YUKLENIYOR
20 Eylül 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
YENİ SOYGUN YÖNTEMİ...! DİKKATLİ OLALIM....! UYARALIM....!
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
81
Hayır
1011
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1111

» MÜSLÜMANLIĞI GİYİM-KUŞAMA İNDİRGEYENLER GİDECEK, ANADOLU AYDINLANMASINI ESAS ALANLAR GELECEK

MÜSLÜMANLIĞI GİYİM-KUŞAMA İNDİRGEYENLER GİDECEK, ANADOLU AYDINLANMASINI ESAS ALANLAR GELECEK - Salim Koçak

Paylas
MÜSLÜMANLIĞI GİYİM-KUŞAMA İNDİRGEYENLER GİDECEK,   ANADOLU AYDINLANMASINI ESAS ALANLAR GELECEK
28 Temmuz 2021, Çarşamba 22:24:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MÜSLÜMANLIĞI GİYİM-KUŞAMA İNDİRGEYENLER GİDECEK, 

ANADOLU AYDINLANMASINI ESAS ALANLAR GELECEK

 

Bir “Batı aydınlanması” varsa “Anadolu aydınlanması” da var.

 

 

Üstelik bizim “aydınlanma”mız gönlün ve vicdanın aydınlanması olarak çıkmış tarih sahnesine. O nedenle daha hümanisttir. Nitekim ilk kez Prof. Oktay Sinanoğlu’nun dediği gibi “gönül” sözcüğü ile onun türevleri olan “gönül gözü,” “gönül rızası,” “gönlü okşamak” gibi deyimlerin hiçbir Batı dilinde karşılığı yoktur.

 

Batı Aydınlanmasının nelere öncelik verdiğini görürsek, sanırım ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır. Onları kısaca şöyle sıralayabiliriz: Akıl, bilimsellik, bireycilik, deneycilik (ampirizm), özgürlük,  sekülerizm.

 

Nitekim büyük Alman filozoflarından Immanuel Kant da Batı aydınlanmasını; “aklı kullanma cesareti” olarak tanımlamıştır.

 

Dikkat edilirse bunların hiç biri de vicdanla, ahlâkla, adaletle, gönülle, iyilikle, doğrulukla, kısacası moral değerlerle ilgili değil. Nitekim Batılı zihniyetin sadece kendisini uygar, başkalarını ikinci sınıf olarak görmesi bunun sonucu olsa gerektir.

 

Oysa akıl kötülük de düşünebilir ama moral değerler için söz konusu olamaz bu. Ya da şöyle diyelim: Kötülüğü düşünüp tasarlayan akıldır ama, örneğin Yusuf Has Hâcip’de, Yunus Emre’de, Mevlâna’da, Edebâli, Pir Sultan Abdal, Ahmet Yesevî veya Hacı Bektaş Veli’de, yani Anadolu aydınlanmasında kötülük duygu ve düşüncesi yoktur. Onlar aklı kullanmadıkları için mi? Böyle bir şey söz konusu olamaz. Çünkü onu kullanmayanların, değerlendirmeyenlerin çağları aşması mümkün değildir. Bunu iddia etmek bile aykırıdır akla.  

 

Batı dillerinde vicdan kavramı salt “gewissen, conscious” gibi bilinç düzlemine ve zihinselliğe indirgenerek ele alınırken, aynı kavram bizde şefkat, merhamet, iyilik, güzellik, yardımseverlik gibi en üstün, hatta kutsal değerleri içerir.

 

İşte bizim bunları önceleyen bir dinimiz var ama onu giyim-kuşama indirgeyenler de var.

          ONLAR GİDECEK, ANADOLU AYDINLANMASINI ESAS ALANLAR GELECEK.

 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.