23 Ekim 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
KIBRIS’TA NELER OLDU, NELER YAPILMALI?
Barış Yarkadaş: Gazeteciler Eylül'ü adliyelerde geçirdi: 55 gazeteci hakim karşısına çıktı
Ülkede yaşanan sorunlara dair artık susmadılar.... Ve de
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
48
Hayır
948
Çekimser
8
Fikrim yok
8

Toplam Oy:1012

» 350 BİN MÜSLÜMAN AYASOFYA’DA NEDEN TOPLANDI?

350 BİN MÜSLÜMAN AYASOFYA’DA NEDEN TOPLANDI? - Zeki Sarıhan

Paylas
350 BİN MÜSLÜMAN AYASOFYA’DA NEDEN TOPLANDI?
26 Temmuz 2020, Pazar 20:15:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

24 Temmuz 2020 Cuma günü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla, onun verdiği rakama göre 350.000 kişi Ayasofya ve çevresinde toplu Cuma namazı kıldı. Bu olay Türkiye tarihine bir gericilik hareketi olarak geçti. 16 milyonluk bir kentte, dışarıdan gelenlerle de takviye edilen bu kalabalık gözlerde büyütülmesin. İçlerinden önemli bir kısmı da, tarihî sayılan bu olaya tanıklık etmek için oradaydı. İstanbul, bağımsızlık ve demokrasi için milyonların mitinglerine de ev sahipliği yapmıştır.

Diyanet İşleri Başkanının minbere elinde bir kılıçla çıkması ve Fatih’in vakfına uymayarak Ayasofya’yı müzeye çevirenlere lanet okuması bu gericilik hareketinin tipik simgesidir.

Ayasofya’da kitlesel namaz, Türkiye İslamcılığının Hıristiyan Batı ile tarihi hesaplaşma çabalarından biridir. Türk Hükümeti (gerçekte bu hükümetin başı) bir süredir bozulmuş olan Hıristiyan dünyasına bu yolla gol attığını sanmakta, laik çevrelerden de öç almaktadır.

MEDENİYET ÖYLE BİR ATEŞTİR Kİ…

Tarihte Çin, Mezopotamya, Mısır uygarlık merkezleri idiler. Daha sonra bunların yerini Arap, Fars, Yunan, Roma, Helenizm, Bizans uygarlıkları aldı. Yeniçağ’la birlikte uygarlık Merkezi Batı Avrupa’ya kaydı. Bu uygarlık sömürgecilik ve kapitalizm tarafından dünyanın en uzak köşelerine kadar nüfuz etti. Bütün milletler, pek çok şeyi Avrupa’dan öğrendiler, bütün milletlerin durumu Avrupa uygarlığına göre yeniden biçimlendi. Bu öyle güçlü bir akımdı ki ona ilgisiz kalınması mümkün değildi. Atatürk’ün “medeniyet öyle bir ateştir ki, ona bigâne kalanları yakar mahveder” sözü bu gerçeğin Batılılaşmanın radikal uygulayıcısı Türklerin görüşlerini temsil eder.

Ayasofya toplu namazı, be gelişmelerle yakından ilgilidir.

Tanzimat’tan bu yana, bu gibi gericilik hareketleri devletin dışında, devlete rağmen baş gösterirdi. 31 Mart 1909’da İkinci Meşrutiyete karşı ayaklanan yobazlar, 1925’te Şeyh Sait’in Halifeliğin kaldırılmasına karşı ayaklanması, İstanbul’da 6-7 Eylül 1955’te azınlık mallarının yağmalanması, tarihimize kara bir leke olarak yazılan Kahramanmaraş ve Çorum’da, laikliğin koruyucusu olarak görülen Alevilere uygulanan katliam, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenliklerine örgütlü saldırı ve kıyım, bu tip hareketlerin ilk akla gelenlerindendir.

Ayasofya’da kitlesel namaz adıyla yapılan şeriatçı gösterinin bunlardan farkı bizzat devlet tarafından organize edilmesidir. Devlet tarafından düzenlendiği için de disiplin içinde yapılmış, can ve mal kaybına mal olmamıştır. Ancak bu gerçekte bir kültürel kırımdır! Bu tantanalı toplu namaz, gericilik hareketinin devlet katına yükselmesini, devletin şeriatçılar tarafından teslim alınmasını da kanıtlıyor.

“Türkiye: Nereden nereye?” dedirten bu olayın teşhisini koyarken bunun sosyolojik alt yapısı üzerinde de durmak gerekir.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden 350.000 kişi o gün Sultanahmet’te niçin toplanmıştır? İbadet edecek mekân kıtlığından ötürü Ayasofya’nın cami yapılmasından mı? Müslüman Türkler bir haksızlığa mı uğramıştır da 350.000 kişi Cumhurbaşkanları başta olmak üzere bunu gidermek için toplanmıştır?

AVRUPA KARŞISINDA EZİKLİK DUYGUSU

Birkaç yüzyıldır İslam toplumları, sanayileşmiş ve bunun sonucu olarak zenginleşmiş Avrupa karşısında eziklik duygusu içindedir. Hıristiyan Avrupalılar, Müslümanları yoksul bırakmış, bir zamanlar Hıristiyan nüfusla meskûn iken Müslümanların zapt ettiği bazı ülkelerin elinden çıkmasına sebep olmuştur. Bu durum, tarihî bir kırılmaya neden olmuştur.

Zenginliklerin Batı’da yığılması ve Müslümanların yoksul kalması, şu beş sonucu doğurmuştur:

Birincisi, Müslüman ülkelerden Batıya olan göçtür. Milyonlarca insan Batı ülkelerinde yaşamak, orada kazanıp harcamak yoluna gitmiştir. İngiltere, Fransa, Almanya, Hindistan’dan Kuzey Afrika’dan ve Türkiye’den giden göçmenlerle doludur. Bu göç akını bugün de sürüyor.

İkincisi Batıya hayranlıktır. Buna göre, Müslümanlar ve Türkler ancak Batı’nın bütün kurum ve değerlerini kabul ederlerse sefaletten ve ezilmekten kurtulabilir. Bunun içinde fabrikalar kurmak, üniversitesinde bilimi geliştirmek ve demokratik bir toplumun kurumlarını oluşturmak yoktur fakat yeme içme, tatil yapma, giyim, eğlenme kültürü vardır. Bu yeni kültürü içselleştirmek ortalamanın üstünde bir aile gelirini gerektirdiğinden herkesin harcı değildir, toplumun yoksul kesimleri ve geleneksel kasaba kültürüne bağlı nüfus tarafından tepkiyle karşılanmaktadır.

Üçüncüsü, Batı karşısında ezilmemek için geleneğe ve dine sarılmaktır. Bu yolla toplumun bozulmadan varlığını sürdüreceğine inanılmaktadır. Bunu başarmak için tarikatlar biçiminde örgütlenme ve dayanışma yoluna başvurulmaktadır. Ayasofya’da toplananlar bu grubun mensuplarıdır.

Dördüncüsü milliyetçiliğe sarılmaktır. Bu hareket, Birinci Dünya Savaşı öncesi ve savaş sırasında Almanlar tarafından kışkırtılmış, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Sovyetlerin önünde bir set oluşturmak için Amerika Devleti tarafından desteklenmiştir. Bir büyük devlete yaslanmak ve onun koruyuculuğu altında kendini güvende hissetmek İslamcıların da Türkçülerin de ideolojisiyle çelişmez.

AKILCI YOL

Beşinci bir yol daha vardır ki, millî varlığı ve buna bağlı olarak millî kültürü koruma ve geliştirmenin sağlıklı tek yoludur. Bu yol, “Bilim Çin’de de olsa alınız” özdeyişine uygun olarak dünyanın neresinde iyi bir şey varsa alıp bünyeye uygun bir hale getirmek, millî ekonomiyi güçlendirmek, refahı kitlelere yaymak, demokratik kültürü geliştirerek millî birliği sağlamlaştırmak ve bütün ülkelerle barış içinde yaşamaktır.

İki yüz yıldır gösterilen çabalarla belli bir mesafe alınmış olsa da Türkiye bunu başaramamıştır. Bunu başaran Japonya, Çin gibi ülkeler vardır. 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.