22 Ağustos 2019 Perşembe 01:32:51
» BEKA SORUNU

BEKA SORUNU - Zeki Sarıhan

Paylas
BEKA SORUNU
- 09 Şubat 2019, Cumartesi 17:25:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osmanlı divan şairlerinden Baki (1526-1600) günümüzde de dillerde dolaşan beyitinde ne güzel söylemiş:

 

Âvâzeni bu âleme Dâvûd gibi sal

 

                                               Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sedâ imiş”

 

Bu evrende sonsuza kadar kalacak hiçbir şey yoktur.  Hepsi geçicidir, yalnız içlerinde en uzun yaşayanlar ve yaşayacaklar,  Bâkî’nin söylediği gibi “hoş bir seda” olanlardır.” Bu seda, eşitlik ve özgürlük mücadelesi verenlerin haykırışı, şarkısı, türküsü, barışın, kardeşliğin, dostluğun, bilgeliğin çağrısıdır.

 

Yunus Emre’nin kemikleri çoktan toprağa kavuştu ama yedi yüz yıl önce insanlığa seslenişleri hâlâ bütün canlılığı ile yaşıyor. Pir Sultan Abdal zulme başkaldırışın simgesi olmaya devam ediyor. Roma’nın köleci zalimlerine isyan eden Spartaküs’ün ruhu, yalnız Roma arenasında değil, ezilen bütün topluluklarda yankılanıyor.

 

İnkâr edilemez ki, yüzyıllar ötesinden kalan “hoş seda”lar gibi, korkutucu “seda”lar da eksik değildir. Ancak bu iki çeşit sese kulak verenler farklıdır. Günümüz zalimleri, geçmişteki sınıftaşlarına sahip çıkıp onları kendilerine örnek alırken ve tarihi ileri götüren hareketleri lanetle anarken,  özgürlüğe susamış halk kitleleri ve milletler, demir dağları eritip halklarına yol açan demircileri sevgiyle anıyorlar, diğerlerine ise lanet okuyorlar.

 

“Bâki kalmak” geleceğe kalmaktır. Ülkemizi yönetenlerin sık sık tekrarladıklarına bakılırsa Türkiye’nin bir beka sorunu vardır. İster genel, ister yerel olsun, seçimler yaklaştıkça beka sorunu daha şiddetli bir hal alıyor! Eğer halk, alınan bütün önlemlere rağmen iktidar bloğuna yeteri kadar oy vermezse, Allah korusun, Türkiye bölünüp parçalanacak, yok olacaktır! Millet yabancıların esiri haline gelecektir.

 

Muhalefet vatan hainlerinden oluşmuştur. İhanet etmeye onları dış düşmanlar özendirmektedir. Bütün dünya birleşmiş, Türkiye Cumhuriyetini yok etmek için çalışmaktadır. Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur!

 

Gelecek tehlikeleri önlemek için “Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan” ve millet için yüzyılın en büyük şansı olan Büyük Adam’ın etrafında sımsıkı kenetlenmek şarttır. Yasaları o yapmalı, atamalar onun elinden çıkmalı, ihaleleri o dağıtmalıdır. Gazetelerin ertesi gün hangi başlıklarla çıkacağına o karar vermelidir.

Beka sorunu.

 

Seçimden beklenen bir sonuç alınamazsa, o seçim iptal edilmeli ve çeşitli tedbirler alındıktan sonra yeniden sandığa gidilmelidir. Gene sonuç alınamazsa, gene sandığa gidilmelidir! Gene de alınamazsa o zaman başvurulacak başka önlemler de vardır ve her ihtimale karşı bu kuvvetler el altından hazırlanmaktadır.

 

Bekayı güvenceye almak için yapılması gereken şeylerden biri de bilimi okullardan kovmaktır. Buna dört yaşındaki çocuklardan başlanmıştır ve yaygınlaştırılarak devam edileceği anlaşılmaktadır. Çocuklardan başlamak üzere bu halka ilk öğretilecek olan itaattir.  Öğrenim süresi arttıkça itaat duygusu zayıflamakta, onun yerini özgür düşünce almaktadır. Bunu önlemenin çaresi, okul programlarını yeniden düzenlemek kadar, mümkün olduğu kadar çok öğrenciyi çeşitli gerekçelerle okul hayatının dışına çıkarmaktır.

 

*

 

Gerçekten bir beka sorunu var. İnsanlar bazı şeyleri açıkça söylemek istemeseler de konuşmalarının şifrelerinden ne demek istedikleri anlaşılır. Zaten o kadar da şifreli konuşmuyorlar. “Bu seçimler, iktidarımızın var olma veya yok olma davasıdır” diyorlar.

 

Evet, tam da öyledir…  Cumhuriyet rejimi için de öyle. Zaten siz bâki kalırsanız, cumhuriyetin bâki kalmayacağı çoktan anlaşılmıştı. 

 

(9 Şubat 2019)

 

Zeki Sarıhan

 

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir