20 Haziran 2019 Perşembe 10:42:38
» 5 HAZİRAN, DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN !!!

5 HAZİRAN, DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN !!! - Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Paylas
5 HAZİRAN, DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN !!!
- 05 Haziran 2018, Salı 17:07:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

5 HAZİRAN, DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN !!!

 

Bir şahsın yaşadıkça memnun ve mutlu olması için lazım gelen şey,

kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmasıdır.

Mustafa Kemal ATATÜRK    

 

 

 

Çevreyi korumak için faaliyet gösteren Greenpeace, deniz kirliliğine dikkat çekmek amacıyla Filipinler’de ilginç bir çalışmaya imza attı. Aktivistler, Calabarzon bölgesinde yer alan Naic kıyısına plastik atıklardan karaya vurmuş bir balina yaptı. 15 metre büyüklüğündeki çalışmayla, deniz kirliği konusunda farkındalık yaratılmak istendi. Denizden toplanan plastik torbalar, yiyecek-içecek kapları ve şişelerden oluşan ‘ölü balina’, sosyal medyanın en çok paylaşılanları arasına girdi (13.5.2017-Milliyet).

 

Değerli arkadaşlar,

 

Birleşmiş Milletler, 1972 yılında 5 Haziran’ı, “Dünya Çevre Günü” olarak ilan etmiştir. Her yıl çevre sorunlarına dikkat çekmek için bir ana tema belirlenir ve dünyanın dikkatine sunulur. Geçen yıl ki ana tema konusu; Doğa ve doğal kaynakların insanlığın ortak malı olduğu, doğa ve doğal kaynakların korunmasının da tüm insanlığın ortak görevi olduğu bildirildi.

 

Dünyamızın mutlu geleceği açısından Paris İklim anlaşması çok önemli. Ne yazık ki Paris’te 2015 yılında yaklaşık 200 ülkenin katılımıyla onaylanan Paris İklim Anlaşması’nda; geçen hafta Reuters, acil koduyla geçtiği haberinde Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çıkacağını duyurdu. Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan ayrılma kararını, “Seçim kampanyası sırasında verdiğim ‘Amerikan işçisini koruma’ sözünü yerine getiriyorum” şeklinde duyuracağı belirtiliyor. Elde edilen belgelerde Trump’ın sera gazı emisyonu hakkındaki anlaşmanın ABD için masraflı olacağını söyleyeceği ve Trump’ın daha iyi bir anlaşma beklediği kaydedildi. ABD’nin eski başkanı Barack Obama’nın imzaladığı anlaşma kapsamında ABD’nin 2025’e kadar %26 ile %28 oranında karbon salınımını azaltması planlanıyordu. (1.6.2017-Sözcü).

 

Umarım ABD Başkanı bu kararından vazgeçer. Aksi halde ABD’nin Paris İklim anlaşmasından ayrılması nedeniyle, 2100 yılına kadar oluşacak küresel sıcaklık artışının yaklaşık 4,20C olacağı, BBC tarafından aşağıda görüldüğü şekilde ifade edilmektedir.

 

 

 

Ayrıca dünyamızda yanlış kentleşme ve sanayi yatırımları ile nüfus artışı nedeniyle, her gün Berlin kadar arazi kaybediliyor. Dolayısıyla DÜNYAYI AÇLIK KORKUSU SARDI. Son 150 yılda tarım arazilerinin %25’i hasar gören dünya, 40 yıl içinde açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalacak (12.5.2017-Sözcü).

 

Güzel ülkemizde de doğanın ve doğal yapının korunması icin tüm yurtseverlerimize görev düşmektedir. Ne yazık ki Tarım ve orman alanlarımız rant uğruna özelleştirilip, imara açılıyor. Örneğin;

 

  • NÜKLEER KATLİAM. Sinopta yapılacak nükleer santral için alınacak ÇED raporu öncesi İnceburun bölgesini “temiz” göstermek için 2 yılda 350.000 den fazla ağaç kesildi (22.5.2017-Cumhuriyet).
  • 14 YILDA, 32.000 YANGIN. 112.000 hektar Orman zarar gördü. Orman ve Su işleri Bakanlığı verilerine göre, 1 Ocak 2003-31 Aralık 2016 tarihleri arasında 31.959 orman yangını meydana geldi. %90’ının insan kaynaklı olduğu belirtildi (13.3.2017-Cumhuriyet).
  • Ayrıca TARLAYA DİNAMİT atıldı. Edirne Uzunköprüye bağlı Saçlımüsellim köyü yakınındaki tarım arazisine özel bir firmanın başvurusu üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 140 tonluk dinamit deposu için imar değişikliği yapılarak izin verildi (26.5.2017-Cumhuriyet).
  • YAZIKTIR. Saros kıyısındaki kalker ve taşocakları hem yeşili hem de denizi öldürüyor. Edirne’nin Keşan ilçesi Saros Körfezi kıyısındaki “Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi ile Özel Koruma Bölgesi“ ilan edilen ormanlık alanlar, açılan kalker ve taşocakları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya (24.5.2017-Cumhuriyet). Bölgeye 2 yeni kalker ocağı açılması için de başvuru yapıldı.
  • ZEHİR SIZIYOR. Marmaranın derinlerine atık taşıyan borularda çatlak iddiası. İSKİ’ye sorulan sorularda “Derin deniz deşarj hatlarını kamerayla izleme sonrası kaç adet rapor İSKİye ulaşmıştır ve hangi deşarj hatlarına bakım ve onarım yapılmıştır?” dile getirildi (18.5.2018-Cumhuriyet).
  • OZON DELİCİLER YİNE SAHNEDE. Dünyamızı güneşin zararlı UV ışınlarından koruyan ozon tabakasına zarar verdiği için 31 yıl önce tüm dünyada yasaklanan kloroflorokarbonlar (CFC) yeniden atmosfere salınıyor (18.5.2018-Cumhuriyet).

 

Değerli arkadaşlar,

 

Zeytin ağaçlarımızın katledilmesi de ülkemiz için çok üzücü olmaktadır. Bu eylem hem yöre halkımızı fakirleştiriyor hem de güzel ülkemizi dışa bağımlı kılıyor. Ayrıca yasadışı zeytinyağı üretimi için dolandırıcılara da fırsat tanıyor. Örneğin; ZEYTİNYAĞINA %100 ZAM, HİLELİ ÜRÜNÜ ARTIRDI. İç piyasada rekolte düşüklüğü nedeniyle zeytinyağı fiyatı %100 artınca fırsatçılar harekete geçti. Dolandırıcılar, zeytinyağı ile ayçiçeği yağını karıştırarak piyasaya sürüyor (24.4.2015-Sözcü).

 

Umarım, mutlu ve ekonomik geleceğimiz için kaliteli zeytin ağacı ve zeytinyağı üretimi için gereken önlemleri en kısa sürede alırız. Kazanan güzel ülkemiz ve saygıdeğer halkımız olacaktır.

 

Sevgi ve saygılarımla 

 

(04.06.2018)

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR    


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir