25 Mayıs 2018 Cuma 07:53:23
» SORUNLARIMIZA ULUSAL ÇÖZÜMLER ÜRETELİM (33) !!!

SORUNLARIMIZA ULUSAL ÇÖZÜMLER ÜRETELİM (33) !!! - Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Paylas
SORUNLARIMIZA ULUSAL ÇÖZÜMLER ÜRETELİM (33) !!!
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 02 Şubat 2018, Cuma 00:26:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SORUNLARIMIZA ULUSAL ÇÖZÜMLER ÜRETELİM (33) !!!

 

"Milli benliğini yitirmiş uluslar, başka milletlerin avıdır."

Mustafa Kemal ATATÜRK     

 

 

Time Dergisi: ABD yanlız başına kaldı !!!    

 

Değerli arkadaşlar,

 

Daha önceki SORUNLARIMIZA ULUSAL ÇÖZÜMLER ÜRETELİM başlıklı yazılarımda birçok sorunumuzu dile getirmiş ve

 

Şimdi bu olayları ve sorunları oluşturan etmenleri düşünelim;

 

 • Neden ve niçin ve de hangi amaçla bu sorunlar karşımıza çıkıyor?
 • Bu sorunlara verilen tepkiler ve üretilen çözümler uygun mu?
 • Bu ortamda, bu çözümlerin dışında daha neler yapılabilir?
 • Daha uygun ve daha akılcı çözümler için kimlerle iş birliği yapılabilir? diye sormuştum.

 

Ne yazık ki bırakın sorunlarımıza ulusal çözümler üretmeyi, sadece sonuçlarla ilgilenip sorunların esas nedenleri de araştırılmamaktadır.

 

Değerli arkadaşlar,

 

Özellikle de AB-D emperyalizminin, BOP projesi adıyla anılan kirli amaçları nedeniyle, Suriye de iç savaş yaklaşık 7 yıldır devam ediyor. Bu savaş ve IŞİD belası yüzünden, hem sınırımız büyük bir tehdit altında hem de ülkemize gelen Suriyeliler yüzünden, halkımızın işsizlik sorunu arttı ve güncel yaşantısı huzursuz hale geldi. Korkarım giderek artan bu göçler yüzünden, sağlık sorunlarımız da artacak.

 

AB ise göçmen krizine karşı ülkemizi, bir tampon ülke olarak kullanmak istiyor. Para ve vize vaadi ile bizi kandırmaya çalışan AB yönetimi, kirli amacına ulaşmak üzere. Ayrıca NATO gemileri yanında, Alman gemileri de Ege’de mülteci avına çıktı. Yunanistan’a ve dolayısıyla AB’ye sığınmacı geçişlerini engellemek icin çalışıyorlar.

 

Ayrıca bu süreçte sınır kentlerimiz olan Gaziantep ve Kilise, Suriye’den atılan havan topları ve bombalar yüzünden Suriye’ye girmek zorunda kaldık. Üstelik hemen sınırımız altında PYD-YPG işgali ile bir Kürt bölgesi kuruldu. AB-D emperyalizminin destek verdiği bu kuruluş ülkemizin birlik ve berberliği ile ulusal geleceği için de büyük risk teşkil etmektedir. IŞİD belası yüzünden sınırlarımız delindi, şehirlerimizde terör de giderek arttı. Artan terör kaygısı nedeniyle Turizm de çökmeye başladı. Sonuç olarak AB-D emperyalizminin BOP rüyası gerçekleşti ve Fırat Kalkanı projesi ile ordumuzu Suriye’ye göndermek zorunda kaldık.

 

Şimdi de Afrin harekatı başladı. Zeytindalı adıyla başlattığımız bu harekatta en az kayıp vermemizi diliyorum. Keşke bu askeri harekatı, ABD’nin 4000 TIR dolusu silahı, PYD-YKP ye vermeden önce yapabilseydik.

 

Özellikle de 15 Temmuz da yaşadığımız vahşi ve adi darbe teşebbüsü sonucu medyamızın, yargımızın, eğitim kurumlarımızın, güvenlik güçleri ve ordumuzun büyük bir güç ve potansiyel kaybı yaşadığı bu dönemde, çok dikkatli olmak zorundayız. Çünkü değerli ordumuz kara, hava ve deniz kuvvetlerinde büyük bir güç kaybı yaşarken, güney doğuda PKK ve Suriye’de IŞİD belalarına karşı yoğun bir uğraş vermektedir. Yunanistan da güzel ülkemizin bu zor durumunu fırsat bildi ve Ege’de işgal ettiği ada sayısı 18 oldu.

 

Dünyamız büyük bir siyasi ve ekonomik sarsıntı geçirirken, güzel ülkemizin de hem içte hem de dışta birçok önemli sorunu var. Halkımız tüm sorunlarımız için ulusal çıkarlarımıza uygun çözümler bekliyor. Örneğin;

 

 • ATATÜRK’TEN ORTADOĞU DERSİ. “Aynı emperyalist devletler aynı derecede şiddetle Türk’ün de, Arap’ın da, Irak’ın da, Anadolu’nun da, Suriye’nin de düşmanlarıdır. Şu halde Anadolu’nun, Irak’ın, Suriye’nin hayatı ve menfaatleri pek sıkı bir tarzda birleşmiş bulunuyor. Demek oluyor ki, Türklerle; Iraklılar ve Suriyeliler arasında sıkı bir dostluk ve uyum siyaseti gerekir.”(Hakimiyet-i Milliye, 26.7.1920).
 • 100 YILDAN FAZLA ZAMAN GEÇTİ AMA… DÜŞMAN DEĞİŞMEDİ. Çanakkale, Birinci Dünya ve Kurtuluş savaşlarında işgalcilerle savaşmıştık. Şimdi onların torunları Suriye Afrin’de PPK’lı teröristlerin yanında yer alıyor (31.1.2018-Sözcü)
 • YUNAN BAKAN KARDAK’A ÇIKAMADI. Yunanistan Başbakanı Çipras ile Savunma Bakanı Kammenos işgal altındaki Türk toprağı olan Keçi adasına çıktı. Çipras, “Komşularımız bilsin egemenlik haklarımızı korumaya kararlıyız” diyerek tahriklerini sürdür. Kammenos, Türk botlarının kuşatması üzerine Kardak’a gitme planından vazgeçti (7.1.2018-Sözcü)
 • YUNAN SAVUNMA BAKANI ŞOV YAPMAYA KALKTI. Kardak’taki tahriki botlarımız püskürttü. Türk botları Kardak’a çelenk bırakmak isteyen Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos’u adaya yaklaştırmadı. Türk botlarından yapılan ikaz üzerine, Yunan bakan bölgeden ayrıldı (29.1.2018-Sözcü)
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin 26’ncı Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’dan çarpıcı tarihi açıklamalar:Antlaşmalarla egemenliği Yunanistan devredilmemiş ada, adacık ve kayalıklar Türkiye’ye aittir!!! (18.1.2017-Sözcü)
 • ORDUYA 9000 YENİ SUBAY VE ATSSUBAY. Milli Savunma Üniversitesine öğrenci alımı için 18 Martta sınav yapılacağını söyleyen Milli Savunma Bakanı, orduya 3761 subay ile 5992 yeni astsubay alınacağını belirtti (9.1.2018-Milliyet).
 • ‘Mor Beyin’den sonra ‘Mor Liste’ tuzağı da çözüldü: 18 GENERALE TAHLİYE. Hain kalkışma başarılı olsaydı ‘sıkıyönetim komutanı’ olacakları iddia edilen askerler kumpas mağduru çıktı (9.1.2018-Sözcü).
 • HUKUK ADI ALTINDA SİYASİ OPERASYON YAPIYORLAR. Amerika, Reza Zarrab’la Türkiye’yi sıkıştırmak istiyor. (18.11.2017-Sözcü).
 • ABD’ye BAKIŞ AÇILARINI GÖSTEREN ARAŞTIRMAYA GÖRE: TÜRKLERİN ABD’ye GÜVENİ KALMADI. 2000 yılında Türk Halkının %52’si ABD’ye güvenirken bu oran 2017 yılına gelindiğinde %18’e düştü (9.10.2017-Sözcü).
 • ABD: MENBİÇ’TEN ÇEKİLMEYECEĞİZ. Suriye’nin Afrin bölgesinin ardından Menbiç’e de askeri operasyon yapmaya hazırlanan Türkiye’ye destek olacaklarına eli kanlı teröristlere arka çıkıyorlar (30.1.2018-Sözcü)
 • TBMM, DÜNYADAKİ NÜKLEER SİLAH DAĞILIMINI MERCEK ALTINA ALDI: ABD’nin Türkiye’de 50 nükleer silahı var. 14 ülkede 15.000 nükleer silah olduğu tahminine yer veren TBMM, ABD’nin Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 5 NATO ülkesinde 150 nükleer silahı bulunduğunu bildirdi (31.10.2017-Milliyet).
 • TBMM’NİN MÜLTECİ RAPORUNDAN AVRUPADAKİ SKANDALLAR ÇIKTI. 4.000 mülteci çocuk nerede? Avrupa’daki temaslarını tamamlayan TBMM Mülteci hakları Alt Komisyonu bir dizi skandalı içeren sarsıcı bir rapor yazdı. Raporda Almanya İçişleri Bakanlığı Göç ve Mültecilerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Norbert Seitzin, ülke genelinde 4.000 mülteci çocuğun kaybolduğuna dair açıklaması yer aldı (18.1.2018-Milliyet).
 • SURİYELİLERE GİDEN PARA 34 MİLYAR DOLARA ÇIKTI. Mecliste yapılan açıklamaya göre 5 kişilik Suriyeli bir aile için aylık 4.000.-TL harcama yapıldığı ve AFAD’ın yaptığı harcamalar 5,5 Milyar, Güvenlik ve kamu düzeni hizmetleri 9,3 milyar, Sağlık hizmetleri 16,3 milyar, Eğitim 15,5 milyar, Belediyecilik 17,5 milyar, Vatandaşlarımızın yaptığı yardım 11,6 milyar olup, toplam 84,8 milyar TL ye ulaştığı açıklandı (7.12.2017-Sözcü)

 

Umarım sizler de, yukarıdaki kaygı ve uyarılarıma ekleyecek, geliştirecek ve de ulusal çıkarlarımız doğrultusunda çözecek, yeni öneriler üretebilirsiniz. Emeklerinizin boşa gitmeyeceğine eminim. Çünkü kazanan güzel ülkemiz, ulusal birlikteliğimiz ve saygıdeğer halkımız olacaktır.

 

Değerli arkadaşlar,

 

Demokratik ve çağdaş yaşama kavuşmak kolay değildir. Hele de laik bir demokraside barış içinde yaşamak herkese nasip olmuyor.56 tane İslam ülkesi içinde tek Laik ve demokratik ülke olarak, tüm dünyaya örnek olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim. Yüce önderimiz ve kurucu liderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüze ne kadar şükran borçluyuz.

 

 

Sevgi ve saygılarımla (2.1.2018).

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR   

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir