23 Ekim 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
KIBRIS’TA NELER OLDU, NELER YAPILMALI?
Barış Yarkadaş: Gazeteciler Eylül'ü adliyelerde geçirdi: 55 gazeteci hakim karşısına çıktı
Ülkede yaşanan sorunlara dair artık susmadılar.... Ve de
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
48
Hayır
948
Çekimser
8
Fikrim yok
8

Toplam Oy:1012

» NİÇİN GAZA GELMEDİM?

NİÇİN GAZA GELMEDİM? - Zeki Sarıhan

Paylas
NİÇİN GAZA GELMEDİM?
22 Ağustos 2020, Cumartesi 21:06:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NİÇİN GAZA GELMEDİM?

 

“Partili” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta içinde yaptığı bir konuşmada Cuma günü bir müjde vereceğini söyleyerek halkı merak içinde bıraktı. Bu müjdenin Karadeniz’de doğal gaz bulunması olduğu basına sızdı ise de bu müjdenin ne olması gerektiği konusunda sosyal medyada geyikler yapıldı. Bunların içinde en anlamlı olanı Cumhurbaşkanının “İstifa ediyorum” diyeceği beklentisiydi ve gerçekten de günümüz koşullarında bundan daha büyük müjde olamazdı! Umutlar boşa çıktı! Şu tırnak içine aldığım “Partili” sözcüğü bile cumhurbaşkanlığı makamı için ne büyük bir eksiklik yaratıyor değil mi?

Karadeniz’de Türkiye’nin yetki alanı içinde 320 milyar metreküp doğal gaz yatağının keşfi önemli bir haberdir. Belki de çok önemlidir. Buna en çok sevinenlerin iktidar ve onun yandaşları olması doğaldır. Çünkü hem siyaseten, hem ekonomik olarak bu zenginlikten en çok yararlanacak onlardır. Şimdiden bu gazın çıkarılmasında, dağıtılmasında ve diğer hizmetlerde iş yapacak büyük yandaş şirketlerin ellerini ovuşturduklarına eminim. Her halde bu ihalelerden hiç biri, muhalefet yanlısı veya tarafsız bir şirkete verilecek değildir. Gene bu sektörde işe alınacak olanların da iktidar partisi taraftarları olacağı açıktır.

Karadeniz’de doğal gaz yatakları işletilince, doğalgaz faturasının ucuzlayacağını bekleyen var mı? Bu gazın, komşu ülkelerden satın alınan doğalgazdan daha ucuza mı geleceği, yoksa astarının yüzünden pahalı olacağını bilmiyoruz. Yerli doğal gaz gelirlerinin hazineye yapacağı olası katkıya sevinemeyişimizin nedeni de bu hazinenin nerelere ve nasıl kullanıldığını tahmin ettiğimiz içindir. Bu yeni gelirden Diyanet ne kadar pay alacak? Bundan yeni yapılacak İmam Hatip Liselerine ne kadar para aktarılacak? TURGEV, Okçular Vakfı gibi kuruluşların payı ne olacak?

Bir ülkede yer altı ve yer üstü kaynaklarının zengin olması, o ülkede adaletli, insanî bir rejimin güvencesi değil. Bu konuda Necati Doğru, 22 Ağustos günlü Sözcü’de “Adaletin Yoksa Müjde Kötülüklerin Anasıdır” başlıklı yazısında ne kadar doğru söylüyor. Gene aynı günkü Cumhuriyet’te Deniz Yıldırım “Kaynak Değil, Siyaset Sorunu” başlıklı yazısında kaynaklarımızın ne kadar hor kullanıldığını anlatıyor. Onun da belirttiği gibi Türkiye kaynak yoksunu bir ülke değil. Sorun bunları çarçur etmekte, kirletmekte, nimetleri yurttaşlar arasında adil paylaştırmamakta.

Eğer bir ülkede yeni bir ekonomik kaynağın bulunmasına muhalefete mensup yurttaşlar, iktidar mensupları kadar sevinemiyorsa, sorun muhalefette değil, iktidardadır. İktidarve başta Ahmet Hakan olmak üzere iktidarın kalemşorları onu bunu suçlayacak yerde şapkalarını önüne koyup bunun nedenini araştırmalı ve gerekli dersi çıkarmalıdır.

GEÇMİŞTE EN BÜYÜK MÜJDE HANGİSİYDİ?

Sosyal medyada, şimdiye kadar en büyük müjdenin Mustafa Kemal Paşa’nın birkaç arkadaşına 28 Ekim 1923 günü akşamı “Yarın Cumhuriyet ilan ediyoruz” sözü olduğunu yazmışlar. Tarihimizde bütün milleti sevindiren müjdeler olmuştur. Son yüz yıl içinde bunlardan en büyük müjdenin hangisi olduğunu bana sorarsanız 26 Ağustos 1922 sonrasında istilacı ordunun perişan edilmesi haberidir. Batı Anadolu’daki kasaba ve kentlerin tek tek kurtarılması, ülkede öyle bir coşku yaratmıştı ki masallardaki kırk gün kırk gece şenlikleri bunun yanında hiç kalır. Bu şenliği kırk gün kırk gece şenliklerine benzetmemin nedeni, Padişahlığın kaldırıldığı 1 Kasım 1922 ertesine kadar yaklaşık iki ay kesintisiz olarak sürmüş olmasıdır. Türkiye o tarihten beri bunun gibi bir müjde görmedi.

Türkiye halkı, askeriyle, işçisi, köylüsü, kadını, genci, esnafı, memuruyla büyük zafere neden çok sevinmişti? Bu sevincin kaynağı millî servetlerin bundan böyle millete kalması ve herkesin bundan hakkı olanı almasıydı. O günlerde İzmir’e doğru yürüyen askerlerden biri şöyle diyormuş. “Sıra Padişah’a da gelecek!” Nitekim Padişahlığın kaldırılmasının felsefesi de bu makamın millî geliri, en büyük payı tufeyli sınıfına ayırdıktan sonra istediği gibi dağıtması değil miydi?

Adının padişahlık olması şart değildir. Aynı işi bugün başka adlarla yapanlar oldukça millet herhangi bir servet keşfi karşısında heyecana kapılmamakta haklıdır. 

Zeki Sarıhan

 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.