16 Aralık 2018 Pazar 11:32:29
» 8.4.2018 11:16 Mustafa Solak: Suriye’de ganimet için mi bulunuyoruz

8.4.2018 11:16 Mustafa Solak: Suriye’de ganimet için mi bulunuyoruz

Mustafa SOLAK / Eğitimci yazarın 8.4.2018'deki haberi şöyle idi: 'Silahlı cihad durumunda, silah kullanma denetiminin devlette olduğunu belirten MEB, aksi takdirde aşağıda sayılanların olacağını açıklıyor'
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
8.4.2018 11:16  Mustafa Solak: Suriye’de ganimet için mi bulunuyoruz
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Eğitim - 08 Nisan 2018, Pazar 11:16:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı, ÖSO’nun Afrin’i yağmalamasına karşı olduğunu söylediler. Neyse ki toplumsal tepkinin sonucu ÖSO durduruldu. Fakat mesele “ÖSO’nun çapulculuğu” ile açıklanacak kadar basit ve geçiştirilecek bir mesele değil. ÖSO’nun yağma girişiminin gerisinde dinsel etmenler, rızalar yatıyor. Dahası “ganimet” adı altında yağmaya dinsel rıza yaratma çabası eğitim hayatımıza, ders kitaplarına da girmiş durumda ama farkında değiliz.

 

Lise Fıkıh ders kitabında gaza, fetih, haraç, cizye, öşür, fey, ganimet kavramları uzun uzadıya anlatılıyor. Cihadın nefis terbiyesi ve bireysel ilişkilerde tebliğ ile kalmayıp silahla yapılan mücadeleyi içerdiği “geniş manasıyla” tanımlanarak şöyle ortaya konuyor: “Geniş manasıyla cihad; Allah (c.c) yolunda canla, malla, sözle, fiil ile mücadele etmeyi kapsamaktadır. Bu manasıyla cihad; hem ekonomik, hem kültürlerarası hem de silahla yapılan mücadeleyi içermektedir.”

 

GANİMET UĞRUNA SAVAŞ

 

Vatan savunması için genel seferberlik ilân edilmesi dinsel bir görünüme büründürülerek “cihad” adında verilmektedir. Bu, vatan savunmasının bilinçlerden uzaklaştırılması ve yadsınmasıdır. Savunulacak olan şey özünde vatan değil inanç olmaktadır:

 

“Cihad, genel seferberlik ilân edilmediği sürece farz-ı kifâyedir. Ülkenin işgal altında olması sebebiyle seferberlik kararı alınması durumunda cihad farz-ı ayn olur ve herkes gücü ölçüsünde elinden geleni yapmakla sorumludur.”

 

Farz-ı ayn “mükellef olan her Müslümanın bizzat kendisinin yapması gereken farz”dır. Farz-ı kifâye ise “bazı mükelleflerin yapmasıyla diğerlerinin yapması gerekmeyen farz” demektir. Örneğin cenaze namazı gibi.

 

Cihad kavramını kullanan şiddet hareketlerini meşru görmeyen MEB, cihad adı altında şiddet içerikli eylemlerin en sakıncalı yönünü, “İslâma uymayan pek çok şeyin din adına yapılması” olarak görüyor.

 

Silahlı cihad durumunda, silah kullanma denetiminin devlette olduğunu belirten MEB, aksi takdirde aşağıda sayılanların olacağını açıklıyor:

 

“Kontrolsüz grupların silahlı yöntemleri toplumda terör ve kaosa sebep olup can ve mal güvenliğini ortadan kaldırır, Müslümanların dünya kamuoyundaki imajına ve kimliğine zarar verir, suçsuz ve masum insanları mağdur eder. Sömürgeci devletler bu grupları yönlendirmekte ve kendi çıkarlarına uygun olarak kullanmakta İslâm ülkelerinin maddi kaynaklarını sömürmektedir. Günümüzde İslâm ülkelerinin tarumar edilmesinin şekli gerekçesi cihad kavramını istismar edenlerin davranışlarıdır.”

 

 

MEB, İslâm ülkelerinin tarumar edilmesini sömürgeci devletler bağlamında ele alıyor. Ancak İslâm ülkesi olarak gösterilen Türkiye’nin denetimindeki ÖSO da Afrin’i yağmaladı. Yarın bu bilgilerle yetişen gençlerimizin de vatanı savunma kaygısıyla değil ganimet elde eme isteğiyle bu hareketleri yapmayacağının garantisini kim verebilir!

 

VATAN SAVUNMASI

 

Dahası cihadı, vatan savunmasını da aşacak şekilde gaza, fetih kavramlarıyla beraber kullanırsanız, dinsel inancını vatan savunmasının önüne koymayan kesimler, savaş durumunda “kâfire karşı ülkemizi savunalım” çağrınıza soğuk yaklaşabilir, karşı çıkar. Çünkü böyle bir durumda vatanı için mi, dinsel inanç için mi savaşacağını bilemez. Dinsel inanç çeşit çeşittir. Sadece Müslümanlar yok bu ülkede. Dahası İslâm’ın içinde, birbirinden farklı düşünen anlayışlar var. Gayrimüslümi var, ateisti var, deisti var. Ganimet kavramı üzerinden “savaşa gitme coşkusu yaratalım” derken ülkemiz içindeki çeşitli dini anlayıştan kesimler birbirine düşebilir.

 

Vatan savunmasında gaza, fetih, ganimet elde etme yoktur. Vatana yönelik tehlikenin bertaraf edilmesi ve tekrar ülke sınırlarına çekilme vardır. Fakat bu kavramlar dediğimiz duruma ters bir anlayışı yansıtmaktadır. Fıkıh kitabında gaza ve fetih şu şekilde tanımlanmıştır: “Gazâ, din için yapılan savaş anlamında kullanılmıştır. Fetih, ülke ve şehirleri i’la-yi kelimetullah amacıyla İslâmiyete açma anlamında kullanılmıştır.”

 

Ortaçağ din savaşlarını andırırcasına fetih sonucu ele geçirilen ülkelerden elde edilen ganimetin paylaştırılmasına yönelik aşağıdaki Enfal suresi 69. ayet gösterilerek meşru kılınmaktadır: “Gayrimüslimlerden savaş yoluyla elde edilen mallar, esirler ve araziler ganimet olarak kabul edilir. “Artık elde ettiğiniz ganimetlerden helal ve temiz olarak yiyin. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah bağışlayan, merhamet edendir.”

 

Dikkat edilirse burada savaş tazminatından bahsedilmiyor. Savaş tazminatı iki ülkenin veya uluslarısı kurumun müzakereleri sonucu verilen ortak karara dayanır. Burada ise talan vardır. Fethedilen ülkenin insanlarının sahip olduğu tarladaki, bahçedeki ürünler afiyetle yenebilecektir. Peki ganimet nasıl paylaştırılacak?

 

Fıkıh ders kitabında bu kısım şöyle anlatılıyor: “Ganimetin beşte biri beytülmala (hazineye) ayrılır, geri kalan kısım savaşa katılanlar arasında taksim edilir.”

 

“Fıkıh Okumaları” kitabında da “haklı savaş sonucu kazanılan ganimet meşru mal edinme yöntemlerindendir” diye yazılıdır. Haklı savaştan kasttettikleri cihat oluyor. Cihat böylece meşrulaştırılırken, cihat sonucu elde edilen ganimet de onaylanıyor. IŞİD, El Nusra, El kaide gibi örgütler, ülkeleri işgal ederken, farklı din ve mezhepten olanlara ve kadınlara eziyet çektirirken hep “dinin yayılması uğruna verdikleri” savaş, yani cihat kılıfına sokarak rıza üretmeye çalışıyorlar. Bu ifadeler dinin sadece tebliğ ile değil savaş ile de yayılmasını sağlamak için cihatçı gençler yetişmesine neden olmaktadır.

 

Ganimet, cihad, haraç, cizye, öşür, fey kavramları ders kitaplarından çıkarılmalıdır.

 

NOT: Ganimet, cihad kavramlarıyla ilgili daha fazla bilgi için “Gayrimilli Eğitim” kitabımızı inceleyebilirsiniz.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Aydınlık Gazetesi'den Alınan Ham Haberler...

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir