YUKLENIYOR
19 Nisan 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Verilen Habere Bakınız;  Burası Rezil Terbiyesiz Edepsiz Yönetimle Adaleti Karatma İçin Yönetile Türkiye Yönetimine Göre; Tekkedeki Amiral Ortaya Çıkarılmış..
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
74
Hayır
985
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1078

» ŞAHSIM DEVLETİ (8) : Liberalizm ve Din

ŞAHSIM DEVLETİ (8) : Liberalizm ve Din - Habip Hamza ERDEM

Paylas
 ŞAHSIM DEVLETİ (8) : Liberalizm ve Din
03 Mart 2021, Çarşamba 02:42:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 

ŞAHSIM DEVLETİ (8) : Liberalizm ve Din

 

'Modern Devlet'in oluşum sürecinde 'liberalizm'in baskın olduğu bilinmektedir.

 

Ne var ki, bu 'liberalizm', bugünkü gibi, 'her niyete göre yenilen' bir herze olmaktan çok, o günün koşullarında 'sol' olarak nitelendirilebilecek bir 'kavram' idi.

 

Ayrıntısına gireceğiz..

 

Ancak, bu yazı dizisinin 'néo-patrimonial Devlet' ya da 'neo-patrimonial sultanlık' teriminin bir genel çözümlemesi olarak tasarlanmadığını anımsatmak gerekebilir.

 

Ki, bu iki 'moda' terimin tam Türkçe karşılığının 'Şahsım Devleti' olabileceğini ileri sürmüştük.

 

Ve yine, bu konuda 'yöntembilimsel' bir yaklaşımın zorunlu olduğunu belirtmiştik.

 

Bu da şu demektir aslında: kullanılan her sözcükterimdeyim ve kavramın, deyim yerinde ise, herbirinin 'özgül ağırlık'ları vardır ve herbirinin 'bilimsel bağlam'ı farklıdır.

 

Örnek olsun, birkaç on yıl önce, İngiltere'de Tony Blair, Fransa'da Lionel Jospin ve Türkiye'de bir ölçüde Bülent Ecevit'i de dahil edebileceğimiz bir 'Soyal liberalizm' akımı doğmuştu.

 

'Üçüncü yol' denildiği de olmuştu.

 

İşte bu tür, önce kimi 'politikacı' tarafından ileri sürülüp, ardından 'basın-yayın', o arada kimi 'akademisyen' ve giderek kimi uluslararası 'düşünce kuruluşu' (Think Tanks) tarafından sıkça ele alınan sözcük, terim ve deyimler bir çırpıda 'kavram' olamazlar.

 

En azından 'bilimsel kavram' olamazalar.

 

Bunların, gerçek anlamıyla 'bilimsel kavram' statüsüne kavuşması, önce 'felsefî temelleri'nin atılması ve giderek bir 'genel kuram' çerçevesine oturtulmasıyla olanaklıdır.

 

Kuşkusuz 'tarihsel kökenleri'nin de ortaya çıkarılmasıyla olanaklıdır.

 

Tam da bu nedenle, günümüzde kolonyalizm sonrası bağımsızlıklarını kazanmış kimi Afrika 'Devletleri'yle, sovyet sonrası kimi 'Devlet'ler için ileri sürülen 'neo-patrimonila Devlet' teriminin, köklü bir Devlet geleneği olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti için kullanılması, ilk bakışta, uygun olmayabilir.

 

Ancak ve ne var ki, yirmi yıl gibi bir süredir 'Şahsım Devleti' biçiminde sürdürüldüğü de somut bir 'gerçeklik'tir.

 

Öyle ki, 'neo-patrimonial Devlet'lere 'benzerlik'leri 'ayrılık'larından pek fazladır.

 

'Tıpatıp'tır da denilebilir.

 

Yine de, nasıl ki 'sosyal liberalizm'i bir 'hristiyan sosyalizmi' olarak tanımlamak kolay değilse, 'Şahsım Devleti'ni de 'müslüman liberalizmi' olarak tanımlamak doğru olmaz.

 

'Muhafazakâr', 'demokrat' vb gibi başka nitelikler yüklemek de olanaklı değildir.

 

'Nevi şahsına münhasır' (sui generis) bir 'model'dir.

 

Çağdışı, dindışı, gayri millî, geyri meşru bir 'model'..

 

'İnsanlık karşıtı' da denilebilir.

 

Dünya genelinde 'demokrasi ölçütleri'ne uygunluğu 100 puan üzerinden belirlendiğinde, Ermenistan 60 puan alırken Türkiye'deki 'Şahsım Devleti'nin 30 civarında bir puan alabildiği ileri sürülmekte.

 

Diğer kimi uluslararası ölçütler bakımından da Afrika'nın 'neo-patrimonial Devlet'leri bazı konularda Türkiye'nin 'Şahsım Devleti'nin önünde.

 

            Hal böyle iken, Türkiye'nin önde gelen 'siyasetçi', 'siyaset bilimci', 'gazeteci', 'asker', 'kanaat önderi' (!) ve halkın çoğunluğu, Ermenistan'da genelkurmay başkanının başbakana 'istafa etmelisiniz' demesini 'darbe' olarak değerlendirmişlerdir.

 

            İşte bu sözde 'siyasetçi', 'siyaset bilimci', 'gazeteci', 'asker', 'kanaat önderi' (!)nin analadıkları 'demokrasi', bir 'bilimsel kavram' olmaktan çok, kulaktan dolma bir 'sözcük', gelişigüzel bir 'terim' ve ideolojik bir 'deyim'(notion) olmanın ötesine geçmemektedir.

 

            Demokrasilerde, meğer ki eksik olsun, istifa edilmesi gereken durumlarda 'istifa etmek' bir 'erdem'dir.

 

            İstifa edilmemesi durumunda onu önce 'Devlet'in en önemli kurumu olan 'Ordu'nun uyarması, 'Ordu'nun kendisine verilmiş 'görev'lerden biridir.

 

            O da olmazsa, 'Yargı'nın olaya el koyması, 'Yargı'nın en önde görevlerinden birini oluşturur.

 

            O da olmazsa, halkın 'doğrudan müdahalesi', 'İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi'yle  kendisine tanınmış 'hak ve görev'lerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

            Bütün bunlara karşın, Türkiye'de, 'Şahsım Devleti', 'nevi şahsına münhasır' ve daha doğrusu 'kerameti kendinden menkul', 'İnsan hakları ve hukuksal eylem planı' mı ne diye bir 'gevezelik konusu'nu ortaya atmış bulunmaktadır.

 

            Ve bizim sözde 'siyasetçi', 'siyaset bilimci', 'gazeteci', 'asker', 'kanaat önderi' (!) ve halkımızın çoğunluğu 'hararetle' bu 'plan'ı tartışmaktadırlar.

 

            Ve o arada, benden  'Devlet', 'Demokrasi', 'Devlet-Ulus' konularını yazmam isteniyor olsun.

 

            Eee ben ne yazayım?

 

            Kime yazayım Tanrı aşkınıza..

 

            (Yine de yazacağım, halk bilmezse balık bilsin!)

Habip Hamza ERDEM


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.