YUKLENIYOR
19 Nisan 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Verilen Habere Bakınız;  Burası Rezil Terbiyesiz Edepsiz Yönetimle Adaleti Karatma İçin Yönetile Türkiye Yönetimine Göre; Tekkedeki Amiral Ortaya Çıkarılmış..
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
74
Hayır
985
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1078

» Şener Mengene: Neden Okumalıyız

Şener Mengene: Neden Okumalıyız

Paylas
Şener Mengene: Neden Okumalıyız
Siyaset - 02 Nisan 2021, Cuma 13:28:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Neden Okumalıyız

" Zekanın tavırlarını efendileştirmek için okumalıyız." der Cemil Meriç.

Okumak; bazen yaşadığın şehri, bazen tüm dünyayı, bazen geçmişi, bazen bugünü, bazen bir yabancıyı, bazen sadece kendini keşfetmektir.

Kütüphane Haftasındayız. Kütüphanelerimiz ne durumda bilen varmı? Ya kitap! Kitabı sadece bir görev yada ihtiyaç için değil, sürekli ve düzenli alışkanlıkla okumalıyız. Kitabı hayatın merkezine yerleştirmeliyiz. Bununla birlikte bilgiye, ilime, bilime ve tekniğe daha çok değer vermeliyiz. Bilgi üretmeliyiz ve bunu üretime ve medeniyete dönüştürmeliyiz.

Kitap okuma seferberliği başlatmalıyız. Sürekli bir ilerleme ve gelişme göstermeliyiz. Eğitimcilerimize bu konu da büyük bir görev düşüyor, genç nesillere kitabı sevdirmek ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak. Aileler'de bu sürecin takibini yapmalı elbette ve desteklemeli.

İlim, bilim, irfan, hikmet, hak ve hakikat medeniyeti kurmuş bir ecdadın torunları olarak kitap okumayı görev bilmek mecburiyetindeyiz. Okumak için yeni bir anlayışa, kitabı sevmeye ve kitapla barışmaya ihtiyacımız var.

En büyük kütüphaneler neden bizde değil. Neden? Vatikan, Paris, Londra, Newyork, Helsinki, Madrit, Berlin, Moskova, Seul, Honkong ve Tokya’da! Nerede medeniyetlere başkentlik yapmış İstanbul, Ankara, Konya, Edirne, Diyarbakır, İzmir ve Bursa...Ahmet Hamdi Tanpınarın Beş Şehri gibi kitap ile bütünleşen medeniyet şehirleri oluşturmalıyız.

Dünyada en fazla Japonlar, Almanlar, Fransızlar, Amerikalılar, İngilizler, Ruslar, Çinliler okuyor, araştırıyor ve üretiyor. Gelişmişlik durumları ortada. Bu ülkeler dünya siyasetinde ve ekonomisinde de önemli ölçüde belirleyici rôl oynamaktadırlar.

Pandemi ile birlikte kitap okuma oranlarında bir miktar artış oldu ama yeterli değil. Daha büyük bir değişim yapmalıyız. Kitap okuma bir zorunluluk ve yaşam tarzına dönüştürülmeli, kitaba olan talebimiz ihtiyaç listemizde ilk onda olmalı.

Devlet ve millet olarak okuma seferberliği başlatmalıyız. Bu seferberlik sadece kitap ile sınırlı kalmamalı, bilimsel makale, deneme, roman, hikaye, şiir, dergi ve gazete gibi bir bütün mecralar olarak değerlendirilmelidir.

Dinimiz okumayı emrediyor. Kur'ânın ilk emri oku, bu bize çok önemli bir mesaj. Medeniyetimiz okumayı emrediyor ama malesef batı okuyor, bizde onları izliyoruz. Oku ile başlayan bir dinin mensubuyuz ama okumuyoruz.

Kütüphane Haftasında pandemiyide fırsat bilerek, bütun yenilikleri kullanmalıyız. Dijital kütüphaneleri ve teknolojik yenilikleri kitap okuma konusunda seferber etmeliyiz. Sesli kitap ve sesli makale gibi tekniklerde kullanılmalıdır. Online eğitim imkanlarını kullanmalıyız.

Doğru kaynakları temin etmek için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığının tavsiye eserleri ile başlanabilir. Doğu ve Batı Klasikleri olabilir. Mesleklere ve ilgi alanlarına göre teknik eserler olabilir. Uzmanların tavsiye ettiği kaynak ve yardımcı eserler olabilir. Maneviyata yönelik kültürel, dini ve ahlakı değerleri içeren eserler gibi çeşitlendirilebilir.

Şener Mengene
Stratejist-Gazeteci-Yazar
Strateji Enstitüsü Genel Müdürü


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.