YUKLENIYOR
19 Nisan 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Verilen Habere Bakınız;  Burası Rezil Terbiyesiz Edepsiz Yönetimle Adaleti Karatma İçin Yönetile Türkiye Yönetimine Göre; Tekkedeki Amiral Ortaya Çıkarılmış..
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
74
Hayır
985
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1078

» YAPILAN İSTATİSTİKLERE GÖRE ÜLKECE YALNIZIZ.

YAPILAN İSTATİSTİKLERE GÖRE ÜLKECE YALNIZIZ. - ÖZDEN İLHAN

Paylas
 YAPILAN İSTATİSTİKLERE GÖRE ÜLKECE YALNIZIZ.
26 Şubat 2021, Cuma 20:30:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 YAPILAN İSTATİSTİKLERE GÖRE ÜLKECE YALNIZIZ. 

Şöhretinin en tepe noktasında olan  mankenlerimizden biri sekiz yıl önce şehri terk ederek, Bodrum’da bir köye yerleşiyor ve şalvarını ayağına, yemenisini başına geçirerek büyük emeklerle  kendine şipşirin bir çiftlik kuruyor. Orada tavukları, koyunları,  inekleriyle, mutlu bir yaşam sürüyor.

Artık tamamen köy hayatını benimsemiş iken, evine defalarca giren hırsızlar, evinde ne var ne yoksa çalıyor. .Evde bir şey kalmayınca, sırayla, inekleri, koyunları ve tavukları çalıyor.

Maalesef ki, gözyaşları içinde yaşadığı olumsuzluklara dayanamayarak, çiftliği satışı çıkarıyor ve tekrar şehir hayatına dönmek zorunda kalıyor.

 İçimi en acıtan nokta ise;  mankenimizin ağlayarak,  “ yalnızlık çok zor, erkeksiz olmuyor.” demesiydi.

Yalnız yaşamanın toplumsal baskısının genellikle kadınlarımızın etkilendiği bir ortamda yaşıyoruz. Büyük şehirlerde bile semtten semte değişen yaşam biçimlerine kadınlarımız uymak zorunda kalıyor. Toplum baskısı,  “elalem ne der”  baskısı yetmez gibi bir de kadın dul veya bekâr ise; erkeklerin çoğunluğu, kadınların ‘’cinselliğe aç “ olduğunu düşünür. 

O nedenle  kadınlar, erkeklere karşı  mesafesini korumak zorunda kalırlar. Ve çoğunlukla duygusuz, soğuk hatta frijit olarak damgalanırlar. Azıcık sohbet etse veya azıcık yüzüne gülse,  “aranıyor” gözüyle bakacak erkeklerle karşı karşıya kalabileceği kaygısıyla hep tetikte yaşamak zorundadırlar.. Bizim toplumda ‘yalnız kadın olmak’ çok zordur. 

Bu yüzden bir çok kadınımız  mutsuz olmasına rağmen veya dayak yemekten tutun da cinsel ve duygusal şiddet görmesine rağmen “ “her şeye rağmen eşimdir” diyerek  bir türlü erkeklerini terk edemezler.

Kadınlarımız  bilimde, sanatta, siyasette ve iş hayatında güçleniyor.  Hatta tarımda bile en zor işleri tek başına omuzluyor. Ama bizim toplumumuzda her nedense, güçlü kadın sevilmiyor.  Etrafınıza bir göz gezdirdiğiniz zaman görüyorsunuz ki  kadınlarımız her şeye rağmen sonuna kadar direniyor.  

Türkiye, aile bağlarının en güçlü olduğu ülkelerden biri iken, ülkemizin sonuçları, hem bizi hem araştırmacıları şaşkına çeviriyor. Maalesef Avrupa’nın en yalnız ülkeleri arasında altıncı sırada yer alıyoruz.  İhtiyaç duyduğunda yardım isteyecek kimsesi olmadığını düşünenlerin oranı, diğer Avrupa ülkelerine göre daha fazla çıkıyor. Görüyoruz ki; gitgide yalnızlaşıyoruz.
Avrupa ülkelerinde yapılan istatistikte çok enteresan olan ise, gençler oluyor. Gençler, en çok yalnızlık hissedenler sıralamasında ilk sırayı alıyor.

Yine enteresan olan ise; kadınlar ve erkekler arasındaki kendini yalnız hissetme oranının pek farklılık göstermiyor olmasıdır. AB’de erkeklerdeki yalnızlık hissi yaygınlığı %7,2 ve kadınlarda % 6,2 seviyesinde iken, Türkiye’de erkeklerde bu oran %11, kadınlarda ise %11,5 olarak belirlendi. Gördüğünüz gibi bizim ülkede,  yalnız hissetme eşit düzeyde gözüküyor. 

Yalnızlık, bir taraftan özgürlük ,diğer taraftan çaresizlik içeriyor. Yalnızlıktan korkmamıza rağmen iç dünyamızda,  genelde  yalnız kaldığımız bir ortamda yaşıyoruz. Çünkü bir taraftan özgür olmak, anlaşılmak diğer  taraftan şımartılmak ve sevilmek istiyoruz. 

 Bana göre yalnızlık tercih meselesidir.  Yalnız kalmamak için, anlaşamadığınız kişiyle evlilik yürütmek, komşuluk veya arkadaşlık yapmak ve bunu sürdürmeyi tercih etmek, yani konfor alanından vazgeçememek,  insanın kendine yapacağı en büyük haksızlıktır. 

.Yalnız kalmamak için kısır döngünün içine hapis olmamız,  kendi değerimizi erozyona uğrattığımız gibi, kendimize olan saygımızı azaltırız ve kendimizi kısır döngünün içine hapsederiz.

Daha sonra pişmanlık duymamak için, mutsuz bir ortamda olmak yerine mutlu olmayı seçmeliyiz. Çünkü mutluluk; yaşamın bütününü kapsayan bir duygudur. 

Aslında bizler, birbirine karşı değiliz.  Bizler sadece; kendimizden yanayız.  Yani egoist kişilikleri daha ön planda tutarak, bireyleştik.  Kendi düşüncelerimize göre hareket eder, yargılar ve kendi ihtiyaçlarımızı önemser olduk. 

Yalnız kendi için yaşayan ve sadece kendini ve ailesini korumaya çalışan insan, mükemmel bir hayata ulaşabilmiş midir? Veya mükemmel insan mıdır? 

İnsanların yalnız hissetmesinin ve  pek çok insanımızın aç olmasının sebebi; ne yalnız yaşama isteği, ne de yiyecek kıtlığıdır. Bu insanların kalplerindeki sevgisizlik, bencillik ve ilgi kıtlığıdır.

 


Özden İlhan
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.