YUKLENIYOR
28 Şubat 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
DEVLET DEĞİL, İKTİDAR!
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
72
Hayır
979
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1070

» YAĞCILIKTA SINIR YOKTUR

YAĞCILIKTA SINIR YOKTUR - Hadi Önal

Paylas
YAĞCILIKTA SINIR YOKTUR
13 Ocak 2021, Çarşamba 22:25:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAĞCILIKTA SINIR YOKTUR

 

Vali Bey'in perşembe günü öğlenden sonra geleceği, cuma günü görevine başlayacağı haberi şehirde büyük bir merak ve heyecan yaratmıştı. Acaba nasıl bir insandı? İnşallah gideni aratmazdı. Öyle ya tayini çıkan vali, doğrusunu söylemek gerekirse epeyce kişinin canını yakmıştı. Neydi o astığım astık, kestiğim kestik halleri... Burnunun dikine gitmeleri... Şehrin eşrafını görmezden gelmeleri... Gerçi yaptıklarının hepsi devletin gücü, varlığı ve saygınlığı içindi ya neyse!

 

Çevreligillerden Mehmet Emin'in de giden valiyle yıldızı bir türlü barışmamıştı. Konağına olsun, çiftliğine olsun defalarca davet etmesine rağmen vali, bir şekilde geçiştirmiş, gelmemişti. Oysa Mehmet Emin, valinin güç olduğunun, çevresinde olmanın da kendi gücüne güç katacağını, itibarını perçinleyeceğini gayet iyi bilenlerdendi. Yok, yok bu gelen vali ile mutlaka sağlıklı ilişkiler kurmalıydı.

 

            Orta boylu, hafif göbekli, şakaklarından başlayan kırlaşmanın yüzüne biraz daha sevimlilik katan Mehmet Emin, hanımına seslendi.  Sol yanağındaki gamzesi ile dikkatleri yüzüne toplayan, yüksek alnı ve güleç çehresi ile çevresinde hemen bir sevgi halesi oluşturan; Gülsüm Hanım, kısa ve çabuk adımlarla kocasının çömelerek oturduğu sedirin önüne geldi. "Buyur, Ağaam" dedi. Sevim Hanım'ın ağam derken ikinci "a"yı özellikle uzatarak söylemesi oldum olası Emin Halim'in hoşuna giderdi.

 

Emin Halim, "biliyorsun Hanım, yeni vali bugün geliyor, ben öğlenden sonra gidip karşılayacağım. Eve davet edeceğim. Olurda bu ilk teklifimi geri çevirmez kabul ederse sen ne yapacağını biliyorsun; karşılama olsun, yemek olsun kusur istemiyorum.  Hazırlıklarını bir daha gözden geçir." 

 

Yüzüne, gamzesini belirginleştiren tatlı bir tebessüm yayılan Gülsüm Hanım; kocasının endişesine, kılı kırk yaran titizliğine, tedbirine alışıktı. "Gönlünü ferah tut Ağaa'm; hanımın kusur sözünü sözlüğünden atalı çok oldu." Mehmet Emin, Hanımı'nın bu türden cümlelerine alışıktı ya yine de kurulan cümlenin inceliği karşısında kahkaha atmadan edemedi. "Hadi göreyim seni Gül'üm" , dedi.

 

...

 

Seyis Musa, atları kaşağılamış, tek körüklü faytonu yıkamış, atları faytona koşmuş, konağın kapısının önünde bekliyordu. Konağın cümle kapısı açılınca hemen toparlandı. Faytonun sağ tarafına iki adım attı, bekledi. Emin Halim, bir faytona bir de seyise baktı. "Hazırız değil mi evladım?" "Evet, efenim, emrettiğiniz gibi!", dedi Seyis Musa. Velinimeti Emin Halim'in ona evladım demesi hoşuna gidiyor, gururunu okşuyordu.

 

İki doru atın çektiği fayton, Arnavut kaldırımı döşeli sokağı geride bırakı. Şimdi, nalların kaldırım üzerine bıraktığı ritmik şakırtılar yoktu. Şehir geride kalmıştı. Fayton iki yanını kavak ağaçlarının süslediği toprak yolda ilerliyordu. Emin Halim, faytonun arka sağ koltuğunda oturmuş, dalgın bir biçimde gözleri ile ufku tarıyordu. Tanıyanlar bilirlerdi, söyleyeceği sözleri önceden ölçüp tartan, az ve öz konuşan bu adamın gözleri ufukta kaybolmaya başlamışsa muhakkak kafasında yeni bir plan kuruyor demekti.

 

Kavak ağaçları seyrekleşti. Atların nalları ile faytonun tekerlerinin geride bıraktığı toz bulutu çoğaldı. Fayton, Han Pınarı'na yakın gelince davulun sesi daha da gür duyulmaya başlamıştı. Halk, yeni valiyi karşılamak için adeta seferber olmuştu.

 

Emin Halim'in geldiğini gören halk, yolun iki tarafına çekildi. Davulcu ile zurnacı yolun ortasında kaldı. Emin Halim, kalabalığa baktı. Valiyi karşılamaya gelenlerin arasında tanıdığı pek çok sima vardı. Yüzünü buruşturdu. Seyis Musa; "hörş" dedi. Atların dizginlerini çekti.

 

Faytonun durmasına bozulmuştu Emin Halim. Sertçe; "evladım sana dur diyen oldu mu?", dedi. Seyis; "Ama efendim herkes..." sözü yarım kaldı. Emin Halim; "sür be evladım! Yağcılıkta sınır yoktur. Anlaşılan o ki biz Vali Paşa'mızı Hankendi'nin girişinde karşılayacağız.

             

 

    Hadi Önal/ELAZIĞ

 

 

Not: Dün öyleydi bugün farklı mı sanki... İnsanın genlerinde varsa ne söylesen ne yapsan boş. Hiç değilse bu hastalığın katlanarak büyümesinin önüne geçilse...

 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.