20 Haziran 2019 Perşembe 10:25:35

MKA - Aşkım Tan

Paylas
MKA
- 11 Haziran 2018, Pazartesi 12:23:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 

MKA

 

Eğer Cumhurbaşkanı olmasam, Eğitim Bakanlığı’nı almak isterdim.” demişti başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK.
 
Atatürkçü düşünceyi, onun aydınlık fikirlerini benimseyen ve ona olan bağlılıklarını gösteren gençlerimizin, bu duygularını İzmir Marşı ile dile getirmeleri karşısında bulundukları yeri dar görerek gidenler oluyor son günlerde.
Kimlere mi dar geliyor diye soracak olursanız, Milli Eğitim Bakanı gibi, okul müdürleri gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitiminde söz sahibi olan isimlerden bahsediyorum sizlere.  
Oysa 1923 yılında görmüştü başöğretmenimiz bugünün Türkiye’sinde olacakları.
Aramızdan ayrılışının üzerinden 80 yıl geçmiş olmasına rağmen, adından ve söylemlerinden duyulan rahatsızlık artık öyle gizli saklı da değil, ayan beyan Atatürk ilkelerine sıkı sıkı bağlı olan öğrencilere ve halkın gözüne sokularak sergilenmektedir.


Bizi yanlış yola sevk eden soysuzlar bilirsiniz ki, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep din kuralları sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz... Görürsünüz ki milleti mahveden, esir eden, harabeden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir.” 1923 (II, S. 127)” Mustafa Kemal ATATÜRK, Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri

Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kurulan köylerde “adam yetiştirmeyi “ esas alan Köy Enstitülerinin Demokrat Parti tarafından kapatılması ile bu gerileme süreci başlatılmış oldu.

Dini eğitimi zorunlu kılan dayatmacı sistemde, öğrenciler tercihlerinde en az iki tür okula yer vermek zorunda bırakılmaktadır.
Bunlardan biri imam hatip, diğeri ise meslek liseleridir.
Böylece Anadolu lisesine gitmek isteyen bir öğrenci bir imam hatip ya da bir meslek lisesi tercihi yapmak zorunda kalmaktadır.
Bu sistemle yoksul ailelerin çocukları seçeneksiz bırakıldığı gibi öğrenciler zorunlu biçimde imam hatiplere yönlendirilmektedir.
Birçok okulu “niteliksizleştiren” ve imam hatipleri “nitelikli” hale getiren bu saçma sistem, öğrencileri olduğu kadar velilerin de çileden çıkmasına neden olmuştur.

Sürekli olarak değişmekte olan sınav sistemleri öğrencilerin psikolojik sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.
Psikolojisi bozulan öğrencilerin eğitimde verimlilik göstermesi beklenebilir mi?
Başarmak” için kurgulandıklarından dolayı o hırsla ezbere dayanan, öğrenmekten uzak geçirdikleri eğitim hayatının sonrasında gençlerimizi nasıl bir gelecek beklediğini düşünebiliyor musunuz?
Mevcut sistemde “akıllı tahta, tablet” gibi eğitime sunulan gereçlerin dışında analitik düşünmeye, problem çözmeye teşvik etmeyen içi boşaltılmış eğitimin çocuk ve gençlerimize ne yazık ki hiçbir katkısı bulunmamaktadır.

Orhan Veli’nin dizelerinde dile getirdiği gibi “Yarınlara ümitle yürüyenlere bir selam uçuralım” diyebilmek umudu ile…

 

Aşkım TAN
11.06.18 - Ankara

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir