27 Şubat 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
12
Hayır
849
Çekimser
5
Fikrim yok
3

Toplam Oy:869

» Duyduk duymadık demeyin; Türkiye, Kırım'daki soydaş ve dindaşlarıyla güçlü bağ kurmalı imiş...

Duyduk duymadık demeyin; Türkiye, Kırım'daki soydaş ve dindaşlarıyla güçlü bağ kurmalı imiş...

Kırım'ın Doğu savaş kolu lideri olan Rusya'ya bağlanmasının ardından Kırım'da yaşayan Kırım Tatarları, Türkiye'de ilk defa bir etkinliğe imza atıyormuş. 15-16 Aralık'ta gerçekleşecek Kırım Tatar Kültür Günleri'yle ilgili konuşan KTDF Başkanı varmış işte o kişilik olan Ünver Sel "Etkinliğin önemli. Türkiye, Kırım'daki dindaş ve soydaşlarıyla güçlü bağ kurmalı. Kırım'a yatırım yapılmasını bekliyoruz" demiş... Buda algılama haberi olarak yayınladı... Bu haber şundan algılama haberi diyoruz. bakınız bu haberde geçen cümle " dindaş ve soydaşlarıyla " olan haber manşetlere taşınmış bu "Kırım Türkleri ile sıkık bağlantısı olan Türkiye" olarak manşetlere taşınsa idi veya söylev yapan kişi böyle konuşsa idi, bunu bizde ham haber olarak verebilirdik... Şöyle ki: Doğu savaş kolunun yarı özel haber kanalında bu haber Elif Sudagezer'in imzası ile şöyle algılama haberi olarak verildi;
Paylas
Duyduk duymadık demeyin; Türkiye, Kırım'daki soydaş ve dindaşlarıyla güçlü bağ kurmalı imiş...
Sağlık - 10 Aralık 2018, Pazartesi 14:40:40
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğu savaş kolunun yarı özel kanalında bu haber Elif Sudagezer'in imzası ile şöyle algılama haberi olarak verildi;

Kırım'ın 18 Mart 2014'te resmen Rusya'ya bağlanmasının ardından Kırım'da yaşayan Kırım Tatarları, Türkiye'de ilk defa bir etkinliğe imza atıyor. Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu ve Kırım Kalkınma Vakfı'nın gerçekleştirdiği Kırım Tatar Kültür Günleri, 15-16 Aralık tarihinde Ankara'da düzenlenecek.

 

Grand Ankara Oteli'nde yapılacak olan etkinlikte, fotoğraf ve el işi sergilerinin yanı sıra müzik ve folklor gösterileri yer alacak. Kırım Tatar Kütüphanesi, Etnografya Müzesi, Han Sarayı Müzesi, Kırım Tatar El İşlemeleri atölyesi, Müftülük, Büyük Cuma Cami inşaatında görev almış olan yönetici, oyuncular ve sanatçılar da bu toplantıda bulunacaklar.

© SPUTNİK / KTDF
Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu ve Kırım Kalkınma Vakfı'nın gerçekleştirdiği
Kırım Tatar Kültür Günleri, 15-16 Aralık tarihinde Ankara'da düzenlenecek.
 
Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu ve Kırım Kalkınma Vakfı'nın gerçekleştirdiği Kırım Tatar Kültür Günleri, 15-16 Aralık tarihinde Ankara'da düzenlenecek.
 

‘KIRIM'A YATIRIM VE DOĞRUDAN UÇAK SEFERİ YAPILMASI BEKLENTİMİZ VAR'

 

Etkinliğin Türkiye-Rusya ilişkilerinin hızla geliştiği bir dönemde gerçekleştirildiğine işaret eden Sel "İlişkilerdeki gelişmenin kültürel, siyasi ve ekonomik boyutu var. İki ülkenin 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleri kapsamında Kırım'a da odaklanılmalı. Türk yatırımcılarının Kırım'da yatırım yapması ve Türk firmalarının Kırım'ın geliştirilmesi görevlerinde görev almasını istiyoruz. Uçak krizi sonrası Türkiye'den Kırım'a inşaat, gıda malzemeleri, giyim, eşya gibi bazı ürünler satılması mümkün olmadı. Lojistik imkânların sıkıntısından dolayı da şimdi hareketlenme süreci başladı. Karadeniz'den Kerç Limanı'na gemi seferleri başlatıldı. Bu gelişmelerin sürmesini istiyoruz. Rusya'nın anakarasında Kırım'a yakın Krasnodar gibi havalimanlarıyla Türkiye- Kırım bağlantılarının daha çabuk gerçekleştirilmesi için iki ülkenin yetkililerinin bu konuda anlaşmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu ve Kırım Kalkınma Vakfı'nın gerçekleştirdiği Kırım Tatar Kültür Günleri, 15-16 Aralık tarihinde Ankara'da düzenlenecek.
 

