YUKLENIYOR
28 Şubat 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
DEVLET DEĞİL, İKTİDAR!
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
72
Hayır
979
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1070

» CUMHURİYETİN KEMALİST VE ATATÜRKÇÜ AYDIN ŞEHİTLERİ!

CUMHURİYETİN KEMALİST VE ATATÜRKÇÜ AYDIN ŞEHİTLERİ! - Ali Berham Şahbudak

Paylas
CUMHURİYETİN KEMALİST VE ATATÜRKÇÜ AYDIN ŞEHİTLERİ!
24 Ocak 2021, Pazar 15:15:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CUMHURİYETİN KEMALİST VE ATATÜRKÇÜ AYDIN ŞEHİTLERİ!

Öncelikle şu unutulmasın ki “İnsan sadece konuştukları şeylerden değil, görüp de susarak anlatmadıkları şeylerden de sorumludurlar…

Tıpkı AKP ile birlikte 18 yıldır cemaat ve tarikatlarla, Atatürk’ün milli mücadele sonrasında emperyalizme diz çökerterek kurduğu tam bağımsız cumhuriyeti, çıkarları için belli bir azınlık adına cumhuriyet devrimlerini ve kazanımlarını miras yedi mantığıyla, devlette çeteleşen sözde devlet yönetimi de sorumludur.

PEKİ, UĞUR MUMCU KİMDİR VE NEDEN KATLEDİLDİ?

Peki, Uğur Mumcu kimdir sorusuna verilecek yanıt hayat hikayesi anlatılmaya çalışılsa ne bu sayfalara sığar ne de zaman yeter. Uğur Mumcu, Türk gazeteci, araştırmacı ve yazar. 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokaktaki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirmiştir.

24 Ocak 1993, pazar sabahı, evinin önünde aracına yerleştirilen bombayla katledilen cesur bir Atatürkçü Kemalist gazeteciydi Uğur Mumcu. Korkmayan, boyun eğmeyen, araştıran, doğruları yazan, cesur yürekli cumhuriyetçi aydın yurtsever bir insandı…

 

“Ben Atatürkçüyüm… Ben, cumhuriyetçiyim… Ben laikim… Ben antiemperyalistim… Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım… Ben insan hakları savunucuyum… Ben, terörün karşısındayım… Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin, araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır.

Uğur Mumcu ve tüm Atatürkçü Kemalist aydınlarımıza gerici yobaz ve ırkçı faşistler pusu kurarak canlarını kalleşçe aldılar çünkü bu canlara tahammül edemediler. Düşüncelerine, doğrularına, halkı bilgilendirmek için canını ortaya koymasına tahammül edemediler. Güçlüden yana saf tutmamasını, eğilip bükülmemesini, dilsiz şeytan olmamasını sindiremediler.

Bir Pazar sabahı evinin önünde katlettiler Uğur Mumcu’yu ve tüm Atatürkçü Kemalist Aydınları… O gün katillerinin bulunmasını devletin namus borcu görenler bu borçlarını ödeyemeden gitti. Oysa 28 yıldır Uğur Mumcu’nun katilleri veya azmettiricileri halenkaranlıkta. Ancak biz hiç unutmuyoruz, biz sözlerini, düşüncelerini, söylediklerini her gün biraz daha hak vererek işliyoruz aklımıza.

Bugün ağaçla röportaj yapan, yalan haber yapmaktan zerre imtina etmeyen, güçlünün yanında saf tutmayı maharet bilen, tek vasfı güçlüyü yağlamak olan gazeteci müsveddelerini gördükçe ona bakarak gazeteci ne demektir unutmamaya çalışıyoruz. Özlüyoruz Uğur Mumcuyu 24 yıldır her gün. Özlüyoruz, çünkü bugün bize gazeteci diye sunulan pespayelikleri gördükçe 24 yılda bir Uğur Mumcu yetiştirememiş olmanın derin acısını içimizin en derinlerinde yaşıyoruz.

“Her şeye rağmen sen kabrinde rahat uyu Uğur Mumcu, ülkeyi esir alan cehaletin ve cağ dışı karanlığın aydınlatmada ki Meş'alenin aydınlığıyla yol alacağız tıpkı Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’da ilk yaktığı aydınlanma meş'alenin ışığında olduğu gibi ”… Uğur Mumcu sadece konuştuklarıyla değil, susmamasıyla da bir gazeteciydi, haksızlık, adaletsizlik, zalimlik karşısında asla susmadı, korkmadı, geri adım atmadı.

Bize öğrenmenin erdemini anlatan bir gazeteciydi, kendini geliştirmenin, okumanın, bilmenin, vs. ne kadar kıymetli olduğunu bıkmadan usanmadan tekrarladı. İleri görüşlüydü, yaşadığı dönemi iyi yorumlamasının dışında geleceğe dair da çok doğru tespitlerde bulunurdu, kimse kandıramadı Uğur Mumcuyu!

“Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar, 30 sene sonra general olacaklar Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar…”

Bugün “o senden, bu bizden” diye ayrışan, ölümlerin arkasından bile görüşüne, siyasetine göre mevzi alan aşağılıklar en güzel o tarif etmişti bize. “Susanlarda bu insanlık suçlarına katılmış olur. Bu masum insanlar, Yahudi de olur, Arap’ta, Hristiyan’da. Ölenlerde ırk ve din ayırımı yapılmaz. Ölen insandır.”

Toplumsal hafızayı diri tutmaya çalışan kıymetli bir insandı Uğur Mumcu, şimdilerde 2 gün önce yazdığını unutan güç sevici yalakalara benzemezdi. “Biz Türk Milleti olarak unutkan bir milletiz üç beş yıllık olayları hemen unutuyoruz yada hatırlamaya korkuyoruz oğullarını kızlarını ɑnɑ ve bɑbɑlɑrı, kanlı göz yɑşlɑrıylɑ nasıl mezara koyduklarını hemen unutuyoruz…

Gelişmenin, büyümenin, refah içinde yaşamanın eğitimden, bilgiden geçtiğini çok iyi bilen biriydi, politikanın kirlenmiş klişelerine, kirli yüzüne asla prim vermeyen bir insandı. “Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressɑmlɑrıdırlɑr. Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye’de vermiştir.”

Korkak değildi Uğur Mumcu, düşüncelerini, fikirlerini, görüşlerini hiçbir çıkar grubu, güç odağı, vs. için değiştirecek, eğip bükecek zavallılıkta biri olmadı asla. Reçetesi belliydi Uğur Mumcu’nun, bu ülkenin güzel günler görebilmesinin nasıl mümkün olduğunu lafı eğip bükmeden, dan diye söylerdi. “Bir ulus, ne kadar okuma-yazma, öğrenme, araştırma eğilimde ise, o kadar sağlam, o kadar hoşgörülü ve demokrat yapıda olur.”

Doğru neredeyse gider alırdı Uğur Mumcu, kimin işine yarayacak diye düşünmez ve bakmazdı. “Ellerini kana bulayanlar, içlerindeki korkularını mezar taşlarıyla yaşayanlar, aynı adaletsizliğin ve aynı suçun ortaklarıdır hep birlikte. Gözlerin açıksa göreceksin. Kulağın sağır değilse duyacaksın. Ellerin kesik değilse uzanacaksın.”

Anayasa tartışmaları içinde kaybolduğumuz, gazeteyi “kasete” diye yazan insanların yasa yaptığı ülkemizde cahilin suratına tokat atar gibi konuşmasını bilmiştir Uğur Mumcu. “İnsanlara can güvenliği sağlayamamış bir düzene hukuk devleti denilemez. Devrimcilerin faili meçhul cinayetlere kurban gittiği bir düzene demokrasi denilemez. Yolsuzlukların devlet yetkililerini sardığı bir düzene Anayasa düzeni denilemez. Bu, katiller demokrasisidir. Bu, hırsızlar düzenidir.”

Şimdilerde sadece kredi almak, ev borcu ödemek, oğlunu, kızını işe yerleştirmek için gazetecilik yapanları gördükçe onurlu Uğur Mumcuyu özlememek mümkün mü savunduğu tam bağımsız bu cumhuriyette? “Baskıya boyun eğmeyen, gelen geçen yönetimlere maşalık etmeyen, içinde insanlık onurunu bir değişilmez hazine gibi saklayan insanlardır çağlarına ve toplumlarına yakışanlar.”

12. Bu topraklar Uğur Mumcu gibi bir gazeteci-yazar gördü, iyi ki gördük, iyi ki tanıdık, iyi ki bizim topraklarımızda yeşerdin sen Uğur mumcu. Seni tanımayanlara, seni anlatmak bizim boynumuzun borcu olsun, kimse yalanın peşinde kaybolmasın, kimse korkup köşeye sinmesin diye seni her gün biraz daha artarak anlatacağız.

Sen “silahların sustuğu, düşüncülerin kır çiçekleri gibi açtığı günleri göreceklere ne mutlu!” demiştin, o günleri getirmek bizim boynumuzun borcu olsun. Sen Kabrinde rahat uyu Uğur Mumcu, senin kadar cesur olmaya çalışan, çiçek açmayı bekleyen çocukların ve yoldaşların var bu topraklarda.

Oysaki günümüz Türkiye’sinde artık insan olmanın ve onurlu yaşamanın çok ağır bedeli var…

Yok, ben bu yaşamı sevmiyorum diyorsan onursuz ve haysiyetsiz yaşamayı seçiyorsan o zaman onursuzluğun ve alçaklığın bir parçası olacaksın alçaklığın yalanın talanın parçası Atatürkçü Kemalist yurtsever devrimcilere bu davranışlaryakışmadığı için de kalleşçe haince katledilmesi ve linç edilmelisi işte tam da bu. "Oysa insan olmak çoğala bilmektir başkalarıyla İnsanca bir arada, yaşaya bilmektir onurunla gururunla barış içinde yaşamaktır insanca “dün belki daha az Uğur Mumcu’yduk bugün ise daha çok Uğur Mumcu’yuz bu anlamda"…

Ali Berham ŞAHBUDAK…


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.