28 Ekim 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
97 YAŞINDAKİ CUMHURİYETİMİZ NİÇİN ZOR DURUMDA?
Dr. Noyan UMRUK: 97 YIL ÖNCE, 97YIL SONRA…
Barış Yarkadaş: Gazeteciler Eylül'ü adliyelerde geçirdi: 55 gazeteci hakim karşısına çıktı
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
50
Hayır
952
Çekimser
8
Fikrim yok
8

Toplam Oy:1018

SON EKLENENLER
Evet, Sevsek de sevmesek de bu bizim, hile ile hurda ile başa gelse bile şimdilik kaydı ile en üst yöneticimizdir, düşünelim: Daha önce kaç devleti yöneten gördük. hepsinin belli bir düzeyde tahsili ve görgüsü vardı. son 25 yıl zarfında başa gelen veya başa getirilen bu şimdiki bizi yöneten kadronun başındaki bu bizimki gibi hiç bir yöneticimize bu kadar saldırılmamış ve aşılanmamıştı. Sebebi ne olduğunu bilen biliyor, bilenler bilmeyenlere anlatırlar umarız... Liyakat, eğitim, dünya görüşü, halkın düşme kapasitesi olmayan bir yönetici bu Türkiye'yi yönetiyorsa ve bunu başımıza getiren bu toplum ve bireysel kin ve çıkarlar için başa gelmesin sağlayan vatandaşlar olarak bizler utanıyoruz. Fakat bu devlet terbiyesi görmeyen yöneticilerimiz hala din iman diye politika yürütürken dışarıda Beş para etmeyen kişiler bu bizimki gibi olan kişiliksiz kişilere hakaret ediyorlar. İnanılmaz bir olgu işte bizler o bizimkine ve bizimkilere devamlı eleştiri yaparken şimdi onları korumak zorunda kalıyoruz.... İşte Cumhuriyet anlayışı budur. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir... Bu topluma en gerekli olan Laik cumhuriyeti ve bilimsel ölçülerde yüceltmektir... Yoksa haberimizde verdiğimiz biçimde Fransız medyasında Bizimki için yani bizimkinin aleyhine bazı karikatürler yer almaya devam ediyor. haberlerin ve değişik yorumları görüp utamaya devam ederiz... Bir an önce Cumhuriyeti ve laik düzeni tekrar hayata geçirmemiz gerekir.... Üzgünüz ama isteyerek olmasa da, haber bu bizde haberciyiz ve bu haberi veriyoruz...
Sevsek de sevmesek de bu bizim, hile ile hurda ile başa gelse bile en üst yöneticimizdir, düşünelim:  Fransız medyasından bizimkine saldırı haberi bu....
» Mustafa Solak: Avrupamerkezciliğe, Oryantalizme Karşı Çıkalım Ama

Mustafa Solak: Avrupamerkezciliğe, Oryantalizme Karşı Çıkalım Ama

Paylas
Mustafa Solak: Avrupamerkezciliğe, Oryantalizme Karşı Çıkalım Ama
Sizden Gelenler - 11 Ağustos 2020, Salı 18:07:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupamerkezciliğe, Oryantalizme Karşı Çıkalım Ama

 

İbrahim Kalın, “Biz masalları olan bir coğrafyanın çocuklarıyız. Bize yüz elli yıldır modernleşme adı altında başkalarının hikayeleri anlatıldı. Artık kendi hikayemizi yazma zamanıdır” paylaşımına ilişkin şöyle açıklama getiriyor:"Bizim büyük hikayemizin içinde Osmanlı da var Cumhuriyet de var. Abdülhamit de var, Atatürk de var. Nazım Hikmet de var, Necip Fazıl da var. Kemal Tahir de var, Yahya Kemal de var. Bunları kavga ettirmek bize bir şey kazandırmaz. İyisiyle, kötüsüyle, hatasıyla, sevabıyla, hezimetiyle, zaferiyle onlar hikayemizin bir parçası. Modernleşme adı altında dayatılan hikaye bizim hikayemiz değil. Bize modernleşme adı altında dayatılan hikayenin içinde beyaz olmayan adam yok. Siz yoksunuz, ben yokum, Çin medeniyeti, Hint medeniyeti, Afrika medeniyeti, Latin Amerika, hatta Rusya yok. Biz üzerinde deney yapılan, medeniyet götürülmesi gereken kişiler olarak görüldük hep. 150 yıllık tecrübemiz içinde bize dayatılan modernleşme hikayesinin iki ana ayağı var. Birisi Avrupamerkezcilik, diğeri oryantalizm. Hukukun, medeniliğin, ilerlemenin, yüksek kültürün kriteri Avrupa'da üretilen değerlerdir, diyen bir bakış açısı.

Milli Mücadele, bu bahsettiğim Avrupamerkezciliğe ve oryantalizme karşı itirazın en somutlaşmış mücadelelerinden birisidir. Modern dönemin en büyük, en güçlü antiemperyalist hareketidir. Türk milleti burada bir büyük destan, bir büyük hikaye yazdı. Ben diyorum ki bizim büyük hikayemizin özünde bu itiraz var, bu direniş var. Bugün bu ruhu Türkiye tekrar kuşanmak zorunda ve ben tekrar kuşandığını düşünüyorum. Bugünün şartlarında... Türkiye bugün dünya sistemi içerisinde antiemperyalist bir duruş sergiliyor mu sergilemiyor mu? Soralım. Sisteme kim itiraz ediyor?

'Marx, 'o görkemli yapıların altında işçilerin emeği var, cesedi var, her şeyi var' dedi. Komünist Manifesto'yu bu gözle okuyun, vicdanı olan herkes, adalet duygusu olan herkes onun altına imzasını atar.Bazı arkadaşlar solculuk adına 'Rojava devrimi' yapıyoruz diye kuzey Suriye'de şurada burada birtakım maceralara atılıyorlar. Amerikan koruması altında solculuk yapıyoruz diyorlar. Nerede kaldı antiemperyalizm? Kim veriyor o kendine solcu diyen PYD'ye silahı parayı? Bu paradoksu anlamıyorum. Bunun karşısına siyasal kötü olarak da Tayyip Erdoğan'ı koyuyorlar. Emperyalist yapıya itiraz eden lider Tayyip Erdoğan.”

HDP'nin PKK ile yakınlığından CHP'nin de rahatsız olduğunu savunan Kalın, “İyi Parti haydi haydi bundan rahatsız, çünkü kendi tabanı da bunu bunu kabullenmiyor. Yani PKK'ya 'PKK', örgüte 'terör örgütü' diyemeyen bir siyasal hareketle nasıl bir arada olabilirim' sorusunun cevabını onlar da veremiyorlar. Dolayısıyla burada Ak Parti ve MHP'nin böyle bir çağrı yapması gayet normal."

Kalın'ın sözleri yerinde. Sol'u Marks üzerinden eleştiriyor ki doğru. Emperyalizm emeğiyle Rojava devrimi olmaz. HDPcilikle Atatürkçülük veya solculuk olmaz. Bundan İyi partinin rahatsızlığını da iyi tespit etmiş. Bu tespitleri neden AKP'nin krize rağmen ciddi gerilemediğini gösteriyor. Adamlar her şeyin farkında ve benim sizin gibi yanıt veriyor. Yalnız itirazım şu noktada. Modernleşme, Avrupamerkezcilik ve Oryantalizm değildir. Modernleşme ümmetten Türk milletine, kral-padişah-kilise-ulema-tarikat-cemaat, ağa egemenliğinden milli egemenliğe geçiş, zanaat yerine fabrika üretimi, sanayileşme ve laiklik. Bunlar, 150 yıllık Türk devriminin amaçlarıydı.

Avrupamerkezciliğe, oryantalizme karşı çıkalım ama sapla samanı karıştırmadan. Emperyizmin PKK/PYD, FETÖ, ekonomik operasyonlar, Suriye, Mavi Vatan, Fener Rum Patrikhanesi, Ege ada/adacıkları, Libya gibi siyasetlerine karşı çıkalım, bölge ülkeleriyle, Asya'yla işbirliği geliştirelim ama bunu modernleşmeyle karsı karşıya getirmeyelim. Emperyalizme karşı çıkması güzel ama ABD, PKK ile petrol anlaşması yaptı. Sözlü tepkinin dışında ne yapacaksınız?

ABD, PKK ile yıllardır Fırat'ın doğusunda devlet inşaa ediyor. Suriye'ye girmek yetmez, sonuna kadar emperyalizmin üzerine gitmek gerekmiyor mu?Dahası Esad'la anlaşmadan emperyalizmi defedemediğiniz ortada. Mezhepçi anlayışla emperyalizme direnilemez. Mısır'da Sisi'yle anlaşılsaydı Yunanistan Akdeniz'de bu kadar rahat olamazdı. Emperyalizme direnmek, mezhepçi, ihvancı tortuyla değil, Türk milleti kavramında birleşmekle olur. Türk milleti ırkçılıkla, mezhepçilikle tanımlanamaz. Atatürk'ün deyimiyle "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir."

Bunlar yapılmaz da aksine 150 yıllık Türk devrimiyle didişerek milleti kutuplaştırırlar ki millet bunu bir yerden sonra sineye çekmez ve gereğini yapar.Kalın gibi düşünenlere modernleşmeden, dediğim gibi anlayıp anlamadığını sormak lazım.

Mustafa Solak

 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.