24 Ağustos 2019 Cumartesi 20:51:16
» BİR ANNE OLARAK

BİR ANNE OLARAK - Aşkım Tan

Paylas
BİR ANNE OLARAK
- 12 Mayıs 2019, Pazar 09:35:34
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BİR ANNE OLARAK…

 

Annelik vasfı ile taçlandırılmış bir kadın olarak söyleyeceklerim var bu topluma.

Anne” sözcüğü esasen sadece bir sıfat değildir.
Aynı zamanda en zorlu, en çaresiz anlarda en toraman adamların bile telaffuz ettiği bir kelimedir “anne…”.

Bu kadar “kutsal olduğu söylenen, özellikle her yılın ikinci Mayısında “kutlanam” nasıl oluyor da aynı kadın, aynı anne bir anda o kutsal vasfına bakılmaksızın her türlü eziyete uğrayabiliyor?

Dilimize yerleşmiş olan kutlama sözcüğünün gerçek anlamda yerini bulduğundan, doğru kullanıldığından ne kadar eminsiniz?

 “Kut” Eski Türkçe bir kelime ve İslamiyet öncesi Orta Asya Türkleri için belki de en yüce kavram. Tanrı yani Göktengri kaynaklı “kut” yaşam gücünü, bereketi, uğur ve mutluluğu ifade etmiş. Kelimenin başındaki “ku-” fiili “akmak, akıtmak, çıkmak, yayılmak” anlamına geliyor. Sonundaki “-t” ise bu eylemi isimleştirmiş. Akışkan olduğu düşünülen “kut“un bereketle, bollukla ve bize can veren kanla bağdaştırılması da bu yüzdendir.

O halde kadınlarımız, annelerimiz “kutlu” ise nasıl oluyor da baş tacı yapmanız gereken, sizlere evlatlar kazandıran kutlularınıza kıyabiliyorsunuz?

Neden ettiğiniz küfürlerin başına “ana-avrat”ları koyuyorsunuz?

Oysa sizin ananız da avradınız da kutlunuz değil midir?

Sizi de dünyaya kazandıran, belki de toplumda kayıp bir vak’a olma nedeniniz de bir annedir.

Kutsiyet sadece sınırlarınız aşılmadığı sürece mi geçerlidir?

Nasıl oluyor da kendinizi en ufak bir hatayı cezalandırma ehliyetine sahip görüyorsunuz?

Cani bir kimliğe bürünmüş olan her kim ise hiçbir özür, hiçbir kutlama yaptıklarını affettir(e)mez!

Topluma bir birey kazandırmanın sorumluluğu ise özellikle anneden geçer ve bu sadece bizim değil, her toplumun önemli bir sorunudur.

Yanlış, birliktelik ve evliliklerden, erken yaşlarda dünyaya getirilen, gereken ve hak ettikleri sevgi ile yetiştirilmeyen çocuklardan nasıl bir beklenti içinde olabilirsiniz?

Bu çocukların topluma kazandırıl(a)mamasından kimi sorumlu tutar, kimi suçlarsınız?
Bütün bunlar bir kısırdöngünün çaresizliği değil midir?

Annelik kavramı her şeyden önce “başkası için yaşamak”tan geçer. 

Bu sorumluluk duygusunun farkında olarak sevgiyi göstererek, saygıyı yaşayarak topluma yararlı bir birey yetiştiren her anne kutsaldır.

Hiçbir çocuk horlanarak, kırılarak, azarlanarak, terslenerek yetiştirilmemelidir.

Unutulmamalıdır ki “ne ekerseniz, onu biçersiniz” işte tam da bu nedenle o biçtikleriniz, sizin ektiklerinizdir.

Aşıladıklarınız, öğrettikleriniz, gösterdiklerinizdir.

Kısacası evlatlarınız, sizin karnelerinizdir.

En başta bizlere Cumhuriyetimizi armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımefendiyi saygı ile anıyorum.

Aramızdan ayrılmış olan annelerimizi o çaresiz özlem duygusu ile yâd ediyorum.

Hiçbir annenin evlatları ile sınanmayacağı, evlatlarından yana üzüntülerin yaşanmayacağı, annelerin sevgi ve saygı ile kucaklanacağı güzel günler temennisi ile bütün annelerin gününü kutluyorum.

Aşkım TAN
12.05.19-Ankara


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir