24 Ağustos 2019 Cumartesi 21:08:46
» Susmuyoruz; sustunuz konuşmadınız; Mutlumsusunuz? Beyler ve bayanlar…

Susmuyoruz; sustunuz konuşmadınız; Mutlumsusunuz? Beyler ve bayanlar…

Ülke yanıyor! Ülke sömürge haline geldi. Bu Yangın ve sömürge düzeni nasıl durulacak! Susarak mı sumadan konuşarak mı?.. Yoksa başka bir şeyler mi gerekiyor uyanmak ve uyarmak için! Neler olduğunu farında mısınız beyler ve bayanlar... TÜRKİYE İÇİN KORKUTAN TAHMİN geldi...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Susmuyoruz; sustunuz konuşmadınız; Mutlumsusunuz? Beyler ve bayanlar…
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Narko-Terör Ve Bağlantıları - 22 Haziran 2019, Cumartesi 17:42:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bizler korkmuyoruz Susmuyoruz;

Sizler korktunuz sustunuz hiç konuşmadınız.

Karşınızdakiler sanal yapısal din kökenli senaryolar üretti. Sustunuz!

Mutlumsusunuz?

Beyler ve bayanlar,

Onunu o çocukları zengin oldular, siz fakir oldunuz.

Kayın peder damat bir arada ülkeyi sömürge haline getirdiler…

Bizler uyardık ama siz yine sustunuz.

Aynen Martin Niemoller söylediği gibi;

"Önce Geldiler…

Önce Komünistler için geldiler ve ben sustum, Çünkü Komünist değildim.

Önce Sosyalistler için geldiler ve ben sustum, Çünkü Sosyalist değildim.

Önce sendikacılar için geldiler ve ben sustum, Çünkü ben sendikacı değildim.

Önce Yahudiler için geldiler, ve ben sustum, Çünkü Yahudi değildim.

Sonra benim için geldiler ve benim için konuşacak Kimse kalmamıştı."

Diyen Martin Niemoller gibi ülke yanıyor, susuyorsunuz ve batıyor yine susuyorsunuz....

Bu olgularda şimdi konuşacak kimse kalmadı mı öylemi…

Ülkemiz batarken İstanbul seçimleri ile yine sanal yapısal hukuk senaryoları ile halkımız uyutulurken yine sustunuz.

Ekonomi batarken seçimler yapılıyor yine sustunuz…

Şimdiki zaman diliminde  Dolar/TL, yönünü yeniden yukarı çevirdi ve 5.84 seviyesine kadar yükseldi. Borsa yüzde 1'in üzerinde kayıpla 93 binin altına indi.

Biri yaşlı biri genç. Şimdi o füzeleri damat ve kayınpederi nereye sokarak gizleyecekler… Sonra nasıl çıkaracaklar... Sizler susun onlar bilirler diyerek yine susun.. 

Uçakları uçuracak pilot o bizim en güvendiğimiz unsurlar. İstikbal göklerdir diye Atatürk’ü unutup sustunuz.

Uzman yeterince deneyimli pilot kalmadı kim neyi kaldıracak.

Ancak Katardan gelen lüks uçaklar kalkacak ve nereye gidecekleri planlanıyor. Onlarda havada kalıp yere belki inemeyecekler. Belki de uygun yere inecekler siz sustuğun müddetçe…

Onlar bir yolunu bulu inseler bile kimse onları orada karşılamayacak.

Evet mutlu musunuz?

Yalaka ve birilerine biat edenler, uyuya biliyor musunuz?

Bu sorulara olumlu cevap verirseniz sizler bu ülkede değil başka bir evrende yaşayan yaratıklar olduğunuza inanılır… Yine de isterseniz susun…

Şimdi bize çok kızanlar ilerde neler olacağını görebiliyorlar mı?

Evet,

Biz susmadık susmayacağız…

Bu ülke bizim, beraber ya batacağız ya çıkacağız…

Biz kimseyi ötelemedik etmedik ayırmadık suçluyuz konuştuk susmadık…

Susanlar ve biat eden İnsanlar ile yönetilirsek sonumuz bundan kötü olacak. Biz bunu biliyoruz ama susmuyoruz…

Biz halkın anlayacağı dilde yazıyoruz. Fazla detaya girmeden anlatmaya çalışıyoruz…

Hiçbir zaman sütten ağızımız yanmadı…

Doğduğumuzda çiğ süt emdik ama hain olmadık sonra süt kaynatıldı ama yine ağzımız yanmadı ve sütten ağzı yana yoğurdu üfleyerek yer sözü bize uymadı…

Azı yananlar ve uyuyanlar sustu fakat biz susmadık…

Kusura bakmayın her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardı…      

Şimdi bilinen geçekler;

Fitch Ratings Direktörü Paul Gamble Türkiye değerlendirmesinde, “Türk ekonomisinde negatif büyüme bekliyoruz” dedi.

Fitch Ratings Direktörü Paul GambleTürkiye değerlendirmesinde, “Türk ekonomisinde negatif büyüme bekliyoruz. 2020-21’e kadar büyümenin trend seviyesine geri dönmesini beklemiyoruz. Seçimlerden sonra hükümetin ekonomik programının uygulamaya konmasını izleyeceğiz.”dedi.

Foreks Haber’in aktardığına göre, Gamble, “Cari işlemler açığında daralmanın TCMB’nin döviz rezervlerine artış yönünde yansıması yok. Türk ekonomisinin 2019’da yüzde 1.1 daralmasını bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin ABD ile ilişkilerini yakından takip ettiklerini dile getiren Gamble, “2010’den bu yana ilk kez kamu bütçe açığının GSYH’ya oranının yüzde 3’ü aşmasını bekliyoruz. Türk bankalarının kredi görünümleri negatif bu kredi profillerine yönelik riskleri, faaliyet ortamındaki zorlukları yansıtıyor.” dedi.

Merkez Bankası’nın brüt ve net rezervleri arasında fark bir problem olmadığını ifade eden Gamble, “Eğer TCMB rezervleri kurlara müdahale için kullanır ise bir problem olur. diye konuştu. Gamble, 23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından uzun bir seçimsiz döneme girileceğini hatırlattı ve seçimlerden sonra hükümetin ekonomik programının uygulamaya konmasını izleyeceklerini söyledi.

Merkez Bankası'nın yarınki faiz kararına odaklanan yurtiçi piyasa, diğer yandan Rusya'dan alınan S-400 sürecine yönelik gelişmeleri takip ediyor.

Küresel piyasada doların yönünün de etkili olduğu dolar/TL'de bugün 5.75 seviyelerine kadar geri çekilme yaşandı.

Ancak devam eden belirsizlikler nedeniyle aşağı yönlü denemelerin sınırlı kaldığı piyasada dolar/TL, yönünü yeniden yukarı çevirdi ve 5.84 seviyesine kadar yükseldi.

Dünya gazetesinin haberine göre, saat 16:58 itibariyle dolar/TL 5.8290 seviyesinde yer aldı. Gün içerinde 93 binin üzerinde kalmaya çalışan borsada ise yüzde 1'in üzerinde kayıpla 92.600 seviyeleri test edildi. Borsa bugün en yüksek 94.589 seviyesini görmüştü.

Rusya, yaptığı yeni açıklama ile Türkiye'ye S-400 sevkiyatının Temmuz ayında yapılacağını duyurdu.

Yuriy Uşakov, Türkiye'ye S-400 sevkiyatının temmuzda planlandığını, Moskova ile Ankara arasındaki tüm anlaşmaların vaktinde yerine getirileceğini söyledi.

Uşakov, ABD Temsilciler Meclisi'nin S-400'leri alması halinde Türkiye'nin F-35 programından çıkartılması ve yaptırımların devreye girmesini öngören karar tasarısını onaylamasının ardından, savunma sistemlerinin sevkiyatının planlandığı gibi temmuzda gerçekleştirileceğini ifade etti.

Konuyla ilgili gazetecilerin yönelttiği bir soruyu yanıtlayan Uşakov, "Evet, planlandığı gibi gerçekleştirilecek" dedi.

Uşakov, "Rusya ile Türkiye arasında bu konuda gerçekleştirilen anlaşmalar vaktinde yerine getiriliyor, konuyla ilgili karşılıklı bir sorun yok" ifadesini kullandı.

Biz Rogg & Nok olarak her zaman uyardık… Bazen sert, bazen esprili bir dil ile bu gidişin gidiş olmadığını hep aktardık...

Patrick Shanahan tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderilen mektubu değerlendiren gazeteci-yazar Murat Yetkin, "Türkiye’yi 'Benimle misin Rusya ile mi?' sorusuyla da muhatap bırakıyor ve ağır ekonomik yaptırım tehdidi savuruyor" dedi.

Murat Yertkin'e göre, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan tarafından 6 Haziran’da Milli Savuma Bakanı Hulusi Akar’a gönderilen ve gündeme bomba gibi düşen mektup, yalnızca ABD’de eğitim gören Türk F-35pilotlarının 31 Temmuz’a kadar geri döneceğini ve Rus S-400 füzelerinin alımı durdurulmazsa eğitim için yeni pilot kabul edilmeyeceğini söylemekle, yani Türkiye’ye süre vermekle sınırlı kalmıyor.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan tarafından 6 Haziran’da Milli Savuma Bakanı Hulusi Akar’a gönderilen mektup, yalnızca ABD’de eğitim gören Türk F-35 pilotlarının 31 Temmuz’a kadar geri döneceğini ve Rus S-400 füzelerinin alımı durdurulmazsa eğitim için yeni pilot kabul edilmeyeceğini söylemekle, yani Türkiye’ye süre vermekle sınırlı kalmıyor.
Akar’ın Shanahan’a 6 Nisan’da yazdığı ve F-35 satışının S-400’ler nedeniyle durdurulamayacağını belirttiği mektuba cevaben gönderilen 6 Haziran mektubu, Türkiye’ye karşı askeri ve ekonomik yaptırım tehdidini yazıya döken ağır ifadelerin yanı sıra, Türkiye’nin bu nedenle ayrıca Rusya’ya “aşırı-bağımlı” hale geleceği iddiasını da içeriyor.

ABD Savunma Vekili Patrick Shanahan tarafından 6 Mayıs’ta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderilen mektup, Rusya’dan S-400 alımından vaz geçmemesi halinde Türkiye’ye F-35 satışı yapılmayacağını söylemenin yanısıra sert bir söylemle ekonomik tehditler de içeriyor.

Bu yönüyle ABD Başkanı Lyndon Johnson’un 1964’te Başbakan İsmet İnönü’ye yazdığı, Türkiye’yi Kıbrıs’a müdahil olursa silah ambargosu ve NATO’dan tecritle tehdit eden mektubuna benziyor. İnönü o mektuba, Soğuk Savaş atmosferi içinde Sovyet yönetimindeki Moskova’yla yakınlaşma ima eden “Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de orada yerini alır” cevabını vermiş, ABD ile ilişkiler farklı bir rotaya girmişti.
Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde mektuba ilişkin yapılan kısa açıklamada ise şu ifadelere yer veriliyor: “ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a bir mektup gönderilmiştir. İki ülke arasındaki savunma ve güvenlik konularını kapsayan söz konusu mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmektedir.”

Sert uslupla sorulmuş: Biz mi, Rusya mı?

Shanahan’ın mektubu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile 29 Mayıs’ta yaptığı telefon görüşmesi ardından, Türkiye’nin S-400 ve F-35’lerin birlikte çalışmasının NATO savunmasına zarar verip vermediğini araştırmak için “çalışma grubu” kurulması teklifini kabul ettiği haberlerinden bir hafta sonra gönderildi. Bu durum iki şekilde yorumlanabilir. 
Birincisi, Beyaz Saray ile Pentagon’un Beştepe ile “iyi polis – kötü polis” oynadığı yorumu olabilir. Malum, Trump ile Erdoğan’ın 28-29 Haziran’da Japonya’nın Osaka şehrinde toplanacak G20 liderler zirvesi çerçevesinde görüşme ihtimali var. İkinci yorum ise, Pentagon’un, yani Amerikan askeriyesinin Başkan Trump’a bu işin kendisi ve Erdoğan arasında hep sözü edilen “şahsi bağların” ötesinde, ABD’nin küresel egemenlik oyununun parçası olduğu ve bu konuda (her iki partinin ortak tavır aldığı) Kongre ve askeriyenin iradesine karşı karar alamayacağını hatırlatması olarak da youmlanabilir. Bu durumda mektup hem Savunma Bakanı Akar üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, hem de dolaylı olarak Başkan Trump’a hitap ediyor olabilir.

Akar, 6 Nisan’da Shanahan’a yazdığı mektubun ardından, 15 Nisan’da Vaşington’da başlayan Amerikan-Türk Konseyi (ATC) açılışında yine S-400/F-35 temelinde, “Türkiye NATO’da kalacaktır” vurgusuyla bir konuşma yapmış, bir gün sonra da Shanahan ile başbaşa görüşmüştü. 27 Ocak 2015’te, Kara Kuvvetleri Komutanı iken, ABD Savunma Bakanlığından “Batı ittifakına yaptığı sıradışı katkılar” nedeniyle “Liyakat Lejyonu” madalyası almış olan Akar, Ankara’da askeri diplomasiyi en iyi yürütebilecek ideal isim olarak görülüyor.

Shanahan’ın Akar’a mektubu aynı zamanda Türkiye’yi “Benimle misin Rusya ile mi?” sorusuyla da muhatap bırakıyor ve ağır ekonomik yaptırım tehdidi savuruyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de Türkiye’yi bu konuda köşeye sıkıştırdığı anlaşılıyor. Amerikalı yetkililerin mektubu “Foreign Policy” dergisine sızdırmasından hemen sonra, 7 Haziran’da St Petersburg uluslararası ekonomi forumunda konuşan Putin, Erdoğan’ın “delikanlı gibi” ülkesinin bağımsızlığını korumaya çalıştığını söyledi. Yine aynı gün S-400’lerin üreticisi olan Rusya’nın devlet savunma sanayi şirketlerinden Rostec Genel Müdürü Sergey Chemezov, Türk askerlerinin S-400 eğitiminin tamamlandığını ve teslimatın iki ay içinde yapılacağını açıkladı; yani Shanahan’ın verdiği 31 Temmuz tarihinden önce. Bu hamle ile Moskova, S-400 satışının yalnızca bir NATO üyesine silah satarak Vaşington’dan pazar kapmakla sınırlı olmadığını, Türkiye üzerinden NATO ittifakını çatlatmayı amaçladığını da göstermiş oluyor.

İşte tehdit dolu mektubun tam metni

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tam da 23 Haziran’da İstanbul’daki seçim tekrarı öncesi stratejik bir yol ayrımına zorlayan mektubun tam metninin çevirisi şöyle:
“Sayın Bay Bakan,
“Sizi Nisan’da Pentagon’da ağırlamak ve 28 Mayıs’ta beni telefonla aramış olmanız memnuniyet vericiydi. Görüşmelerimizin kıymet veriyor ve 6 Nisan 2019 tarihli mektubunuz için teşekkür ediyorum. ABD, ABD-Türkiye diyaloguna ve stratejik ortaklığına büyük değer vermektedir. Ne var ki, Türkiye’nin S-400 sistemleri üzerine eğitim almak için Rusya’ya personel gönderdiğini öğrenmekle hayal kırıklığına uğradık. 28 Mayıs’taki telefon konuşmamızda da tartıştığımız üzere, eğer Türkiye S-400 tedarik ederse, ülkelerimiz Türkiye’nin F-35 programını sürdürmemesi üzerine bir plan geliştirmek zorundadır. Değerli ilişkimizi sürdürmeyi gözetmekle birlikte, Türkiye S-400 teslimatını kabul ettiği takdirde F-35 almayacaktır. S-400 tutumunuzu değiştirme seçeneğiniz halen bulunmaktadır.
“Haziran 2019 Brüksel toplantımız öncesinde, ABD’nin Türkiye’nin 31 Temmuz itibarıyla F-35 programına katılımını askıya almak üzere [planladığı] eylemlerinin bir özetini [mektuba] ekledim. Bu takvim, eğitim gören Türk F-35 öğrencilerinin, tamamı olmasa bile çoğunun, derslerini 31 Temmuz’da ABD’den ayrılmadan önce tamamlamalarına imkân tanıyacaktır. Milli Savunma Bakanlığını da Türk personele Birleşik Devletlerde yeni F-35 eğitim programı başlatmasını önermediğimizi, yakın gelecekte [mevcutların] geri çekilmesini beklediğimizi bildirdik.

“Türkiye’nin F-35 programının idari faaliyetlerine katılımına, usulüne uygun şekilde son vermeyi sağlamak amacıyla, 12 Haziran 2019’da yapılacak yıllık F-35 İcra Kurulu Başkanları Yuvarlak Masa toplantısına Türkiye’nin katılımını öngörmemekteyiz ve programın yönetişim belgelerinin güncellenmesi de Türkiye’nin katılımı dışında ilerleyecektir.

“F-35’ler dair bütün eylemler Türkiye’de S-400 mevcudiyetinin riskleri üzerine temellendirilmiştir ve Rusya’ya ilişkin Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlarla Karşıkoyma Yasası (CAATSA) yaptırımlarından ayrıdır. Kongre’de her iki parti [Cumhuriyetçi ve Demokrat] tarafından S-400 edinmesi halinde Türkiye’ye CAATSA yaptırımları uygulanması konusunda güçlü irade mevcuttur.

“F-35 gibi platformların güvenliğini tehdit etmesine ek olarak, Türkiye’nin S-400 tedariki ulusunuzun Birleşik Devletlerle ve NATO bünyesinde işbirliğini geliştirme ve koruma imkânlarını aksatacak, Türkiye’nin Rusya’ya stratejik ve ekonomik aşırı-bağımlılığına yol açacak ve Türkiye’nin savunma sanayi ve iddialı ekonomik kalkınma hedeflerini baltalayacaktır. Bu yolda devam[ınız] istihdamda, milli gelirde ve uluslararası ticarette kayıplara neden olacaktır. Başkan Trump’ın hâlihazırda 20 milyar dolar olan ikili ticaret hacmini 75 milyar dolara yükseltme kararlılığı da, ABD’nin CAATSA yaptırımları ilanıyla tehlikeye düşebilecektir.

“Sizi temin etmek isterim ki, bu konuyu derin güvenlik işbirliğimizin diğer boyutlarını koruyacak saygılı bir şekilde ele alıyoruz. Cevabınızı ve yol haritamızı belirledikçe görüşmelerimizin devamını beklerim.”

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Ekonomi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir