25 Nisan 2019 Perşembe 04:57:16
» “Şeffaf değilsiniz, adil değilsiniz, kanunsuz tahsilat yapıyorsunuz !!!”

“Şeffaf değilsiniz, adil değilsiniz, kanunsuz tahsilat yapıyorsunuz !!!”

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
“Şeffaf değilsiniz, adil değilsiniz, kanunsuz tahsilat yapıyorsunuz !!!”
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 09 Kasım 2018, Cuma 10:56:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 

Gürsel Tekin, Sayıştay raporlarını meclis gündemine taşımaya devam ederek, “Sayıştay’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ için açıkladığı raporlar, dünyanın herhangi bir hukuk devletinde açıklanmış olsaydı, buna sebep olan hiç kimse bugün o koltuklarda oturma şansı kalmazdı” dedi.

 

Sayıştay, İSKİ’yi topluma şikâyet ederek,  “Şeffaf değilsiniz, adil değilsiniz, kanunsuz tahsilat yapıyorsunuz. İstanbul halkının cebinden hakkınız olmayan para alıyorsunuz” demiştir. “Sayıştay İSKİ su ve atık su tarife hesabını mevzuata aykırı bularak 6 milyon aboneyi yakından ilgilendiren dikkat çekici tespitler yapmıştır. Kanunda ve yönetmelikte belirlenen unsurlar yerine, su fiyatının her ay enflasyon oranına göre belirlenmesi uygulaması hukuka da ahlaka da aykırıdır” demiştir.

 

Tekin açıklamasında, “Belediyeler bilineceği üzere vatandaşa en yakın yerde vatandaşın en temel ihtiyaçlarını yerine getiren anayasal organizasyonlardır. Karar ve yürütme organları beş yılda bir ülke genelinde yapılan mahalli idare seçimleriyle oluşan yer yerinden hizmet kuruluşları olan belediyelerde; başkan, meclis üyeleri ve belediye personeli kamu kaynağı kullanmaları sebebiyle kamu görevlisi olarak kabul edilmektedirler. Bu bakımdan bahsedilen görevler vatandaşa karşı vebal yükü taşıyan, hesap verme zorunluluğu olan, bir bakıma emaneten devralınan ve gelecek kuşaklara miras bırakılacak makamlardır. Bu görevleri devralanlar, kamu kaynağına kendi varlıkları gibi hatta daha fazla sahip çıktıklarında esasen toplum adına değerli bir görevi de üstlenmiş olmaktadırlar.

 

Kamusal görev üstlenen belediye yönetimlerinin, hesap verilebilirlik ilkesi gereği, vatandaştan toplanan her kuruş verginin vatandaşa hesabını vermek zorunda oldukları açıktır. AKP Hükümetleri döneminde tu kaka ilan edilen, adeta denetim birimlerinin hesap verilebilirlik ilkesine aykırı şekilde etkisinin azaltıldığı bir süreçle karşı karşıya kalındığını biliyoruz. İstanbul’u yönetenler bu ilkenin gereğini yapacaklar; kamu adına göre yapan, milletin vekili görevini üstlenen bizlere ve esasen halkımıza iş ve işlemlerinin gerekçelerini, hesaplarının sağlıklı olup olmadığının hesabını vermek zorundadırlar.” Diyerek, aşağıdaki soruları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlamasını istemiştir.

 

1-         2009 ile 2018 yılları arasında uygulanan su maliyet hesap çizelgesi ve hesaplama formülünün abone türleri itibarıyla yıllara göre hesabı nasıl yapılmaktadır?

 

2-         Su tarifelerinde hatalı hesaplama yöntemi kaç yıldır uygulanmaktadır?

 

3-         Hatalı hesaplama nedeniyle suyun m3 başına tüketiminde faturaya yansıtılan tutar abone türleri itibarıyla ne kadardır?

 

4-         İstanbul İli genelinde bu sebeple ne kadar fazla tahsilat yapılmıştır?

 

5-         Hatalı su tarifesi sebebiyle halkın fazladan ödediği tutarlar faiziyle birlikte iade edilmiş midir? Edilmemiş ise iadeye ilişkin iş ve işlemler başlatılmış mıdır? Sorumlular hakkında her hangi bir soruşturma bulunmakta mıdır?

 

6-         -İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünce su kayıplarına ilişkin 2009-2018 yılları arasındaki sadece 2014 ve 2015 yıllarına ait raporların yayımlandığı görülmektedir. Diğer yıllara ait su kayıp kaçak oranlarına ulaşılamamaktadır. 2009-2018 dönemi yıl bazlı kayıp kaçak oranları nedir? İstanbulluların su faturalarına kayıp kaçak bedelleri başka kalemler altında yansıtılmış mıdır?

 

7-         İSKİ, su ve atık su tarifelerini ilgili Kanun ve Yönetmelik hükümlerine uygun olarak hazırlamadığı, gerçek maliyet değerlerinin hesaplamalara yansıtılmadığı; hatalı su tarifeleri sebebiyle İstanbulluların her ay en az %20-25 daha fazla su faturası ödetmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

   Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. 09.11.2018

                                                                                                                    

 

                                                                                                              Gürsel Tekin

                                                                                                         İstanbul Milletvekili

 

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün Sayıştay denetçilerince incelenen ve rapora bağlanan 2017 mali yılı hesaplarında; kurum gelirleri açısından en önemli unsur niteliğinde olan su ve atık su tarifelerinin ilgili Kanun ve Yönetmelik hükümlerine uygun olarak hazırlanmadığı, gerçek maliyet değerlerinin hesaplamalara yansıtılmadığına yer verilmiştir.

Bu bağlamda;

 

1-    2009 ile 2018 yılları arasında uygulanan su maliyet hesap çizelgesi ve hesaplama formülünün abone türleri itibarıyla yıllara göre hesabı nasıl yapılmaktadır?

 

2-    Su tarifelerinde hatalı hesaplama yöntemi kaç yıldır uygulanmaktadır?

 

3-    Hatalı hesaplama nedeniyle suyun m3 başına tüketiminde faturaya yansıtılan tutar abone türleri itibarıyla ne kadardır?

 

4-    İstanbul İli genelinde bu sebeple ne kadar fazla tahsilat yapılmıştır?

 

5-    Hatalı su tarifesi sebebiyle halkın fazladan ödediği tutarlar faiziyle birlikte iade edilmiş midir? Edilmemiş ise iadeye ilişkin iş ve işlemler başlatılmış mıdır? Sorumlular hakkında her hangi bir soruşturma bulunmakta mıdır?

 

6-    -İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünce su kayıplarına ilişkin 2009-2018 yılları arasındaki sadece 2014 ve 2015 yıllarına ait raporların yayımlandığı görülmektedir. Diğer yıllara ait su kayıp kaçak oranlarına ulaşılamamaktadır. 2009-2018 dönemi yıl bazlı kayıp kaçak oranları nedir? İstanbulluların su faturalarına kayıp kaçak bedelleri başka kalemler altında yansıtılmış mıdır?

 

7-    İSKİ, su ve atık su tarifelerini ilgili Kanun ve Yönetmelik hükümlerine uygun olarak hazırlamadığı, gerçek maliyet değerlerinin hesaplamalara yansıtılmadığı; hatalı su tarifeleri sebebiyle İstanbulluların her ay en az %20-25 daha fazla su faturası ödetmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Savaş Ve İnsan Ve de Yaşam, Ölüm Ekonomisi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir