YUKLENIYOR
17 Ekim 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Korna-virüsün Gölgesinde Yeniden Eğitime Açılan Üniversitelerin Taşınamayan Sorunları
Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin;  Atatürk : “Hayatta en hakiki mürşit bilimdir”
YENİ SOYGUN YÖNTEMİ...! DİKKATLİ OLALIM....! UYARALIM....!
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
82
Hayır
1014
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1115

» Vatandaş Sefa Yürükel : DEMOKRASİ DOĞRU KAVRANMADAN VE UYGULANMADAN, BİR ÜLKEDE NİTELİKLİ VE VERİMLİ BİR GELİŞME OLMAZ.

Vatandaş Sefa Yürükel : DEMOKRASİ DOĞRU KAVRANMADAN VE UYGULANMADAN, BİR ÜLKEDE NİTELİKLİ VE VERİMLİ BİR GELİŞME OLMAZ.

Paylas
Vatandaş Sefa Yürükel : DEMOKRASİ DOĞRU KAVRANMADAN VE UYGULANMADAN,  BİR ÜLKEDE NİTELİKLİ VE VERİMLİ BİR GELİŞME OLMAZ.
Sizden Gelenler - 20 Eylül 2021, Pazartesi 17:41:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DEMOKRASİ DOĞRU KAVRANMADAN VE UYGULANMADAN,  BİR ÜLKEDE NİTELİKLİ VE VERİMLİ BİR GELİŞME OLMAZ.
 
 
Demokrasi. insanı yaşatan ve insanların günlük hayatını günlük olarak bilinçleri ve tavırları boyutunda düzenleyen, davranışlarını ayarlayan, insanların düşüncelerini ve denetimlerini geliştirmeye olanak sağlayan ve bunları toplumsal kararlarada yansıtan bir dinamik mekanizmadır.
 
 
Bunu doğru anlamda iyi görebilmek ve anlayabilmek için ise Avrupa’daki bu konuda var olan bilinç düzeyi ve yaşam tarzına bir bakmak yeterlidir.
 
 
Avrupalı sıradan bir insanın demokrasiyi içselleştirdiğini yansıtan, hak ve görev anlayışı kültürü, kavramı anlayıp uygulaması, düşünme, örgütlenme şekli, işleyişi ve içeriği, sorgulama, adaletsizliğe karşı çıkma, aklı kullanma ve bilimi rehber alma bilinci, geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerdeki bazı istisnai kişiler hariç iş adamı, memuru, işçisi, siyasetçisi, siyasi parti ve üyelerinden, dernek üye ve yönetimlerinden, akademisyenlerinden ortalama olarakta daha kalifiye, daha doğru ve daha gerçektir.
 
 
Mesela, Avrupalılarda ki her önüne geleni kabul etmeme, konuyu sorgulama, konuya itiraz etme ve görüş bildirme, hayır deme, katılım, oy verme, seçme ve seçilmeyi doğru bir biçimde gerçekleştirme, hesap sorma, eleştiri ve denetleme vb gibi yoğunlaşmış ve bunu ahlaki anlamdada yaşayan bir kültür vardır.  
 
 
Bu kültür genel olarak Türkiye toplumunda tarihsel nedenlerden dolayı ise cüzi ve çok eksiklerle dolu olarak vardır. 
 
 
 Bu konuda Avrupalıların demokratik kültürünün aksine, Türkiye’de demokrasi kültürü farklı tarihsel süreçler içinde gelişmediği içinde, toplumda ve devlette özüne uygun olarak yerleşmeyen demokrasi bu konuda yanlışlıklarla dolu bir anlayışla anlaşılmakta ve uygulanmaktadır.
 
 
Ve bu konuda Türkiye’de toplumsal gerilikten doğan bir anlayışla hareket edilmekte ve  her zaman;  “bir bildikleri vardır, büyüklerimiz bilir, büyüklere şaf edilmez, devlete ititaz etme, başkan herşeyi bilir, bir birimizi eleştirmeyelim, sana verilene razı ol, az ile yetin, ititaz etme başın yanar, ondan dahamı iyi biliyorsun, bak hayatını karartırlar, tuzun kuru, bekara boşamak kolay, davulun sesi uzaktan kulağa hoş gelir, sesini yükseltme, işinden olursun vs gibi korku, biat, aşağılama, aşağılık kompleksi yaratma ve itat kültürü demokrasinin tam zıttı olarak günlük yaşamda daha yoğun olarak yaşatılmaktadır.
 
 
Örneğin, Türkiye’de yüzyıllardır var olan, insanı, yaşamı çürüten, aklı kilitleyen, demokrasinin zıttı olan bu yoğunlaşmış kültür, Türkiye’de ki siyasi partilerde, STKlarda, iş yerlerinde vs çok yaygındır. 
 
 
Bundan dolayıda bu dünyadaki çoğu ülkelerde var olan  geri kalmışlığa ve bundan kaynaklanan sistemsel ezikliğe Türkiye’de  her şeyiyle  dahildir dense yanlış olmayacaktır . 
 
 
Doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye bugün demokratik kültür ve siyasette geri kalmışlığın pençesinde bu yüzden kıvranmaktadır.
 
 
Bu gerçekliği Türkler olarak kabul etmeden ve Avrupalı sıradan insanın bu konudaki bilincine ulaşmadan, hatta onuda bu konuda aşmadan maalesef Türkiye’de dişe değer bir gelişme anlamında bir değişim olacağıda düşünülmemelidir. 
 
 
Yani  gerçek anlamda Türkiye’de işleyen ve anlaşılmış, doğru kavramlaştırılmış, vatandaşlar tarafından ortalama  olarakta içselleştirilmiş ve yaşam biçimi olarakta benimsenmiş bir demokrasi  yaşamı bu yüzdende esasen tam anlamıyla istenildiği ölçüde yoktur.
 
 
Sadece demokrasinin önemli ölçüde adı ve birazda kırıntısı vardır.
 
 
Türkiye’de 1923 yılından bugüne kadarki var olan Cumhuriyet rejimininde, demokrasinin kurallarının amaç,  kavram ve içeriğe uygun bir biçimde işlememesinin ve ülkede de  insanların demokrasiyi geliştirememesininde nedeninde ise toplumda ve rejimde demokrasiyi tam manasıyla anlamama ve bunun içinde uygulamama kültürü  bu vardır.
 
 
Bu durum, Atatürk’ün düşünce yapısının özünüde oluşturan demokrasi anlayışını ve buna katılım sistemini, yani muassır medeniyetin en önemli unsuru olan: vatandaşın tarihsel bir süreç içinde demokrasi bilincini oluşturmaması ve  onu günlük olarak uygulamaması, Türkiye’de ki her bir vatandaşın yaşam tarzını Avrupalıların demokrasi anlayışı  gibi bir yaşam tarzıyla eşitleyememesinin hatta onunda aşılmasının becerilememesininde en önemli sebebidir. 
 
 
Buda bize gerçek demokrasiyi Türkiye vatandaşlarının gerçekte bilmemesinden, bu yüzdende bunu bilince çıkaramamasından  ve günlük olarakta yaşamamasından kaynaklandığını göstermektedir.
 
 
Bu konuda bilindiği gibi Atatürk çok uğraşmıştır. 
 
 
Ama O doğru insanın bu konuda özveri ile yaptıklarından sonra bile, Türkiye aydınlanma çağını doğru bir şekilde ve içerikte zamanında yaşayamadığı içinde, Türkiye’de  bu sürfç
İçinden bugüne kadarki sonuçlarda bize gösteriyorki, sonuç olarak yapılanların tümü, ne kadar çalışılırsa çalışılsın bu düşünceyi genele yerleştirmek durumu maalesef istenildiği gibi bir başarı sağlayamamıştır. 
 
 
Örneğin, Türkiye’de demokrasinin hala ve sadece oy kullanmak olduğu ve vatandaşın işinin orada bittiği sanılmaktadır. 
 
 
Halbuki demokrasi, her vatandaşın eşitlendiği oy kullanmasını, seçme seçilme hakkınıda içeren, kendini özgürce ifade etme, yazma, söyleme, eleştirme, fikir açıklama, tartışma, gösteri yapma, aykırı olma, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel özgür olma, görev ve hak sorumluluğunu bilme ve uygulama ve denetleme çarkını kullanma gibi vb da içeren ve özne olarak sürekliliği olan,  adeta yaşayan bir organizma gibi uygulanan dinamik bir sistemdir. 
 
 
Bugünkü Türkiye’de ise bu anlayış ve bilinç fiiliyatta ve bilinçlerde de genel olarak gelişmemiştir ve kısmen var olan bilinçlerde bazı güç odakları tarafından bilinçli olarak dün ve bugün dumura uğratılmıştır .
 
 
Bu anlayış ve kültür, Türkiye’de bugünkü gibi sürdüğü müddetçede vatandaşlar hangi görüş ve hangi düşüncede olursa olsunlar ve insanlar hangi konumlarda  bulunurlarsa bulunsunlar, Türkiye’dekiler demokrasi ve nimetleri konusunda, Avrupalılar ile önemli konularda rekabet edebilecekleri nesnel bir güce asla ulaşamayacaklardır.
 
 
Bundan dolayıda, eğer Türkiye’de demokrasi gerçekten  isteniyorsa, bu konuda yeni nesil insanlar tarafından, ülkede yeni bir anlayış ile doğru ve gerçek demokrasi kültürü geliştirilmesi gerekmektedir.
 
 
Bunun içinde Türkiye’de ki yeni nesil,  eski nesile göre eğer gerçekten kıyaslanmayacak bir  ölçüde mutlu bir hayat yaşamak ve yaşamlarında özgür olmak istiyorsa, Avrupalılar gibi doğru olan demokrasiyi öğrenmeli, bilince çıkarmalı ve demokratik uygulamayı kendisine öncelikli olarak ahlaki bir görev ve yaşam tarzı olarak seçmelidir. 
 
 
Eğer  böyle durum bir gün Türkiye’de gerçekleşecek olursa,  ancak o zaman gerçekten Türkiye’nin sorunlarıda yavaş yavaş ve bir bir ortadan kalkacaktır.
 
 
Ancak o zaman Türkiye demokrasiyi gerçek anlamda yaşayacak ve o günler ve daha sonrasında da mutluluğun, verimliliğin ve özgürlüğün cenneti olacak olan bir ülke olacaktır.
 
....
 
Son olarak her zaman olduğu gibi :
 
 
Atatürk’le kalın
 
Cumhuriyetle kalın.
 
Hoşçakalın.
 
 
Sefa Yürükel

Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:- Rogg & Nok: Türk Vatandaşları soruyor...

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.