20 Haziran 2019 Perşembe 11:05:09
» BU ÜLKENİN ÇOCUKLARI HARİKA

BU ÜLKENİN ÇOCUKLARI HARİKA - Salim Koçak

Paylas
BU ÜLKENİN ÇOCUKLARI HARİKA
- 13 Haziran 2018, Çarşamba 03:13:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BU ÜLKENİN ÇOCUKLARI HARİKA

 

            Çocuklara kahkaha yarışmaları düzenliyorum, -Erkan Yolaç'tan uyarlama- evet, hayır dememe yarışmaları düzenliyorum, "Kim Bana Şarkı Öğretecek?" yarışmaları düzenliyorum, el kızartma oyunu oynuyorum... Bir de Kim Yeteneğini Gösterecek bölümü var.

 

            Ama biri var ki en çok onu istiyorlar: Mantık sorusu.

 

            Evet, evet... Yanış okumadınız: Mantık sorusu.

 

            Zaten iki tane sormuşum. Ama doymuyorlar. Başlıyorlar tempo tutmaya: "Maantık sorusuu!.. Maantık sorusuu!.. Maantık sorusu!.."

 

            İnanılması kolay değil ama öyle: Eğlenmekten çok düşünmeyi seviyorlar. Eğlenmekten çok düşünmek istiyorlar. Bu da zihinlerinin ne denli yaratıcı olduğunun, yanatmak istediklerinin kanıtı.

 

            Evet, yanlış okumadınız. En benden çok istedikleri şey bu: DÜŞÜNMEK!

 

            Üstelik bugüne kadar sorduğum mantık sorularının hepsinin de doğru cevplarını aldım.

 

            Daha önceki yazılarımda da örnekler vermiştim ama hatırlatmak için birkaç örnek de burada vermeliyim. Çocuklara alttaki cümleleri okuyor ve içindeki mantıksızlığı bulmalarını istiyorum:

 

            "Ahmet'le ilk kez iki yıl önce tanıştım."

 

            "Kuşlarla kırlangıçları seyretmeyi çok seviyorum."

 

            "Dün yolda giderken tanıdık bir arkadaşımı gördüm."

 

            "Yanımız bir gün süreyle geçici olarak durdurulmuştur."

 

            "Çiçek satılıyormuş, hem de bedava."

 

            "Bilimsel konularda yanlışta ısrar edilmez."

 

            İki tavşanla üç sincabın bile toplanabileceğini, beş hayvan ettiğini hem de bir ilkokul öğrencisinden filan değil; bir çocuk yuvasındaki çocuğumuzdan öğrenmiştim.

 

            Çocuklarımızın ne olup olmadıklarını bunlardan daha iyi ortaya koyan bir ölçü olabilir mi? Ve bütün çocuklar böyleyse –ki hepsi böyle- o ülkedeki çocuklar harika çocuklar olmaz da ne olurlar?

 

            Oysa sanırız ki çocuklar en çok eğlenmeyi severler. İddia ediyorum: Düşünmeyi daha çok seviyorlar.

 

            Ama ne yazık ki bu sevginin yaşları ilerledikçe azaldığını da gördüm.

 

            Örneğin ilkokul 3. ve 4. sınıf çocuklarıyla birlikteyim. Mantık sorusu soruyorum. Bir sürü parmak kaldırıyor. Ancak -ve yine ne yazık ki- bu parmak sayısı sınıflar ilerledikçe azalıyor. Hâliyle en az parmak da lise sonlarda kalkıyor. Demek ki onlardaki özgüvenle medeni cesareti biz yetişkinler azaltıyor, bazılarında da yok ediyoruz. 

 

            Ama bu azalış, çocuklarımızın düşünmeyi çok sevdikleri gerçeğini değiştirmiyor elbette. Sadece biz yetişkinlerin kalıbına girdikçe düşünmekten soğudukları anlamına geliyor.

 

            Evet, böyle: Her çocuğumuz birbirinden harika. Ama bunun farkında değiliz. Çünkü yeterince güvenmiyor, ciddiye almıyor, dinlemiyor, tanımıyoruz onları.

 

            Ömrümüz boyunca ve ama ciddiyet içinde bir saatimizi bile ayırıp dinlememişsek çocuğumuzu, sonuç başka ne olabilirdi?..

 

            Lise sıralarındayken yabancı hocalarımız çocuklarını okula getirirler, bizleri evlerine götürürlerdi. Batının çocuklarını ta o yıllarda tanımaya başlamıştım. Daha sonraları yurt içinde, yurt dışında pek çok yabancı çocukla sohbet ettim. Asla şovence duygularla söylüyor değilim. Son derece objektif olarak söylüyorum: Bizim çocuklarımız harika! Millet olarak en büyük şansımız ne ülkenin jeopolitik durumu, ne tarihi, ne doğal güzellikleri, ne kültürü, ne şusu, ne busu... ÇOCUKLARI.

 

            Ama gelin görün ki o şarkılarımızı elbirliğiyle birer ağıta dönüştürüyoruz.

 

            Salim Koçak

 

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir