14 Ağustos 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Gazetecilere 'bayram' yok: Her gün 2 gazeteci hakim karşısına çıktı
ABDÜLHAMİTÇİ ÇAĞDIŞI KAFA İLE OLMAZ!
Ülkede yaşanan sorunlara dair artık susmadılar.... Ve de
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
41
Hayır
939
Çekimser
8
Fikrim yok
7

Toplam Oy:995

» #EmineBulut

#EmineBulut - Aşkım Tan

Paylas
#EmineBulut
23 Ağustos 2019, Cuma 21:54:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

#EmineBulut

 

Zeynep, Saniye, Güler, Yeliz, Leyla, Meltem, Hamiyet, Emine, Bahar ve daha birçok kadın başta eşleri, eski eşleri, birlikte olduğu erkekler gibi en yakınlarındaki ya da hiç tanımadıkları erkekler tarafından cinayete kurban gitmektedir.

Bu durum tüm dünyada aynı paralelde gelişim göstermiştir.

Öyle ki dünya genelinde her yıl yaklaşık 66.000 kadın öldürülmektedir.

Şiddet, insanlık tarihi kadar eski olmakla birlikte, ne ilginçtir ki kadına şiddet konusunun öneminin farkındalığı ve literatürde kendine yer bulmasının çok yakın bir tarihi vardır.

Kadın bedeni ve cinselliği üzerindeki eril denetim ve tahakküm, şeref ve namus adı altında evlilikte ve kamusal alanda kadınların ölümlerine neden olmaktadır.
Kadına yönelik şiddet konusuna dikkatlerin yoğunlaşmasında, 1960'ların sonunda bir önceki yüzyılın ürettiklerini sorgulayan sürecin içinde, kadın hareketinin oluşmasının da büyük payı vardır.
1980 sonrası küreselleşen dünyada ulusal ve uluslararası düzeyde görülen terör hareketleri ile toplumun en temel birimi olan aile içinde, zayıf olana şiddeti -yani kadına ve çocuğa-; bireyin özünde, ilişkilerini çatışma zemini üzerinden ürettiğini göstermektedir.
Özellikle insanlığın bilgi ve iletişim teknolojisindeki muazzam ilerleyişine karşılık, bireyin kendi içindeki bu gerilim durumu oldukça yaman bir çelişkidir.

Kendi toplumumuzu ele alacak olursak, toplum, kadına önce “kutsal anne” rolünü yazıyor.
Öyle figüran da değil bakın, “karakter” bir rol yazıyor ve “sen kıymetlimsin” diyerek eline metni tutuşturuyor.
Kadına “kutsalsın sen, izleyicilere bu duyguyu geçir” diyor ama “sıran gelmeden de konuşma!” diyor ve bu ucuz bir piyesi sahneliyor.
Sonra ne mi oluyor?
Olmuyor!” diye kızıyor, “yapamıyorsun” diyor, “şışşşt doğaçlama yok, ne dediysek o!” diyor.
Erkek sözünü dinletemezse, kadın biçilen role yakışmazsa, karakteri öldürüyor.

Toplumsal hayatta kocanın reisliği ve bu reisin cezalandırma yetkisi öyle bir devam ediyor ki tahakkümü de yaşamı da ve ölümü de ellerinde tutuyor.
Cezalandırma yöntemleri ise Ortaçağı aratmıyor.
Kadının bedeni üzerinde sonsuz kudret sahibi erkekler, o bedene eziyet etme, o bedeni ortadan kaldırma haklarını da kendinde görüyor.
Kadınını öldüresiye döverken öldüresiye seviyor.
Suçu, savunmasına dönüşüyor ve “seviyordum öldürdüm” diyor.

Artan kadın cinayetleri karşısında 2010 yılında kadınlar tarafından “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” kuruldu kurulmasına ancak bu platform da ne yazık ki cinayetlerin her geçen yıl tırmanışa geçmesini engelleyemedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, açık kaynaklardan derlediği kadın cinayetleri istatistiklerine göre 2018 yılında kadın cinayetlerinin arttığı belirtilen raporda, 2018’de 440 kadının öldürüldüğü, 317 kadın ve bin 217 çocuğun da cinsel istismara uğradığı belirtildi.

2019 yılının ilk altı ayında ise 214 kadın öldürüldü.
Bir önceki yıla göre rakamlardaki artış yüze 4 civarında olduğunu göstermektedir ve yine yılın ilk yarısında 99 kadın cinsel saldırıya uğramış, 99 çocuk istismar edilmişti.

…ve bugün, takvimler 23 Ağustos 2019’u gösterirken, “Ölmek istemiyorum” feryatları ile yardım isteyerek eski eşi Fedai Baran tarafından çocuğunun gözleri önünde katledilen Emine Bulut’a yaşatılan bu vahşet Türkiye için bir ilk olmadığı gibi maalesef sonuncu kadın cinayeti de olmayacaktır!

Bugün, Konya'da hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Bekir Erkol, 3 çocuk annesi eşi Tuba Erkol'u (37) 20 yerinden bıçaklayarak, öldürdükten sonra, olay yerindeki kızına "Yardım istemene gerek yok. Anneniz öldü" dediği öğrenildi!

Yine bugün, kadına şiddet haberlerinden biri de Bursa'dan geldi.
Erkek arkadaşı tarafından, otomobilin içinde darp edilen ve daha sonra mezarlığın önüne bırakılan F. Y. (32) hastanede tedaviye alındı.

Cinayetler, cinayetler, cinayetler!

3 Mart 2009 akşamında Münevver Karabulut'un cansız bedeni çöp toplayıcı bir kişi tarafından çöp konteynerinde parçalanmış halde bulundu.
Yapılan adli tıp incelemesi sonucunda başı gövdesinden ayrılmadan önce bıçak darbeleriyle yaralandığı daha sonra öldüğü tespit edildi.

Ayşe Paşalı 1,5 yıl önce eski eşi tarafından tecavüze uğradığı ve şiddet gördüğü şikayeti ile savcılığa başvurmuş, Aralık 2010'da eski kocası İstikbal Yetkin tarafından öldürülmüştü.

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde 11 Şubat günü ortadan kaybolan ve 13 Şubat'ta yakılmış cesedi bulunan Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, tüm Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı.
Özgecan'ın cesedi, 13 Şubat 2015 tarihinde Tarsus-Ankara karayolu Çamalan köyündeki Cin Deresi'nde yanmış halde bulundu.
Evine dönmek için bindiği minibüste tecavüze uğrayan ve hunharca katledilen 19 yaşındaki Özgecan'ın davası, sadece Türkiye'ye değil tüm dünyaya mal oldu.

Diğer yanda öldürülen Özgecan Aslan'ın kuzeni olan bankacı Cemile Ertürkoğlu, 28 Kasım 2018'de, boşanmak üzere olduğu eşi Mustafa Ertürkoğlu tarafından boğazını maket bıçağı ile kesildikten sonra, kıyma makinesine atılarak parçalanmış.
Katil koca, cesedinin bir kısmını kentin farklı noktalarındaki çöp konteynerlerine attığını, bir kısmını ise şehir mezarlığındaki bir mezara gömdüğünü ve daha sonra oğlunu okuldan alıp komşuya çay içmeye gittiğini, cinayet izlerini yok etmek için de evi çamaşır suyu ile temizlediğini ifadesinde anlattı.

Şule Çet, sadece 23 yaşındaydı ve Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı bölümü 2. sınıf öğrencisiydi.
29 Mayıs'ta cinsel saldırıya maruz kalarak Ankara'daki bir plazanın 20. katından atılarak öldürüldüğü belirtildi.

Arzu Yıldırım, eski eşi tarafından Ümraniye’de sokak ortasında infaz edildi.
Yıldırım, katili Metin Çilingir hakkında suç duyurusunda bulunmuş, dilekçesini daha hızlı olsun diye Cumhuriyet Savcılığı’ndan alıp kendisi elden emniyet birimlerine iletmek istemişti.
Ama Yıldırım, dilekçesini emniyete ulaştıramadan öldürüldü.

59 yaşındaki Saliha Erdem Ataşehir’de ayrı yaşadığı eşi tarafından kapısının önünde öldürüldü.

Adana’da öğretmen Özlem Yılmaz ayrı yaşadığı eşi tarafından öğrencilerinin gözü önünde boğazı kesilerek ağır yaralandı.

Dört çocuk annesi Arzu Odabaş, boşanma davası süren eşi tarafından Üsküdar’da öldürüldü.

Semiha Karadağlı, Adana’da boşanmak istediği eşi tarafından çocuklarının gözleri önünde av tüfeği ile katledildi.

Maltepe’de, iki çocuk annesi Şehri Filiz, birlikte yaşadığı Tarık E. tarafından cadde ortasında bıçaklandı.
Yere düşen kadına tekmeler atan Tarık E. koşarak olay yerinden uzaklaşırken hastaneye kaldırılan kadın tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Cinayetler, kıskançlık, aşk, namus cinayetleri şeklinde isimlendirilerek insanların kafasında adeta normalize ediliyor.
Haksız tahrik veya erkeklik indirimi diye bir uygulama var ki, neye hizmet ettiği belli değil.
Gelişen teknoloji ile giderek medenileştiğimizi sanıyorsak çok aldanıyoruz.
Töre cinayetleri” diyorduk, “Doğu-Güneydoğu” diyorduk fakat göçler vb. ile artık öyle ayrımlar da kalmadı.
Bütün bunların yanı sıra yukarıda örneklerle belirtilen cinayetler ile bu işlerin yer, zaman, eğitim gözetmeksizin baskınlığın ve baskıların içinde yüzen erkek cinsinin adrenalin arayışıyla da ilgili olduğunu ortaya koymaktadır.
Fiziki güçsüzlüğü belli olan bir cinsin korunması bir yana köleleştirilmesi insanlık tarihinde hiç kimsenin yabancı olmadığı bir olgudur.
Kadınların korunmak amaçlı bireysel silahlanması gerekliliği artarken çantalarındaki biber gazı bile yasaklanıyor.

Kadın cinayetlerine duyarsız kalarak kadın ve çocuklarını koruyamazken, ülkemizdeki Suriyelileri  "güvenli bölge"ye yerleştirmekten bahseden eyyy ülkemin iktidarı!

Bu ülkede her gün, her dakika, her saniye şiddete kurban giden kadınlarımız, çocuklarımızı kısacası insanlarımızı neden o magandalardan korumak ve kurtarmak için güvenliklerini sağlamıyorsunuz?

Öncelikleriniz beni çok düşündürüyor.

ANNE SAKIN ÖLME!

 

Aşkım TAN
23.08.19-Ankara


Aşkım
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.