28 Ekim 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Dr. Noyan UMRUK: 97 YIL ÖNCE, 97YIL SONRA…
KIBRIS’TA NELER OLDU, NELER YAPILMALI?
Barış Yarkadaş: Gazeteciler Eylül'ü adliyelerde geçirdi: 55 gazeteci hakim karşısına çıktı
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
50
Hayır
951
Çekimser
8
Fikrim yok
8

Toplam Oy:1017

» MUSTAFA SOLAK: 150 YILLIK MODERNLEŞME HİKÂYEMİZ

MUSTAFA SOLAK: 150 YILLIK MODERNLEŞME HİKÂYEMİZ

Paylas
MUSTAFA SOLAK: 150 YILLIK MODERNLEŞME HİKÂYEMİZ
Türkiye - 10 Ekim 2020, Cumartesi 18:23:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

150 YILLIK MODERNLEŞME HİKÂYEMİZ 

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Biz masalları olan bir coğrafyanın çocuklarıyız. Bize yüz elli yıldır modernleşme adı altında başkalarının hikâyeleri anlatıldı. Artık kendi hikâyemizi yazma zamanıdır” şeklinde tweet attı. 

Kim o başkaları? Kendi ülkesinin insanının hikayesini mi “başkalarının hikayesi” görüyor yoksa yabancı bir ülkenin hikayesini mi kastediyor? 

Kastı yabancı bir ülkenin hikayesiyse buna hep birlikte karşı çıkalım.  Çünkü Atatürk’ün dediği gibi “biz bize benzeriz.” Bunu kastediyorsa bu hikayede neler yer aldığını açıklamalı. 

Yok, kendi ülkenin insanının hikayesini, “başkalarının hikayesi” sayıyorsa, millet fikri olarak birbirine yabancılaşmıştır ki dış düşmandan daha tehlikelidir. Çünkü düşmanı, kibarca “başkalarını” kendi içinde bulmuştur. Sanırım Kalın da kendi gibi düşünmeyen insanların fikirlerini “başkalarının hikayesi” olarak görmektedir. Bu ifade açıkça kendi insanına meydan okumaktır. “Gücü ele geçirdik, artık kendi hikayemizi dinleyeceksiniz” düşüncesini hayata geçirmektir. Kısaca milleti kutuplaştırmaktır. Kutuplaştırma siyasetinin tutmayacağını baştan söyleyelim

Kalın 150 yıllık modernleşme tarihimizin önemli atılımlarını yapanları, “başkaları” değerlendiriyor ya, onların hikayelerinde daha doğrusu ufuklarında neler vardı, neleri gerçekleştirdiler bakalım. Modernleşmenin ne olduğunu olgular üzerinden görelim. 

150 yıl öncesine dönelim. 1870’li yıllar. 1876’da padişahın yetkilerini kısıtlayan 1. Meşrutiyet Devrimi gerçekleşti. Anayasa kabul edildi. Anayasalı yönetime geçildi. Yani yapılanlar anayasaya uygun olacaktı. Yine padişahın yetkileri sınırlandırılarak milli egemenlik genişlemeye başladı. 

Anayasa ve milli egemenlik kavramları mı başkalarının hikayesi? 

1877’de Ruslarla savaş gerekçesiyle 32 yıl meclisi tatil eden (aslında kapatan) 2. Abdülhamit’e karşı “hürriyet, eşitlik, özgürlük” talepleriyle 1908’de 2. Meşrutiyet Devrimi gerçekleşti. 

Hürriyet, eşitlik, özgürlük mü başkalarının hikayesi? 

Padişahın emperyalizmle işbirliği halinde Anadolu’nun işgal edilmesine karşı verilen kurtuluş savaşıyla, Türk milletine, milli egemenliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Bu yeni devlette yabancılara verilen kapitülasyonlar yoktu, tam bağımsızlık esastı. Devlet halkçı, laik, milliyetçi, cumhuriyetçi, devrimci, devletçiydi. Fetihçilik değil “yurtta sulh, cihanda sulh” geçerli oldu. 

Türk milletinden olmayanlar için bu milletin hiç gitmediği yerlerde savaşmadığı için mi kendi hikayenizden saymıyorsunuz? 

Ümmet yerine Türk milleti hakim kılındığı için başkalarının hikayesi oluyor? 

Başkalarını hikayesiyse neden başkaları Osmanlı devletinin yaşamasına tahammülsüzdü? 

Çok eşlilik yerine tek eşlilik, kadının erkekle eşit, muhtar, belediye başkanı, milletvekili olması mı başkasının hikayesi? 

 Milleti manen ve madden sömüren tekke ve zaviyelerin kapanması mı başkalarının hikayesi? 

Böyleyse tekke zihniyetli yani dini en iyi kendisinin bildiğini iddia eden Fetullah Gülen’den çektiğiniz yetmedi mi? 

Anlamak  istiyoruz. Nedir bu başkalarının olan hikaye? 

Siz açıklamadığınıza göre bizim de aklımıza bu sorular geliyor. Can sıkıntınız ümmet anlayışının, padişahın, halifenin yerine Türk milletinin, milli egemenliğin yerleşmesi ise bu kavramları siz de yeri geldiğinizde kullanıyorsunuz. Kimi konularda sizin gibi düşünmeyenleri milli egemenliğe saygı duymamakla eleştiriyorsunuz. Türk milletinin başarılarında seviniyor, başarısızlığında üzülüyorsunuz. O halde derdiniz nedir? 

Milletin aklına neden kuşku sokup milleti kutuplaştırıyorsunuz? 

Kutuplaştırma siyasetinizin 15 Temmuz gecesi toplum bir kesiminde “oh AKP’ye müstehaktır” denmesine neden olduğunuzu anlayın. 

Görmüyor musunuz dinin bir vicdan meselesi olduğunu ama her devletin kendi milletinin çıkarının peşinden koştuğunu? 

Sizi halife, padişah yapsak müslüman ülkelerin tanıyacağını mı sanıyorsunuz? 

KKTC’nin müslüman devletlerce tanınmasını sağlayınız da alkışlayalım. 

Siz modernleşmeyi hedef alarak en büyük modernleşme atılımımızı yapan Atatürk’ü hedef aldığınızın farkında mısınız? 

Sorsak “hayır” diyeceksiniz ama millette bu algıyı yarattığınızı fark edemeyecek kadar düşüncesiz değilsiniz sanırım. 

Bizim 150 yıllık modernleşme hikayemizde belirttiğimiz gibi anayasa, hürriyet, eşitlik, özgürlük mücadelesi, kadının eşitliği, Türk milletine yaslanmak, milli egemenlik var. Halifelik, saltanat, tarikat, cemaatlar yok. Bizim derken Türk milletinin hikayesi bu. Sizin hikayenizde ne var? 

Bunlara aykırı hikayenin dinlenmeyeceğini görün. Örneğin 

15 Temmuz darbesinde AKP genel merkezinden neden padişahın veya tarikat-cemaat liderlerinden birinin değil de Atatürk posteri sarkıttınız? 

Pekala biliyorsunuz ki bunlar modern öncesi dönemin şahsiyetleri. Artık millet, milli egemenlik var. Biliyorsunuz ki Atatürk, Türk milletini birleştirmektedir. Çünkü millet modernleşme deyince Atatürk’ü aklına getirir. Modernleşme, başkalarının hikayeleri diyerek Atatürk’ü hedef almanızı bu millet sineye çekmez. 

ABD, Suriye’de petrol konusunda PKK’nın yan örgütü SDG ile anlaşmış, yani SDG’yi devlet nazarında kabul etmiş ve ekonomik kriz, PYD/PKK, FETÖ, Ege, Kıbrıs, Libya, Mısır, Mavi Vatan gibi meselelerimiz dururken modernleşmeyle, Atatürk’le hesaplaşanları bu millet sırtından atar. 

21. yüzyıl Atatürk’ün değerlerini ifade ettiği çağdır. Yani modernlik, laiklik, millete dayanma. Atatürk’le hesaplaşmaya çalışan tarihle hesaplaşmaya çalışmış olur ki bu olanaklı değildir. 

Aklınızı başınıza devşirin, arkasında duramayıp döndereceğiniz sözleri söylemeyin. 

MUSTAFA SOLAK 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.