‘TÜRKİYE KIRIM'DAKİ SOYDAŞ VE DİNDAŞLARIYLA SAĞLAM İLİŞKİLER KURMALI'

 

Türkiye'nin Kırım'da yaşayan "soydaş ve dindaşlarıyla" ilişkiler kurmasının önemine değinen Sel "Türkiye her ne kadar Kırım'ı Rusya'nın toprak parçası olarak tanımasa da; Ankara'nın Kırım'da yaşayan soydaşları, dindaşları Kırım Tatarları ile ilgili toplumsal, kültürel, insani ilişkiler kurması arzusu taşıyoruz. Çünkü Türkiye Kırım'dan kopmamalı. Kırım yüzyıllarca Osmanlı'yla birlikte hareket etti ve Osmanlı kültürü taşımaktadır. 235 yıldır da Rus kültürüyle birlikte yaşamaktadır. Kırım Tatarları geçmişte İtalyan kültürünü de taşıdılar, ticari olarak Cenevizliler, Venedikliler burada bulundu. Daha önce Grek kültürü de bu topraklarda yaşadı. Dolayısıyla Kırım çok kültürlü, milletli, dinli, mezhepli bir toprak parçası. Dünyanın çok az yerinde böyle bir toprak parçası bulunmaktadır. Bunu gerginlikler ve savaş için değil, barış için kullanmak daha önemli" dedi.

 

‘KIRIM, HEP BARIŞTAN YANA OLDU, UKRAYNA İSE ABD'YLE BİRLİKTE PROVOKASYON YAPIYOR'

 

Kırım'ın bir "barış adası" olduğuna işaret eden Sel "2014 yılında Ukrayna'da yaşanan kanlı iç krizde Kırım Tatarları ve Kırım'ın diğer halkları Rusları bu krizde karşı karşıya gelmemek için referandum yaptılar ve Ukrayna'dan ayrılarak Rusya'ya katıldılar. Kırım bir Lugansk, Donetsk, Donbass olmak istemedi. Kırım'daki insanlar barış içinde yaşamak istedi ve bu konuda da haklıydı. Bugün dünya dayatma yapmak istiyor. Yani buradaki insanların barış içerisinde yaşamak istemesini değil de savaşın bir parçası olmasını istiyor. Ukrayna bu topraklardan savaşmadan çekildi. Ukrayna, Batı'nın kışkırtması özellikle ABD'nin bölgedeki temennileri olan politikalara yönelik olarak daha geçtiğimiz günlerde Kerç Boğazı'nda savaş çıkarma teşebbüsünün hangi maksada hizmet ettiğini görmekteyiz. Poroşenko iktidarı artık süremeyecek bir durumda. Ukrayna içerisinde siyasi güçler büyük ayrılık yaşamaktadır. ABD ve Avrupa Birliği yanlıları ve Rusya'ya daha yakın duran siyasi kimlikler Ukrayna'da yapılacak olan seçimlerde çok büyük bir yarış içerisine girecekler. Poroşenko bunu gördüğü için ABD'ye daha da yaklaşarak böyle bir provokasyon hareketleri yapmaktadır" diye konuştu.

 

 

‘İSLAM DÜNYASINI BÖLEN ABD, ŞİMDİ DE ORTODOKS-HIRİSTİYAN DÜNYAYI BÖLME PEŞİNDE'

 

Sel "ABD, Kırım'ı terk ederek kendi ikballeri peşinde koşan bazı eski Kırım Tatar siyasetçilerini kışkırtarak politika yürütüyor. Önce İslam dünyasını bölen ABD, Ortodoks-Hıristiyan dünyasını bölme projesi peşinde. İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi'ni kullanarak, Ukrayna'daki Ortodoks Kilisesi'ni umumi Ortodokslardan ayırma teşebbüsü ABD'nin çok tehlikeli bir projesi ve Poroşenko bu role soyunmuş durumda" dedi.

 

‘BÖLGEYİ SAVAŞA SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA'NIN TEZLERİ KABUL GÖRMEYECEK'

 

ABD ve Ukrayna'nın bölgeyi Karadeniz'de savaşa sürüklemeye çalıştığının altını çizen Sel "Türkiye buna izin vermeyecek. Rusya, Ukrayna'yla açık bir savaş yaşamamaktadır. Ama Ukrayna açık savaş olması için durumu zorlamaktadır. Karadeniz, Karadeniz'de bulunan ülkelerin, milletlerin denizidir. Eski kıtanın en önemli denizidir. Bugün dünyanın ta öbür ucundan gelerek bu topraklarda kışkırtma yapmak bu toprakları tehlike altına almak demektir. Türkiye güneyde, Suriye'de ABD tarafından kışkırtılmış vaziyettedir. Türkiye'yi kuzeyden de kuşatma teşebbüsü var. Biz bu projeleri 2004 yılındaki Turuncu Devrim sürecinde de gördük. ABD bölgede Turuncu Devrim ile başarılı olamadı. Ama 2014 yılında kanlı bir devrime kalktılar. Şimdi de daha farklı bir politika izleme teşebbüsü görüyoruz. Ama biz umutluyuz, Kırım yarımadası böyle kışkırtmalara gelmeyecek. Kırım yarımadası Rusya'yla bağlılığını ve ilişkisini sürdürecek. Türkiye- Rusya ilişkilerinde de Kırım yarımadası ve Kırım Tatarları önümüzdeki dönemde rol alacak. Çünkü Türkiye Kırım Tatarları konusunda Rusya karşıtı, Ukrayna'nın agresif tezlerine destek vermesi, Kırım Tatarları'na da zarar verir. Türkiye bunu iyi görmektedir ve ben bu süreci atlatacağımızı düşünüyorum" diye ekledi.

 

 Elif Sudagezer

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Petro-Savaş ve Terör Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.