20 Haziran 2019 Perşembe 10:34:04
» TORUNUM İÇİN DUYDUĞUM ÜZÜNTÜ

TORUNUM İÇİN DUYDUĞUM ÜZÜNTÜ - Salim Koçak

Paylas
TORUNUM İÇİN DUYDUĞUM ÜZÜNTÜ
- 12 Ekim 2018, Cuma 10:35:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Unutmayın, çocuklarınız sizin değildir. Onları Yaratıcı'dan ödünç aldınız." (Kızılderili sözü)TORUNUM İÇİN DUYDUĞUM ÜZÜNTÜ

            Geçenlerde torunumu (8 yaşında) okulundan almış, birlikte yola düşmüştük ki "Dedeciğim, sana bir şey söyleyebilir miyim?" dedi.

 

            "Tabii söyleyebilirsin," dedim.

 

            "Sahile inelim mi?"

 

            Hemen anlamıştım neden inmek istediğini ama biraz takılmak istedim:

 

            "Ne yapacağız şimdi sahilde?"

 

            "Oradaki tepe var ya, ona bir daha tırmanmak istiyorum."     

 

            Bu kez hiç tereddüt etmeden "Tamam be Kuzey! Gidiyoruz sahile," dedim.

 

            "Yaşasııın!"

 

            Bir sevindi, bir sevindi, anlatamam. Dünyalar onun oldu.

 

            İndik vardık sahile.

 

            Arabadan öyle bir fırladı ki bütün hızıyla o tepeye doğru koştuğu gibi başladı tırmanmaya.

 

            Ben de başladım keyifle onun heyecanını, neşesini, mutluluğunu izlemeye. Hem de bir değil; üç kez izin verdim tırmanmasına. Ne güzel şey, ne büyük mutluluk çocuk sevindirmek!

 

            Ama şimdi düşünüyorum da, neden Kuzey'i bütün yaz tatili boyunca sadece üç kez götürmüştük oraya? Hem de sahil sadece birkaç kilometre ötemizde olacak kadar yakınımızda olmasına rağmen?

 

            Oysa bal gibi biliyoruz ki Kuzey bayılıyor böyle tırmanışlara. Zaten en büyük hayâli de Everest Tepesine tırmanmak. İleride mesleği ne olursa olsun, belli ki bir yanı da dağcı olacak.

 

            Tırmanmayı bu kadar seven bir çocuğun nasıl olur da o zevki tatmasına ancak bu kadar fırsat veririz? Yahu, götür çocuğu haftada bir, bilemedin onbeş günde bir,  tırmansın doya doya, spor da yapmış olsun, gülüp eğlensin, mutlu olsun. Sen de ol.

 

            Hem de o kadar çocuklar için uğraşan, onlar üzerine düşünen, yazıp çizen, sokaklara çıkan, neredeyse bütün dünyası çocuklar olan biri dahi böyle yaparsa başkası yapmış çok mu?

 

            İnanın, şu anda bile çok üzülüyorum Hatta vicdanım sızlıyor.

 

            Tamam, herkes gibi benim de işim gücüm var. Benim de kafam çok meşgul ama torunum da var. Hadi bunları çocuklarım için yapamadım, ya torunum?

 

            Kaldı ki çocuk demek; hareket, neşe, sevinç, yaratıcılık, saflık, masumiyet, yenilikçilik, enerji demek değil midir? Bütün bunları biz büyüklerine veren değil midir onlar?

 

            Ama elbette bir şartı var bunun da: Onları anlamak, onlarla dost ve arkadaş olmak. Vakit geçirmek. Sohbet etmek. Hem dinlemek, hem anlatmak... Dünyalarını, hayâllerini, özlemlerini, meraklarını, ilgilerini, üzüntülerini, sevinçlerini paylaşmak... Aynı frekanslarda buluşmak, özdeşleşmek, bunun için de hem ciddi olmak, hem de biraz çocuklaşmak.

 

            Bunları ne kadar yapıyoruz acaba?

 

            (Bunları yazıp bitirmiştim ki Kuzey geldi bize. (Aynı sitede oturuyoruz) Yukarıdaki satırları olduğu gibi okudum ona. O kadar da çok sevindi ki yüzünde "Ben neymişim!?" der gibi olgun bir gülümseme belirdi. Derken, zil çaldı. Gelen annesiydi. Koşarak ona gitti ve annesine de okumamı istedi. Okuyunca da "Çok güzel olmuş, değil mi anneciğim?" diye sordu... Neyse ki birazcık da olsa vicdanım rahatlamıştı.)

 
            Bilmem, ne demek istediğimi anlatabildim mi...

 

            Salim Koçak 

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir