16 Ekim 2019 Çarşamba 05:57:33
» TÜRKÇÜLÜK, MİLLİYETÇİLİK, MİLLÎ İRADE

TÜRKÇÜLÜK, MİLLİYETÇİLİK, MİLLÎ İRADE - Salim Koçak

Paylas
TÜRKÇÜLÜK, MİLLİYETÇİLİK, MİLLÎ İRADE
- 08 Kasım 2018, Perşembe 11:24:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKÇÜLÜK, MİLLİYETÇİLİK, MİLLÎ İRADE

           

            Başlıktaki kavramların tanımında anlaşmak mümkün değildir ve bu da son derece doğaldır. Zira bilimsel yollarla açıklanabilme şansları yoktur. Çünkü kavramların bilimle ilgisi yoktur. Olsa olsa sosyolojik kavramlar olabilirler. Sosyolojinin de tam bir bilim olduğu söylenemez.

 

Prof. Erol Güngör tarafından dilimize çevrilmiş Paul Hazard'ın Batı Düşüncesindeki Büyük Değişme kitabı okunursa görülür ki bilim alanında dahi pek çok anlaşmazlıklar görülmüş, hatta dün ak denilenin bugün kara olduğu ispatlanmış, belki yarınlarda da onun zıddının doğru olduğu ispatlanabilecekken Türkçülük, milliyetçilik veya millî irade gibi kavramların tanımında uzlaşmaya hiç imkân yoktur.

 

            Hâl böyle olunca neyi tartışıyoruz?

 

            Aynı şey elbette bizim söyleyeceklerimiz için de geçerlidir:

 

            1."Türküm ama Türkçü değilim" denmesinden başlayalım. Bu ifade, "Türk'üm ama milliyetçi değilim," demekle aynıdır. Zira Türklük; bir milliyetin adıdır.

 

            2.Ancak bundan da herkesin anladığı farklıdır. Örneğin Hitler milliyetçiliği ile Atatürk milliyetçiliğini bir tutamazsınız. Yine örneğin Dostoyevski'nin Puşkin üzerine yaptığı o ünlü konuşmasındaki milliyetçilik anlayışı ile Lenin'in –şu anda hangi kitabında okuduğumu hatırlayamadığım- şu sözlerindeki milliyetçilik anlayışını bir tutamazsınız: 

 

           "Millî gurur biz Beyaz Ruslara, Büyük-Rus proleterlerine yabancı bir duygu mudur? Asla ve kat'a! Biz dilimizi de, yurdumuzu da çok severiz."

 

 

            3. Milliyetçilik, kendi yurttaşlarınıza karşı besleyeceğiniz bir duygu ve tutum olmayıp, ancak dış dünyaya karşı geçerli olan bir duygu ve tutum olmak zorundadır. Değilse birleştirici değil; ayrıştırıcı olur ki o da kendi savınızla çelişmek olur.

 

            4. Millî irade kavramına gelince... Bir siyasi partinin ya da bir koalisyonun iktidarda olması milli iradeyi temsil ettikleri anlamına gelmez. Zira millî irade de ancak başka ülkelere/milletlere karşı söz konusu olabilir. Tıpkı Milli Kurtuluş Savaşımıza halkın iradesiyle, yani milli irade ile karar verilişi gibi

 

            5. "Millî ve yerli" olmak milliyetçi olmaya yetmez. İlki pasif, ikincisi aktif bir tutumu ifade eder ki milliyetçilik aktif olmak zorundadır.

 

            Bütün bunlardan çıkan sonuç:

 

            Önemli olan milliyetçi olup olmamak değil; bundan ne anladığınızdır. Ne anlarsanız anlayın yine önemli olan sevgi ve kardeşliği ön plâna alan, barışçı, kapsayıcı, hakkaniyetli ve hümanist bir milliyetçi olabilmektir.

 

           Türklerle Kürtlerin yapması gereken ise Kaledonyalıların yaptığıdır. Nedir o? Fransa'dan ayrılıp ayrılmama konusunda yapılan referandumda yüzde 57.29 hayır çıkması. Aksi takdirde emperyalizme birlikte yem olacağız.

 

            Salim Koçak

            

NOT:            Tarih 19 Şubat 2018'di. Günün hükümeti tarafından çocuk taciz ve tecavüzleriyle ilgili altı bakandan oluşan bir komisyon kurulmuştu. Bu komisyon bir rapor hazırlayarak hükümete sunacak, hükümet de o rapor ışığında yeni bir yasa teklifi hazırlayarak TBMM'ne sunacaktı. Onlar bir şey yapmadığı gibi onlardan sonra gelen hükümet ve Meclisin de yaptığı bir şey yok.

 

            Bugün kaç  gün oldu . Çocuklarımız kaçırılmaya, çığlık atmaya, öldürülmeye, taciz ve tecavüzler yaşamaya, iktidar ve muhalefetse uyumaya devam ediyor. Hepsinden kötüsü halkın da sesinin çıkmaması. İyi uykular Türkiye! Seni o çocukların ah'ı çoktan tutmuş da farkında değilsin.

 

 

 

(Davetsiz misafirliğimle rahatsız ediyorsam özür dilerim.) 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir