlar.
Eğitim sistemi değiştirilerek, akıl yolundan biat kültürüne yol açtılar. Şimdilerde “her yol Roma” değil, yapılan her yanlışlık, yolsuzluk, hırsızlık, bir zamanlar birlikte yürüyüp, övgüler yağdırdıkları, “ FETÖ”ya çıkıyor. Ülkede madalya verdikleri, önüne yattıkları Reza Zarrab itirafçı olunca hemen “FETÖ”cü ilan edildi. 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi birkaç bakanlığın bütçesinin toplamını bile yıllardır geride bırakıyor. Ama gitgide dürüstlük değil ahlaksızlık gelişiyor.

Ülkemizin gençliği şu anda içinde buluğumuz ekonomik, sosyal, kültürel ve politik duruma genelde ilgisiz durumdadır. Başarının dürüst olmayan yollardan “sorularının cevaplarını çalarak” elde edilmesinin kolaylığı üzerine dayalı bir alt kültürün yerleşmeye başlaması, gençliğe kendi kimliğini oluşturmada doğru bir model olmamıştır.

 Okumayan diğer yandan televizyon ve internet yolu ile kontrolsüz bir şekilde öğrenen bir gençliğin kendisinden sonra yetiştireceği gençlik bugünkünden daha iyi olması mümkün mü? Bu anlayışla özgür düşünceli, vicdanlı, ahlaklı, ülke sevdalısı gençler nasıl yetiştireceğiz? Peki, bu durumda güçlü sezisini özgürce geliştirebilen,  genç nesilleri nasıl yetiştirebilirsiniz? Dine ilgi artıkça ahlakı değerler yara almaya başladı. 
Hurafe ve batıl inanışlar yaygınlaşıyor. Din, terör ve şiddet içeren yapılanmalarla ilişkilendiriliyor. Ulusal ve uluslararası din referanslı siyasal yapılanmaların sayısı artıyor.
Gerçekten insanlığımıza ne oldu?
İnsan bireyselleştikçe, bencilleştikçe, dünyevileştikçe İnsani değerler, ahlak, ilkeler, vicdan, merhamet yok olmaya başladı. Sadece çıkarlar, günlük ilişkiler, para, konuşulur oldu. İnsanlar her konuda kazanmak istiyor. Mutluluğunu unvan, tanınmak, meşhur olmak, iyi ve kaliteli yaşam arzusu ile paraya bağlıyor ve bu nedenle kazanmak istiyor. Bunları kaybetme korkusu insanları acımasız yaptı ve toplumdaki diğer insanlara acımasız olmaya başladı. Herkes yarış halinde etrafına bakmadan rekabet ediyor. Etrafında kime kazık attıklarına, kimleri kullandıklarına bakmadan amansız bir yarış içine giriyorlar. 
Hümanizm adına “insan, çocuk, kadın ve hayvan hakları “ konuşulması içimize su serpmiyor. Konuşanlar bile kürsüde egolarını tatmin etmenin keyfini çıkarıp, evlerine gittiklerinde diğerlerinden bir farkları kalmıyor. 
Acımasız rekabet, küresel ölçekte insanlığı tehdit ediyor. İnsanlar yalnızlaşıyor. İşin ilginç yanı, kendisi yalnızlaşıncaya kadar gerçekle yüzleşmekten kaçınıyor. Umursamazlık içinde her olumsuz şeyi kanıksıyoruz veya kendimize dokuncaya kadar sesimiz çıkmıyor. İnsanlarda ar duygusu kalmamış vicdan ve merhamet duygusundan yoksunsa geriye ne kalır ki! İnsanlık diye bir şey kalır mı?
Televizyonlarda, kültürel olarak tek katkısı bulunmayan dizi, programlar vs. gün geçtikçe artması ahlaksızlığın çoğalmasına neden olmaktadır. Emperyalist güçlerin yaratmak istediği insan modeline uygun olunması için devamlı tüketen, düşünmeyen, zaman içinde her şeyi kanıksayarak normal görüp kabullenen, dini ve kültürüyle ilişkisi zayıf bencil insan haline gelmemizi sağlıyorlar. Emperyalist güçler, ülkemizde amaçlarına ulaşmış gözüküyorlar. Toplumda bundan 20 yıl önce hiç hoş karşılanmayacak davranış, bu gün toplumda normalmiş gibi karşılanıyor. Ahlaksal bozuklukları meşru hale getirerek, bir tür girdap misali insanları içine çekiyorlar. Anti- kapitalist faaliyetlerde bulunduklarını söyleyen birtakım gruplar da samimiyetten uzaklar. Vicdan; aynı zamanda adalet duygusudur “Hak vermek, acıma” duygusudur. Merhamet, vicdanın ürünüdür. Şefkat, merhametle sevginin bileşimidir. “Kendinizi sevin, anı yaşayın demek “ topluma duyarsız olun, kendiniz ve aileniz için yaşayın, anlamına gelmiyor. 
Vicdan sahibi insanın iyi olan ya da iyi olmayan arasında seçim yapabilmesi için; olayları, kavramları, fikirleri analiz edebilme kabiliyetine, yani bilince, özgür iradeye sahip olması gerekir. Olayların analizini yapacak seviyede akıl yürütme kabiliyetine sahip olmayanların bir sonuca varma becerileri olmadığı için doğmalardan gelen inançla karar alarak, kendi vereceği kararlardan daha vicdanlı olduğuna hükmedebiliyorlar ve toplum yanlış örnek teşkil ediyorlar.
İnsanı, insan yapan özellikler güzel ahlak, merhamet ve vicdan duygusu, dil, din, ırk farkı gözetmeksizin herkesi sevebilmek, kâinatı okuma yeteneğine sahip olabilmek, her şeyden önce dürüst olup, kendi çıkarlarını, toplumun çıkarlarından üste tutmamaktır.
Dünyada çok kişi acı ve açlık çekiyor. Bütün olumsuzluklar kapımıza dayandı. Duyarsız kalma lüksümüz yok, eğer böyle devam edersek, gelecek nesillerimiz acısı çekerken; bizleri sorgulayacaklardır.

Bu sadece kötü insanların acımazlığından ve hükümetlerin iyi yönetememesinden değil, iyi insanların sessizliğinden, sinmiş liginden, sorumsuzluğundan da kaynaklandığını unutmamak gerekiyor.


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir