20 Haziran 2019 Perşembe 11:15:27
» Düyûn-ı McKinsey

Düyûn-ı McKinsey - Aşkım Tan

Paylas
Düyûn-ı McKinsey
- 09 Ekim 2018, Salı 10:18:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Düyûn-ı McKinsey

 

Gün geçmiyor ki milletinin aklını bulandırmak için ortaya atılan bir fikrin üzeri başka bir fikirle karıştırılarak ortaya bir laf salatası atılmasın!

Damat Ferit nâm-ı diğer damat Berat, bir McKinsey formülü ile kayınpederinin elçiliğini üstlenirken, gelen olumsuz tepkiler sonucunda “biz bize yeteriz”, “kriz yok manipülasyon var” ve “her kriz beraberinde fırsatlar da getirir” gibi ifadelerle krizin olup olmadığına dair bir türlü karar veremezken, devletin arka bahçesinden bir anda “McKinsey IMF değil, Düyun-u Umumiye hiç değil. Sorsanız ne IMF’den anlarlar, ne de Düyun-u Umumiye’yi bilirler. Cehalet varsa ihanet tetiktedir, buna da kafaları basmaz” ifadesin kullanıverdi.

Sormak lazım şimdi “Düyun-u Umumiye nere, IMF nere, McKinsey nere…

Yani bravo tarihin tekerrürü bir cümle içinde bu kadar net özetlenebilirdi Sayın Bahçeli!

Doğru yazılışı ile “Düyûn-ı Umumiye”, 1875 senesinde, ilk dış borcun alınmasından 21 yıl sonra, ödenemeyen ilk dış borç taksitinden sonra kurulan, Osmanlı İmparatorluğu'nun "konsolide borcunun tasfiyesi" amaçlı kurumudur.

Alacaklı devletlerin birinci elden vergi kaynaklarına el koyması ile alacaklarını bu yolla tahsile yönelmiştir.

Düyûn-ı Umumiye”, esas anlamda 1881 senesinde çalışmaya başlamış, 6 yıl boyunca hiçbir bir tahsilat yapamamıştır.
Bu 6 yıl boyunca Osmanlı vadesi gelen borç taksitlerinin hiçbirini verememiş, ancak yeni borç kaynağı da bulamamıştır.
Bu seneden itibaren, (“Düyûn-ı Umumiye” sonrası) konsolidasyon ilanına rağmen alacaklılardan yeni borçlar alınmaya devam edilmiş, ancak her yıl yapılan tahsilatın verilen borcun üzerinde olması temin edilmiştir.

Düyûn-ı Umumiye”, dış borçların takibi için kurulmuş bir kurum değildir.
Bu borçların bulunması, işlemlerin aracılığı konusu ise “Osmanlı Bankası”na aitti.

Düyûn-ı Umumiye”, “ödenemeyen borçların” tahsilini gelir kaynaklarını bizzat ele alarak yürüten bir kurumdur ve bu aslen iç işlerine müdahalenin adeta “kralıdır”.
Borçların takibi ve yeni borçların oluşturulması yine “Osmanlı Bankası”nın işi olarak kalmıştır.

Kısacası “Düyûn-ı Umumiye” bir “haciz” kuruluşudur ve Osmanlı'ya ödenemeyen dış borçlar sonrası girmiştir.
Osmanlı’nın batırmayı başardığı bu geminin borçlarını da kurulan Cumhuriyet rejimi 1954 yılına kadar ödemiştir.

IMF” (Uluslararası Para Fonu),1944 yılında Amerika'da, savaş sonrası yaşanan ekonomik problemleri çözme amacıyla Dünya Bankası ile birlikte Bretton Woods konferansında kurulmuştur.
Türkiye, ilk olarak “IMF” ile 1947'de İsmet İnönü döneminde tanıştı ve 1958'de Adnan Menderes'in başbakanlığı döneminde ilk borcunu almış oldu.
Daha çok G7 tarafından tanımlanan stratejilerin yürütücüsü, girdiği her ülkenin milli bağışıklık sistemini felç ettiğini ve elinde tuttuğu dünya ekonomisi hakkında başka söze de gerek yok sanırım.

OVP”nin (Orta Vadeli Program) ile yer değiştiren “YEP”in (Yeni Ekonomi Programı), yeni bir isme “McKinsey&Company”e teslim etme girişimi olumsuz yönde tepki alınca, olup olmadığı konusunda ikircikli olduğumuz “kriz”in durumu “Düyûn-ı Umuiye”den“McKinsey”e evrilmiş oldu.

Sayın Devlet Bahçeli’ye günün birinde Osmanlı’dan bugüne ekonomik tablomuzu hatırlatmaya aracı olduğu için teşekkür edeceğim aklımın ucundan geçmezdi doğrusu.
1875-2018: Düyûn-ı McKinsey

 

Aşkım TAN
09.10.2018 - Ankara


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir